Az új koronavírus globális terjedésének kockázatát modellezték szegedi matematikusok
Az elmúlt hónapokban világszerte nagy riadalmat okozott a kínai Vuhanból kiindult új koronavírus-járvány, amely – március 12-i adatok szerint – már több mint 125 ezer embert fertőzött meg és 4600 halálos áldozatot követelt. A Szegedi Tudományegyetem matematikusai azt modellezték, hogy az egyes országokban mekkora a veszélye egy Kínán kívüli járványkitörésnek.

Szó szerint új utat nyithat a gyógyszerfejlesztésben a szegedi egyetem kutatóinak legújabb eredménye
Bizonyos daganatos és autoimmun betegségekben már eddig is megoldást nyújtottak a modern biológiai terápiás kezelések, azonban ezek a hatóanyagok csak a sejteken kívüli célpontokat tudják támadni. Új irányt jelenthet az SZTE kutatóinak friss eredménye, melyet címlapján közöl az Advanced Science. Egy olyan speciális hordozó molekulát fejlesztettek, ami képes a sejtbe juttatni a biológiai terápiás hatóanyagokat.

Átadták az SZTE Sófi-ösztöndíjakat
Idén 13 hallgató nyerte el a Sófi-ösztöndíjat a Szegedi Tudományegyetemen. Heten gyémántfokozatú, hatan pedig aranyfokozatú elismerésben részesültek. A díjazottak július 6-án, a Természettudományi és Informatikai Kar diplomaosztó ünnepségén vehették át okleveleiket.

Hogyan lehet zöld egy egyetem? Workshop a fenntarthatóságról és a zöld egyetemek rangsoráról
Milyen környezetbarát megoldások jelennek meg a felsőoktatási intézmények életében? Többek között erről is tanácskoznak július 16-án 10 órától a hazai felsőoktatási intézmények képviselői és a GreenMetric rangsor szakértői az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban.

A legújabb Bolyai-ösztöndíjasok 11 százaléka az SZTE kutatója
A PhD-n túljutott legkiválóbb fiatalokat segíti a Bolyai János Kutatási Ösztöndíj, amelyet az MTA alapított 1996-ban. Az egy, két vagy három évre szóló anyagi támogatást 2019-ben 151 fiatal, köztük 17 kutató a Szegedi Tudományegyetem munkatársaként nyerte el. Az SZTE kutatói közül 12 ifjú Bolyai-oklevelet, 1 tehetség MTA Bolyai-emlékplakettet is kapott.

Az SZTE két kutatója, Czakó Gábor és Enyedy Éva Anna nyert 2019-ben az MTA Lendület programján
A kémiai reakciók dinamikájának, illetve új, rákellenes fémkomplexek kölcsönhatásainak a megértése a célja az SZTE 2 legújabb Lendület pályázatos kutatójának, Czakó Gábornak és Enyedy Éva Annának. Az MTA Lendület programja 2019-től 16 új kutatócsoportot támogat.

Energiatakarékos járművel versenyeznek az SZTE hallgatói
Új reményekkel vágnak neki a július 1-5. közötti Shell Eco-marathon versenynek a Szegedi Tudományegyetem hallgatói. Az SZTE STECO csapata már harmadik alkalommal vesz részt a nagyszabású versenyen. Idén az új fejlesztéseknek köszönhetően jobb eredményekben reménykednek.

Integrált élettudományi és hatóanyag kutatás-fejlesztési centrumot alakítottak ki az SZTE-n
Több mint 630 millió forint vissza nem térítendő támogatásból alakítottak ki kutatás-fejlesztési centrumot a Szegedi Tudományegyetemen. A hazánkban egyedülálló központ lehetőséget teremt élenjáró alap- és alkalmazott kutatási projektek megvalósítására, erőteljesen szinergizálva az élettudomány és a biotechnológia meghatározó kutatási célkitűzéseivel.
Trójai falóként hatol át a vér-agy gáton az SZTE-n fejlesztett nanomedicinás kapszula
Kutatások igazolták annak a vér-agy gáton átjutó gyógyszermolekulákat tartalmazó nanomedicinás kapszulának a hatékonyságát, amelyet a Szegedi Tudományegyetem professzorai fejlesztettek ki. Az elsősorban neurológiai problémákra ható gyógyszermolekulák nanokapszulás bejuttatása a központi idegrendszerbe több millió ember életére lehet pozitív hatással. A szabadalmaztatás alatt álló fejlesztéshez hasznosító partner kerestetik.

