A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar 50, 60 és 65 évvel ezelőtt végzett hallgatói részesültek díszoklevélben a kar díszdiploma átadó ünnepségén 2014. szeptember 18-án a Rektori Hivatalban.
A Szegedi Tudományegyetem kitüntetéseiről és kitüntető címeiről szóló szabályzatban foglaltakra figyelemmel arany, gyémánt, vas, rubin díszoklevél az egyetem azon volt hallgatójának adományozható, aki diplomáját 50, 60, 65 vagy 70 éve szerezte meg, életpályája alapján közmegbecsülésre méltó, és szakmai munkájával, egész életútjával az universitas hírnevét öregbítette. Az ünnepi diplomaátadót Szabó Gábor akadémikus, a Szegedi Tudományegyetem rektora nyitotta meg. Az ünnepségen Farkas Erzsébet, az SZTE Zeneművészeti Kar hegedűművész mesterszakos hallgatójának játéka köszöntötte az ünnepelteket.
– A Szegedi Tudományegyetem dicséretes hagyománya, hogy a 65, 60 és 50 évvel korábban végzett diákjainak vas-, gyémánt- és aranydiplomát adományoz elismerve azt a tevékenységet, amit oklevelük elérése óta szakterületükön végeztek – fogalmazott Hajdú József dékán. Kiemelte: a jubileumi oklevelek nevükben ugyan kémiai szubsztanciák neveit viselik, ám valójában mást szimbolizálnak. – A szürkésfehér vas nevének hallatára a vaskor embert próbáló időszaka, az acél keménysége juthat eszünkbe. A vasdiplomás kollégák az oklevelet joggal tekinthetik a következetes, szívós és nehéz helyzetben végzett munkájuk szimbólumaként. A gyémánt ragyogó kristályai az életet, az értéket szimbolizálják. A gyémántdiploma mindkettő fontosságára figyelmezteti a 60 évvel ezelőtt végzett ünnepelteket. Az arany napjainkban a gazdagságot, a pénzt juttatja eszünkbe, de a középkorban a szentek megbecsülését jelképezte. Az aranydiplomával az egyetem a végzettek megbecsülését fejezi ki – mondta köszöntőjében. Hangsúlyozta: a jubiláló kollégák életrajzába tekintve jól látszik, hogy az egyetem által adott diploma egyéni képességekkel társulva milyen sokfajta feladata eredményes ellátására teszi alkalmassá a végzett hallgatókat. – Az egyetemnek meg kell tartania a szilárd alapképzést, a széles intellektuális nyitottságot. Nem képezhet kész szakembereket, hanem csak az induláshoz adhat olyan szakmai alapot, mely további építkezést tesz lehetővé. Az egyetemnek és önöknek az a feladata, hogy olyan diákokat és olyan embereket neveljen, akiknek morálisan tartásuk van, akik tudják, hogy milyen a becsületes munka és mi az érték – fogalmazott.
Márki Dávid, az Állam- és Jogtudományi Kar Hallgatói Önkormányzat általános alelnöke kijelentette: nagy megtiszteltetés, hogy olyan emberekhez szólhat, akik számára a jog nemcsak munka, hanem hivatás, hiszen a munka elvégzendő, de a hivatás maga az élet. Gondolatait Rejtő Jenő szavaival zárta: „A Jog tömören: maga az ember. Az ember ősi igénye, amelyet odaítélt neki a természet. Ha az emberiségnek sikerül majd érdemességet bizonyítani, akkor örökbe kapja a jogot.”
|
Díszdiplomásait köszöntötte a jogi kar - GALÉRIA |
A jubilálók nevében Eötvös Pál István mondott köszönetet. – Az egyetemi évek hatását, tanúságait pályám során mindig is érzetem. Öröm látni, hogy az egyetem a régi hagyományokból sok mindent megőrzött és kívánom, hogy ezt a jövőben is sikeresen folytassa.
A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar díszdiploma-átadó ünnepségén vasdiplomában részesült a 65 évvel ezelőtt végzett Nagy Béla, aki katonai szolgálat és hadifogság után 1945 decemberétől a kar büntetőjogi tanszékén gyakornokként tevékenykedett, ugyanakkor a kar egyesített szemináriumi könyvtárának rendezésével is megbízták. 1948 elejétől 1948 novemberéig az alkotmányjogi tanszéken tanársegédi beosztásban dolgozott. 1950. december végéig a szegedi ügyvédi kamaránál ügyvédjelölt volt. 1951-től munkaügyi majd jogi-előadói, 1955-től pedig jogtanácsosi munkakörben dolgozott nyugdíjazásáig. Az ÁFÉSZ-től 1981. december végén vonult nyugállományba. 1999-ben aranydiplomát, 2009-ben gyémántdiplomát kapott.
Gyémántdiplomát vehetett át Fleischmann József Mihály, Kemecsei Lajos és Kemecsei Lajosné Kovács Erzsébet. Aranydiplomában részesült Boholy Zoltán, Eötvös Pál István, Falábu Dezsőné Palásti Klára Éva, Falu Tiborné Czúth Irén, Fonyó Tamás, Gál József, Gálné Galgóczy Mária, Hajdú Ibolya Aranka, Harangozó József, Jenei Tiborné Dobó Margit, Koger Tamás Lajosné Szirányi Márta Mária, Korbély Zoltán, Lakatos István Imre, Maizl Józsefné Kotricz Erzsébet, Merényi Kálmán, Polgár Gyula, Rácz Márton, Schmidt György, Szabó Imréné Soós Ilona Julianna, Szalay János József, Szente István és Zsoldos Mária Magdolna. A jubilálóknak Szabó Gábor akadémikus, a Szegedi Tudományegyetem rektora, Hajdú József professzor, az Állam- és Jogtudományi Kar dékánja és Márki Dávid, a jogi kar hallgatói önkormányzat általános alelnöke gratulált.
SZTEinfo – Gajzer Erzsébet
Fotó: Varga Kristóf
További képek az alábbi linken elérhetők