Tudásportál 2019

[1] 2 
2019. július 08.

Harmadik alkalommal vett részt Európa legnagyobb energia-hatékonysági versenyén az SZTE STECO csapata. Idén az új fejlesztéseknek köszönhetően 214 kilométert tett meg 1 kWh energiával a saját építésű jármű.

2019. július 08.

Idén 13 hallgató nyerte el a Sófi-ösztöndíjat a Szegedi Tudományegyetemen. Heten gyémántfokozatú, hatan pedig aranyfokozatú elismerésben részesültek. A díjazottak július 6-án, a Természettudományi és Informatikai Kar diplomaosztó ünnepségén vehették át okleveleiket.

2019. július 01.

Az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Szemészeti Klinikájának igazgatója, Dr. Tóth-Molnár Edit a világon elsőként dolgozott ki a könnymirigy vezetékrendszer működésének tanulmányozására alkalmas vizsgálómódszereket, ezek segítségével pedig számos, a mirigy működés megértéséhez közelebb vivő folyamatot sikerült leírnia. Ezek az eredmények is közelebb vihetnek a nagyszámú beteget érintő száraz szem betegség sikeres kezeléséhez.

2019. július 01.

Július 1-5. között Szeged az attoszekundumos tudomány fókuszpontjává válik, ahol 29 országból közel 400 kutató találkozik, hogy megvitassák az attoszekundumos tudomány és technológia legújabb eredményeit.

2019. június 30.

A PhD-n túljutott legkiválóbb fiatalokat segíti a Bolyai János Kutatási Ösztöndíj, amelyet az MTA alapított 1996-ban. Az egy, két vagy három évre szóló anyagi támogatást 2019-ben 151 fiatal, köztük 17 kutató a Szegedi Tudományegyetem munkatársaként nyerte el. Az SZTE kutatói közül 12 ifjú Bolyai-oklevelet, 1 tehetség MTA Bolyai-emlékplakettet is kapott.

2019. június 29.

A kémiai reakciók dinamikájának, illetve új, rákellenes fémkomplexek kölcsönhatásainak a megértése a célja az SZTE 2 legújabb Lendület pályázatos kutatójának, Czakó Gábornak és Enyedy Éva Annának. Az MTA Lendület programja 2019-től 16 új kutatócsoportot támogat.

2019. június 25.

Dudás Natália, az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar elsőéves molekuláris bionika szakos hallgatója nyerte a 2019. évi Agrofotó pályázat fődíját.

2019. június 25.

Új reményekkel vágnak neki a július 1-5. közötti Shell Eco-marathon versenynek a Szegedi Tudományegyetem hallgatói. Az SZTE STECO csapata már harmadik alkalommal vesz részt a nagyszabású versenyen. Idén az új fejlesztéseknek köszönhetően jobb eredményekben reménykednek.

2019. június 24.

Több mint 630 millió forint vissza nem térítendő támogatásból alakítottak ki kutatás-fejlesztési centrumot a Szegedi Tudományegyetemen. A hazánkban egyedülálló központ lehetőséget teremt élenjáró alap- és alkalmazott kutatási projektek megvalósítására, erőteljesen szinergizálva az élettudomány és a biotechnológia meghatározó kutatási célkitűzéseivel.

2019. június 21.

Kutatások igazolták annak a vér-agy gáton átjutó gyógyszermolekulákat tartalmazó nanomedicinás kapszulának a hatékonyságát, amelyet a Szegedi Tudományegyetem professzorai fejlesztettek ki. Az elsősorban neurológiai problémákra ható gyógyszermolekulák nanokapszulás bejuttatása a központi idegrendszerbe több millió ember életére lehet pozitív hatással. A szabadalmaztatás alatt álló fejlesztéshez hasznosító partner kerestetik.

2019. június 20.

