Az SZTE Állam- és Jogtudományi Kar hallgatói az Integrált Jogalkotási Rendszer területén szerezhetnek készségszintű tapasztalatokat, valamint a posztgraduális képzésben is együttműködik a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal és a Szegedi Tudományegyetem mai megállapodásuk alapján.
A Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal, valamint a Szegedi Tudományegyetem közötti együttműködés 2005-ben kezdődött hivatalosan. A kooperációnak köszönhetően az együttműködés folyamatosan bővül. A legutóbbi fontos mérföldkő egy együttműködési megállapodás aláírása volt 2024. november 26-án, az SZTE Állam- és Jogtudományi Kara és a Kormányhivatal között.
A sajtónyilvános eseményen részt vett Dr. Fendler Judit, az SZTE kancellárja, aki köszöntötte a résztvevőket az aláírás előtt.
– Két fontos területen is hatékony a közös munka az egyetem és a hivatal között. Az oktatási, kutatási terület mellett szoros a kapcsolat a funkcionális háttérkiszolgáló - például építési, beruházási -területeken is. Annyira, hogy előfordul, hogy már reggel hat órakor telefonon egyeztetünk a fontos és aktuális projekteket illető kérdésekről. Köszönjük főispán úrnak, hogy eljött és reméljük, hogy még tovább erősödik a két intézmény kapcsolata a mai aláírással, ami az akadémiai részt érinti elsősorban – mondta el Dr. Fendler Judit.
A Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal vezetője, Dr. Salgó László Péter főispán kiemelte, hogy a hivatalban alkalmazott 206 jogász több mint 90 %-a az SZTE-n végzett, köztük maga a főispán is, ami mindennél jobban mutatja, mennyire fontos az SZTE a Kormányhivatal szakértőinek utánpótlásképzésében.
– Az együttműködés nem merül ki az SZTE-n végzett jogászok alkalmazásában, hanem más területeken is tervezzük. Működik az Alumni Program és nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy a Kormányhivatal dolgozói időnként visszajöhessenek az Egyetemre és előadásokat tarthassanak, pályaorientációs napokon vehessenek részt. Vállalunk évfolyam- vagy szakdolgozatvezetést, volt már kihelyezett szeminárium a jogi kar épületében, szívesen rendezünk közösen hallgatói versenyeket is és záróvizsga-bizottságokban is részt veszünk. Azon dolgozunk, hogy az együttműködést minél jobban elmélyítsük – mondta el dr. Salgó László Péter főispán.
Az SZTE Állam- és Jogtudományi Kar dékánja a 19 éve tartó együttműködés folyamatos fejlődésére hívta fel a figyelmet, valamint arra, hogy a mostani megállapodás értelmében olyan lehetőségek nyílnak meg a szegedi joghallgatók előtt, amilyenek az országban eddig csak egyetlen helyen voltak elérhetők.
– A mai megállapodás legfontosabb célja a tudásmegosztás, melynek keretében hallgatóink egyedülálló gyakorlati és speciális ismeretekre, valamint készségre tehetnek szert. Így az együttműködés egyik elemeként a Kormányhivatal fakultáció keretében ismerteti meg hallgatóinkat a jogalkotási és kodifikációs eljárásokat segítő, informatikai támogatással, az ún. Integrált Jogalkotási Rendszerrel. Jövő szemesztertől kezdődően egy, a közjogi területen indítandó, végzett hallgatóinkat megszólító posztgraduális képzés megvalósításában is együttműködünk, mindezzel olyan tapasztalatot és tudást átadva, amivel alumnusaink munkaerőpiacon való helytállását hatékonyan támogathatjuk. A szakmai gyakorlatra, szakmai gyakornoki programra vonatkozó együttműködésünket is továbbfejlesztjük a mai megállapodással. Ilyen komplex közigazgatási-közjogi tudást és gyakorlatot csak a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara tud hallgatóinak biztosítani – mondta el Dr. Törőcsikné Prof. Dr. Görög Márta, az SZTE ÁJTK dékánja.
Az együttműködés kiterjed a gyakorlatorientált képzés elősegítésére a 6 hetes szakmai gyakorlati, valamint a 12 hetes szakmai gyakornoki helyek Kormányhivatal részéről történő biztosításával, a Kormányhivatal feladat- és hatásköréhez kapcsolódó, releváns évfolyam- és szakdolgozatok témavezetésével, graduális képzésben előadások tartásával, záróvizsgabizottságokban való részvétellel, kurzusok gyakorlat fókuszú kialakításában való részvétellel, hallgatói versenyek közös szervezésével. A Kormányhivatal témajavaslatokkal, valamint külső konzulensi feladatok ellátásával segíti a tudományos diákköri munkát, és ezáltal a tehetséggondozást a Jogi karon.
Az együttműködési megállapodást aláírta a Kormányhivatal képviseletében dr. Salgó László Péter főispán, az SZTE képviseletében Dr. Fendler Judit kancellár, az ÁJTK képviseletében Dr. Törőcsikné Prof. Dr. Görög Márta dékán. A megállapodás az összegyetemi célkitűzésekbe illeszkedve jelent fontos mérföldkövet a két intézmény közös céljai felé vezető úton.
Lévai Ferenc
Fotó: Kovács-Jerney Ádám
Nyitóképen: 2024. november 26. Együttműködési megállapodást írt alá az SZTE ÁJTK és a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal részéről Dr. Fendler Judit, az SZTE kancellárja, dr. Salgó László Péter, főispán és Dr. Törőcsikné Prof. Dr. Görög Márta, az SZTE ÁJTK dékánja. Fotó: Kovács-Jerney Ádám