Miért fontos az agykutatás a társadalom, a gazdaság és az orvoslás számára?
Időpont:2016. november 10. 10:00 - 12. 13:30
Helyszín:MTA székház - Budapest, Széchenyi István tér 9.
A Szegedi Tudományegyetem kutatói is részesei a Magyar Tudományos Akadémia székházában 2016. november 10-11. közötti Oknyomozó tudomány: Miért fontos az agykutatás a társadalom, a gazdaság és az orvoslás számára? című rendezvénynek. A Magyar Tudomány Ünnepe kiemelt programján 2016. NOVEMBER 10-ÉN 10-12 óra között köszöntőt mond: Lovász László, az MTA elnöke Vitaindító előadást tart az agykutatás társadalmi jelentőségéről: Freund Tamás, az MTA alelnöke, az MTA KOKI igazgatója, a Nemzeti Agykutatási Program (NAP) elnöke. Kutatás és innováció témában felszólal: Pálinkás József, az Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke. Kutatás és egészségipar témában felszólal: Bogsch Erik, a Richter Gedeon NyRt. vezérigazgatója. A NAP eredményeit bemutatja: Oberfrank Ferenc, az MTA KOKI ügyvezető igazgatója, a NAP igazgatója. A NAP támogatással született, felfedező agykutatási eredményeket bemutatja: Tamás Gábor, akadémikus, egyetemi tanár (Szegedi Tudományegyetem). A 14-17 óra közötti ülés egyik elnöke: Tamás Gábor professzor (SZTE), itt – többek között – előad: Szuperfeloldású optikai lokalizációs mikroszkópia: lehetőségek és alkalmazások címmel Erdélyi Miklós (SZTE). A 18-19 óra közötti nyilvános előadás címe: Genetika vagy környezeti hatás? A legújabb eredmények az autizmus kialakulásáról. NOVEMBER 11-ÉN, a Magyar Tudományos Akadémia, a Nemzeti Agykutatási Program és a Magyar Orvostársaságok és Egyesületek Szövetsége (MOTESZ) közös rendezvényén, a „Magyar Orvostudományi Napok 2016” első napjának témája: félidőben a Nemzeti Agykutatási Program – A klinikai kutatások legfrissebb eredményei. E témának A klinikai kutatások legfrissebb eredményei az ideggyógyászatban című rész egyik üléselnöke: Vécsei László, a NAP Klinikai Kutatási Pillér társelnöke (SZTE), aki előadást is tart: A hazai neurológia eredményei a Nemzeti Agykutatási Program tükrében - A NAP keretében folyó neurológiai klinikai kutatások mérlege címmel. Az SZTE másik munkatársa, Klivényi Péter előadásának címe: Neurológiai kórképek patokémiai és genetikai háttere. Képalkotás idegrendszeri kórképekben címmel pedig Kincses Zsigmond Tamás (SZTE) tart előadást. A klinikai kutatások tanulságai a gyakorló családorvos számára című szatelitkonferencián – többek között - Klivényi Péter (SZTE) beszél Mozgászavarok a napi gyakorlatban címmel. A 18 órakor kezdődő nyilvános előadás címe: Agyunkra ment az internet? Internetfüggőség és agyszerkezeti változások. A MOTESZ - „Magyar Orvostudományi Napok 2016” második napján, 2016. NOVEMBER 12-ÉN a téma: A klinikai kutatások legfrissebb eredményei az idegsebészetben. A Magyar Orvostudományi Napok programját az OFTEX rendszerben 20 pontra akkreditálták több szakorvosi típus számára is.