Több elemből álló, hálózatra kapcsolódó napelemes rendszert telepítettek a Szegedi Tudományegyetemen. A KEHOP-5.2.11-16-2017-00149 számú „Fotovoltaikus rendszer kialakítása a Szegedi Tudományegyetem villamosenergia ellátásának céljából” című pályázat több mint 100 millió forint támogatást nyújtott a rendszer kiépítésére. A fejlesztés hozzájárul a megújuló energiaforrás felhasználás növeléséhez és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez.

2019. június 19.

Harmadik díjjal jutalmazták Balázs Barbara munkáját a Kozma Sándor emlékére hirdetett tudományos pályázaton. A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar IV. évfolyamos hallgatója június 11-én az Ügyészség Napja alkalmából rendezett ünnepségen vette át az elismerést.

2019. június 18.

Az indiai Amity Egyetem Alkalmazott Anyagtudományi kutatócsoportja, valamint hazai partnerek segítségével az SZTE Alkalmazott és Környezeti Kémiai, valamint Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszéke közös projekten dolgozik. A kutatók közös célja, hogy a környezetbarát zöld kémia eszköztárának felhasználásával korszerű anyagtudományi, nanotechnológiai fejlesztést valósítsanak meg, elsősorban vízkezelési és víztisztítási feladatok megoldásához. Az eredményeket workshopon mutatták be a SZAB-székházban.

2019. június 17.

A Szegedi Tudományegyetem Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszékén elkezdett átfogó kutatások rávilágítanak, hogy a hazai folyók üledékében is jelentős mennyiségű mikroműanyag szennyeződés lehet. Például a Marosban egy kilogrammnyi, mederből származó üledékmintában esetenként akár 40 ezer darab mikroműanyag szemcse is található. A szennyezés feltérképezését folytatják a szegedi kutatók.

2019. június 07.

Számos egyetemi fejlesztés, ipari együttműködés és kutatás-fejlesztést támogató program eredménye az, hogy a Szegedi Tudományegyetem a dél-alföldi innovációs ökoszisztéma központja. Az SZTE Innovációs Napon díjazták az egyetem legkiválóbb hallgatóit és kutatóit. A május 30-i rendezvényen az innováció fontosságáról, annak mozgatórugóiról és a helyi gazdasághoz fűződő viszonyáról is hallhattunk.

2019. május 29.

A Szegedi Tudományegyetem két csapattal képviseltette magát az Egerben megrendezett Nemzetközi AVENTICS Pneumobil Versenyen. A hallgatók a középmezőnyben végeztek.

2019. május 29.

Bravúrosan végezték el május 20-án az első hibrid transzkatéteres aorta műbillentyű beültetést az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ II. Belgyógyászati Klinika és Kardiológiai Központ Invazív Kardiológiai Részlegében. A szívsebészeti osztály és az invazív kardiológiai részleg sikeres, hosszú ideje fennálló kooperációja, és a logisztikai nehézségeket is legyőző innovatív megoldása járult hozzá a Szegeden eddig egyetlen ilyen típusú beavatkozás sikeréhez.

2019. május 27.

Digitális Jólét Fórumot szervezett az SZTE TTIK Szoftverfejlesztés Tanszéke május 24-én. A 30. Digitális Jólét Fórum a hazai digitális ipar fejlesztéséről című rendezvény napirendjén a „Nyílt megoldások és mesterséges intelligencia: a szoftveripar válaszai a holnap kihívásaira” tématerület szerepelt.

2019. május 23.

Innovatív kezdeményezésekkel támogatja a hallgatói ötletek kibontakozását a Szegedi Tudományegyetem. Az SZTE Kutatás-fejlesztési és Innovációs Igazgatóság irányításával működő Virtus Vállalkozáskatalizátor Program a hallgatók és kutatók innovatív ötleteinek mentorálásával segíti a korai fázisú ötletek fejlesztését. Ezen felül a Virtus programban kialakították a Demola nemzetközi innovációs hálózat szegedi központját, amely program közvetlenül az iparból érkező problémaötletek, kihívások megoldásába vonja be a tehetséges hallgatókat.

