SZTEhírek

Az_SZTE_hallgatoi_nyertek_a_szegedi_zold_varosfejlesztesi_versenyt

Az SZTE hallgatói nyerték a szegedi zöld városfejlesztési versenyt

2024. július 22.

A Szegedi Tudományegyetem Földrajz- és Földtudományi Intézet egyik csapata nyerte a 2024-es szegedi fenntartható városfejlesztésről szóló, fiataloknak szervezett versenyt. Az úgynevezett Hackatlon külföldön már jól ismert, olyan szituációs verseny, melyben a csapatoknak rövid idő alatt kell a lehető leginnovatívabb és legköltséghatékonyabb megoldást kitalálniuk. Ebben jeleskedtek a földrajzos hallgatók.

Négy témakörben kellett olyan ötlettel előállniuk a hallgatóknak, melyek igen csekély befektetéssel is megvalósíthatók. A 200.000 forint értékű fődíjat a négy témakörben, „Burkolt felületek csökkentése”, „Panelházak közötti zöld fejlesztése”, „Biodiverzitás növelése a magánkertekben”, „Fenntartási költségek csökkentése” kidolgozott javaslatokért lehetett elnyerni.

Hackatlon

Az úgynevezett Hackatlon külföldön már jól ismert, olyan szituációs verseny, melyben a csapatoknak rövid idő alatt kell a lehető leginnovatívabb és legköltséghatékonyabb megoldást kitalálniuk. Fotó: elephantintheroom

A versenyt Gyuris Imre, Szkalisity András és Tráser Nándor nyerte. Javaslatuk a fenntartási költségek csökkentését célozta. Elképzeléseik alapján a városban működő cégek és magánszemélyek bevonásával mérsékelhetők lennének a zöldfelület-fenntartási költségek. A „Fogadj örökbe egy fát és egy virágágyást!” koncepcióban a gondozást az örökbefogadó végzi, a szakmai felügyeletet, segítséget az önkormányzat adja. Ezért cserébe a fa mellett vagy az ágyásban plusz megjelenést, reklámfelület biztosít a város egy QR-kódos tábla kihelyezésével.

Az SZTE több hallgatója is sikeresen szerepelt a megmérettetésen. A 2024-es évben elinduló Magyar Egyetemek Fenntarthatósági Platformjának (MEFP) létrehozásával életre hívott Fenntarthatósági kurzusának hallgatói is jelentkezhettek a versenykiírásra és kamatoztathatták a kurzuson megszerzett, fenntarthatósági alapelvekkel kapcsolatos tudásukat.

Gulyas_Agnes

Gulyás Ágnes, a Hackatlon mentortanára volt, aki a résztvevőknek segített az ötleteik finomításában Fotó: elephantintheroom

A kurzus egyik oktatója Gulyás Ágnes, a Hackatlon mentortanára volt, aki a résztvevőknek segített az ötleteik finomításában. Nagy Gyula, a kurzus másik oktatója szerint „a Szegedi Tudományegyetem kiválósága abban is rejlik, hogy olyan ismereteket adunk át a hallgatóknak, amelyeket a mindennapokban is tudnak kamatoztatni. Ezt bizonyítja, hogy hallgatóink bátran jelentkeznek egy ilyen kiírásra, hiszen biztosak tudásukban. Talán ez az egyik legfontosabb, amit adhatunk a diákjainknak az életben.”

Az eseményről készült fotók az alábbi linken tekinthetők meg: https://elephantintheroom.pic-time.com/-zoeldhackathon/gallery

A kiírásról bővebben: https://szeged.hu/cikk/zold-hackathon-2024-szeged-otletverseny-kereteben-keres-uj-zold-megoldasokat

SZTEinfo

Borítókép: Az SZTE hallgatói nyerték a szegedi zöld városfejlesztési versenyt Fotó: elephantintheroom

• *
    júl
    6720 Szeged, Dugonics tér 13.
    6720 Szeged, Dugonics tér 13.