Tizenegy szekcióban, több mint ötven előadás hangzott el 2024. december 11-12-én az Agórában, a második Digitális Világ (DIVIL) konferencián, amely az SZTE IKIKK Digitális Társadalom Kompetenciaközpont szervezésében valósult meg.
A rendezvényt Prof. Dr. Zakar Péter, az SZTE nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettese, az IKIKK Humán és Társadalomtudományi Klaszter szakmai vezetője nyitotta meg.
Prof. Dr. Sándor Klára, a Digitális Társadalom Kompetenciaközpont szakmai vezetője elmondta: a konferencia azt reprezentálja, hogy milyen sok és szerteágazó témával foglalkoznak a kompetenciaközpont kutatói a három fő területen belül: humán- és társadalomtudomány, gazdasági és jogi kérdések.
- A jogi szekció foglalkozik például a mesterséges intelligenciával kapcsolatos szabályozásoktól kezdve a politikai élet változásán át az emberi jogok érvényesüléséig a digitális társadalomban. A gazdasági témák a globalizáció, az esélyegyenlőség, a regionális fejlesztések kérdéseitől a zöld átalakulásig sok mindenről szólnak. A humán és társadalomtudományokon belül pedig a digitális eszközök nyújtotta lehetőségekről esik szó – például, hogy a kulturális örökség megőrzésében és kutatásában milyen lehetőséget nyújtanak a digitális eszközök – egészen odáig, hogy a digitalizáció milyen hatással van magára a társadalomra, az emberekre, akár az egyénekre pszichés értelemben, akár a közösségekre. Azt is megnézzük, hogy mik azok a keretek, amelyeket ki kell építenünk a biztonságos digitális élethez és vizsgáljuk, hogyan lehet élni ezekkel az eszközökkel úgy, hogy az racionális legyen és ne ártsunk magunknak – hallottuk Prof. Dr. Sándor Klárától.
Megtudtuk: a pszichológusok, szociológusok, társadalomkutatók, kultúrakutatók megállapítják, hogy milyen negatív hatásokat látnak már most, hiszen ha az emberiség nem tesz ellene, a digitalizáció pozitív hozadéka eltörpülhet a negatív következmények mellett. Most még talán időben vagyunk, hogy ezeket megállítsuk, de nagyon sokat kell beszélniük a kutatóknak minderről ahhoz, hogy a döntéshozók is felfigyeljenek a problémákra és a megoldási javaslatokra.
A konferencia újdonsága, hogy "Rohanunk a digitális forradalomba?" címmel tudományos kerekasztal-beszélgetést is szerveztek a digitalizáció társadalmi hatásairól. Ezen az ELTE két kutatóközpontjának, a Digitális Szociológia, illetve az Alfa Generáció Labor vezetői beszélgettek a Digitális Társadalom Kompetenciaközpont vezetőjével – a rendezvény a nagyközönség számára is nyitott volt, nagy számban vettek részt rajta érdeklődők.
A konferencia absztraktfüzete ide kattintva letölthető.
IKIKK-infó – fotó és szöveg: Bobkó Anna