2019. május 20.

Ünnepélyes keretek között avatták fel május 15-én a szegedi lézeres kutatóintézet SYLOS 2A lézerrendszerét. A litván EKSPLA és Light Conversion cégek által tervezett, az ELI-ALPS munkatársai részvételével két fázisban kifejlesztett lézerrendszerrel változatos fizikai, kémiai, anyagtudományi, továbbá orvosbiológiai és ipari alkalmazások tanulmányozására nyílik lehetőség. A berendezés összértéke mintegy 4,9 millió euro, azaz közel másfélmilliárd forint.

2019. május 14.

Május 16-án az ELI-ALPS lézeres kutatóintézet önálló intézményként csatlakozik a Fény napja rendezvénysorozathoz. Az érdeklődőket csoportos körbevezetéssel, kutatói és csillagászati előadásokkal és fényfestéssel várják.

2019. május 08.

Mechatronikai és ipari automatizálási regionális innovációs laboratóriumokat alakítanak ki a Szegedi Tudományegyetem és a Szabadkai Műszaki Szakfőiskola közös projektjében. A laboratóriumok az egyetemi hallgatók mellett, azon a magyar-szerb határ menti régióban működő kis- és középvállalatok számára is elérhetők lesznek, amelyek ipari automatizálással és ipari robotikával foglalkoznak.

2019. május 07.

Világszínvonalú hibrid műtőt és hozzá kapcsolódó orvosi-, beteg és nővérszobákat, kiszolgáló helyiségeket alakítanak ki a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központban. Az idegsebészeti beavatkozások elvégzését szolgáló műtőkomplexumba Magyarország első robotkarral működő Siemens Healthineers ARTIS pheno berendezése kerül.

2019. április 30.

Az SZTE JGYPK Gyógypedagógus-képző Intézete izgalmas műhelyfoglalkozást kínál május 7-én 17 órától az érdeklődő pedagógusoknak, gyógypedagógusoknak és hallgatóknak. A műhelymunka során röviden áttekintik a társasjáték-pedagógia elméleti hátterét, majd a résztvevők kipróbálhatnak olyan társasjátékokat, melyek alkalmasak a magyar és idegen nyelvi készségek fejlesztésére.

2019. április 25.

Csapadék és villámárvíz monitoring, előrejelző, online tájékoztató és figyelmeztető rendszert építenek ki a magyar-szerb határ menti régiók városaiban. A Szegedi Tudományegyetem projektje jelentősen segítheti az extrém „csapadékesemények” idején a városlakókat a személyes szintű védekezésben, és támogatja a helyi döntéshozókat, közműszolgáltatókat az esetleges válsághelyzetek kárainak enyhítésében.

2019. április 18.

Különböző ipari és üzleti problémák, kihívások megoldására várják egyetemi hallgatók jelentkezését. A Demola programban az innovatív szemléletű fiatalok 8 héten át az SZTE ipari és üzleti partnereinek vezető képviselőivel és a Demola facilitátorokkal együttműködve dolgozhatnak a projekteken.

2019. április 16.

Áttörést hozhat a degeneratív ízületi megbetegedések kezelésében a Szegedi Tudományegyetem fejlesztése. A csontsebészeti műtétek tervezhetőségét és pontosabbá tételét támogató műtéti tervező- és navigációs rendszer, valamint a navigáció-kompatibilis ortopédiai implantátumok és műtőeszközök alacsonyabb kockázatot és gyorsabb felépülési időt, továbbá a szövődmények csökkenését jelentik a betegek számára.

2019. április 15.

Az SZTE Mérnöki Kara minőségirányítási rendszer belső auditor képzést hirdet hallgatóknak, szakembereknek és vállalatok vezetőinek. Jelentkezési határidő a létszámtól függően a képzés kezdetéig, vagyis 2019. április 26-ig.

2019. április 15.

2019. június 20-21-én hagyományteremtő céllal diagnosztika témakörben nyári egyetemet szervez a Mérnöki Kar. A program célja, hogy a műszaki diagnosztikai és karbantartó szakmérnök képzésen végzett és jelenlegi hallgatóknak szakmai továbbképzést tartsanak, valamint sor kerülhessen a cégek és a szakemberek találkozójára is.

2019. április 11.

A Szegedi Tudományegyetem immár nyolcadik alkalommal rendezi meg a Jakucs László Nemzetközi Középiskolai Földrajzversenyt. Öt ország 71 magyar tanítási nyelvű középiskolájának 131 csapatából kerültek be a legjobbak a verseny április 12-i középdöntőjébe és 13-i döntőjébe.

2019. április 09.

Az SZTE Természettudományi és Informatikai Kara ismét megrendezte a három versenyt összefogó Középiskolai Tudományos Programot. A matematika, fizika és informatika versenyeken, április 5-én és 6-án, innovatív ötleteiket és látványos pályamunkáikat mutatták be a tehetséges középiskolások.

2019. április 03.

Ismét megrendezik az SZTE Természettudományi és Informatikai Karán a középiskolai diákoknak szóló kétnapos matematikai, fizikai és informatikai versenyeket. Az április 5-6-ai eseményen a diákok bemutathatják sikeres és izgalmas pályamunkáikat, laborlátogatásokon, bemutatókon és workshopokon vehetnek részt.

2019. április 02.

A tévhitek, az áltudományos mítoszok ellen hirdette meg az SZTE Gyógyszerésztudományi Kara formabontó, „Vigyázz, kacsa!” elnevezésű előadói versenyét. Az egészséggel és a gyógyítással kapcsolatos témák iránt érdeklődők számára nyilvános programon – 2019. április 6-án 14 órától – öt középiskolás méri össze tudását, majd az SZTE GYTK dékánja szól a gyógyszerkutatás újdonságairól.

2019. április 02.

Termékesíthető és üzleti potenciállal rendelkező, az IoT rendszerek és szenzorok kreatív felhasználását megcélzó megoldásokat keres a T-Systems és innovációs laborja, a KiBu a Szegedi Tudományegyetem közreműködésével. Az ingyenes, 24 órás hackathonra 2019. április 14-éig lehet jelentkezni.

2019. április 01.

Környezetirányítási rendszer belső auditor képzést hirdet az SZTE Mérnöki Kara és a Konformitás Tanúsító Kft. A képzés célja, hogy a résztvevők elsajátítsák az ISO 14001:2015 szabvány követelményeinek megfelelő környezetirányítási rendszert. Jelentkezni a képzés kezdetéig, azaz április 5-ig lehet.

2019. március 29.

Ismét megrendezi az Eötvös Lóránd Szakkollégium az immár hagyománnyá vált Eötvözet Konferenciát. A rendezvényen közel 80 fiatal tehetség mutatja be tudományos munkáját. A háromnapos konferenciának, április 4-6. között a Szegedi Tudományegyetem TTIK Irinyi épülete ad helyet.

2019. március 28.

Idea Challenge V4+Balkán címmel nemzetközi startup ötletversenyt rendeznek Szegeden március 26-29. között. A verseny célja, hogy a kreatív egyetemisták és fiatalok összemérjék innovatív ötleteiket valós üzleti szempontok alapján.

2019. március 27.

Az SZTE GYTK Gyógyszertechnológiai és Gyógyszerfelügyeleti Intézetét látogatták meg a budapesti Kosztolányi Dezső Gimnázium tanulói és tanárai. A gimnázium diákjai a 2018-as Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyen nyerték a lehetőséget, hogy betekinthessenek a GYTK laborjaiba és a kutatók munkájába.

2019. március 27.

Ismét sikeres műhelyfoglalkozás helyszíne volt az SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Gyógypedagógus-képző Intézete. A március 19-i rendezvény fókuszában az alsó tagozatos diákok szókincsének játékos formában történő fejlesztése állt.

2019. március 25.

A Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Kara, az Energiagazdálkodási Tudományos Egyesület Csongrád Megyei Csoportja és Energiahatékonysági Szakosztálya ismét megrendezi az energiagazdálkodás témakörében szervezett szakmai napot. Az április 4-i konferencián szó lesz az SZTE energiahatékonyságáról és az elektromobilitás jövőjéről is.

2019. március 25.

Nemzetközi pályázati felhívások jelentek meg a HCEMM (Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ) Kutatócsoport vezető és Advanced Core Facility vezető pozíciókra.

2019. március 21.

Fél idejéhez érkezett az SZTE „Duális és kooperatív képzések és azokat támogató szolgáltatások fejlesztése a Szegedi Tudományegyetemen” című projektje. A képzésfejlesztésben részt vevő karok szakmai találkozón mutatták be eddigi eredményeiket és további célkitűzéseiket.

2019. március 19.

A szeptikus betegek túlélési esélyeinek növelésére az országban az elsők között alkalmazzák a CytoSorb-bal végzett vértisztító eljárást az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézetében. Prof. dr. Molnár Zsolt vezetésével pedig a világon elsőként kutatják a vérben található mérgező molekulák eltávolítására alkalmas eszköz hatékonyságának növelését.

2019. március 06.

A Szegedi Tudományegyetem idén is bekerült a világ legjobb egyetemei közé. A QS tudományterületi listáin a legjobb eredményt a bölcsészettudományokon belül a nyelvészeti ágban érte el, de hagyományosan az orvosképzés területén is kiemelkedően szerepel. A sikerről Dr. habil Zakar Péter nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettest kérdezték az M1 Ma Reggel műsorában.

2019. február 27.

A Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézet pályázati forrásból új projektet kezdett, melynek célja, egy diagnosztikai eljárás kidolgozása, és ehhez kapcsolódóan kiegészítő takarmány fejlesztése, melyek csökkentik a sertésembrió-elhalás kockázatát. A mérő- és kiértékelő rendszer kiegészítő takarmányokkal történő kombinált használata a hazai sertéstartó gazdaságok számára jelenthet versenyelőnyt.

2019. február 26.

Dr. Erwin Neher Nobel-díjas professzor tartott tudományos előadást február 25-én az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban. A tizenharmadik alkalommal megrendezett Nobel-díjasok és Tehetséges Diákok Találkozója alkalmából közel 300 diák tehette fel kérdéseit a német biofizikusnak.

2019. február 25.

Az SZTE és az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont konzorciuma folytatja közös projektjét, melynek célja új és hatékony gyógyszermolekulák kifejlesztése neurodegeneratív betegségek gyógykezelésére, a gyógyszerjelölt-molekulák hatásmechanizmusának felderítése, valamint a gyógyszerek optimális beviteli módjának meghatározása.

2019. február 14.

A világ legkiválóbb klinikai vizsgálatokat végző kutatóhelyei közé került a Szegedi Tudományegyetem. A Pfizer INSPIRE klinikai vizsgálóhely minősítésnek köszönhetően olyan innovatív vizsgálatokat végezhetnek a szegedi klinikákon, amelyek elősegítik a betegek gyógyulását és az országos egészségügyi ellátórendszer megerősítését.

2019. január 28.

Semmelweis Ignác születésének 200 éves évfordulója alkalmából 2019. január 25-én az Egészségügyi Világszervezet genfi központjában mellszobrot állítottak a magyar orvos tiszteletére.

2019. január 18.

Korszerű, infúziós gyógyszeradagoló pumpákkal gyarapodott a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinika és Gyermekegészségügyi Központ Intenzív Osztálya. A modern eszközöket a Tánci III. Rotary Jótékonysági Gumikacsa Verseny adományaiból vásárolták.

[1] 2