Hálózatra kapcsolódó napelemes rendszert építettek ki a Szegedi Tudományegyetemen
Több elemből álló, hálózatra kapcsolódó napelemes rendszert telepítettek a Szegedi Tudományegyetemen. A KEHOP-5.2.11-16-2017-00149 számú „Fotovoltaikus rendszer kialakítása a Szegedi Tudományegyetem villamosenergia ellátásának céljából” című pályázat több mint 100 millió forint támogatást nyújtott a rendszer kiépítésére. A fejlesztés hozzájárul a megújuló energiaforrás felhasználás növeléséhez és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez.
Szegedi hallgatói siker a Kozma Sándor tudományos pályázaton
Harmadik díjjal jutalmazták Balázs Barbara munkáját a Kozma Sándor emlékére hirdetett tudományos pályázaton. A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar IV. évfolyamos hallgatója június 11-én az Ügyészség Napja alkalmából rendezett ünnepségen vette át az elismerést.

Környezetbarát zöld kémiával, nanotechnológiai fejlesztéssel a tiszta vízért
Az indiai Amity Egyetem Alkalmazott Anyagtudományi kutatócsoportja, valamint hazai partnerek segítségével az SZTE Alkalmazott és Környezeti Kémiai, valamint Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszéke közös projekten dolgozik. A kutatók közös célja, hogy a környezetbarát zöld kémia eszköztárának felhasználásával korszerű anyagtudományi, nanotechnológiai fejlesztést valósítsanak meg, elsősorban vízkezelési és víztisztítási feladatok megoldásához. Az eredményeket workshopon mutatták be a SZAB-székházban.
Az SZTE kutatói a mikroműanyagok mennyiségét mérik a hazai folyók üledékeiben
A Szegedi Tudományegyetem Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszékén elkezdett átfogó kutatások rávilágítanak, hogy a hazai folyók üledékében is jelentős mennyiségű mikroműanyag szennyeződés lehet. Például a Marosban egy kilogrammnyi, mederből származó üledékmintában esetenként akár 40 ezer darab mikroműanyag szemcse is található. A szennyezés feltérképezését folytatják a szegedi kutatók.

Az SZTE a dél-alföldi innovációs ökoszisztéma központja
Számos egyetemi fejlesztés, ipari együttműködés és kutatás-fejlesztést támogató program eredménye az, hogy a Szegedi Tudományegyetem a dél-alföldi innovációs ökoszisztéma központja. Az SZTE Innovációs Napon díjazták az egyetem legkiválóbb hallgatóit és kutatóit. A május 30-i rendezvényen az innováció fontosságáról, annak mozgatórugóiról és a helyi gazdasághoz fűződő viszonyáról is hallhattunk.

Bravúrosan sikerült az első hibrid műtéttel elvégzett műbillentyű beültetés az SZTE-n
Bravúrosan végezték el május 20-án az első hibrid transzkatéteres aorta műbillentyű beültetést az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ II. Belgyógyászati Klinika és Kardiológiai Központ Invazív Kardiológiai Részlegében. A szívsebészeti osztály és az invazív kardiológiai részleg sikeres, hosszú ideje fennálló kooperációja, és a logisztikai nehézségeket is legyőző innovatív megoldása járult hozzá a Szegeden eddig egyetlen ilyen típusú beavatkozás sikeréhez.

A nyílt forráskódról és a mesterséges intelligenciáról tanácskoztak az SZTE-n
Digitális Jólét Fórumot szervezett az SZTE TTIK Szoftverfejlesztés Tanszéke május 24-én. A 30. Digitális Jólét Fórum a hazai digitális ipar fejlesztéséről című rendezvény napirendjén a „Nyílt megoldások és mesterséges intelligencia: a szoftveripar válaszai a holnap kihívásaira” tématerület szerepelt.

Elő az innovatív ötletekkel!
Innovatív kezdeményezésekkel támogatja a hallgatói ötletek kibontakozását a Szegedi Tudományegyetem. Az SZTE Kutatás-fejlesztési és Innovációs Igazgatóság irányításával működő Virtus Vállalkozáskatalizátor Program a hallgatók és kutatók innovatív ötleteinek mentorálásával segíti a korai fázisú ötletek fejlesztését. Ezen felül a Virtus programban kialakították a Demola nemzetközi innovációs hálózat szegedi központját, amely program közvetlenül az iparból érkező problémaötletek, kihívások megoldásába vonja be a tehetséges hallgatókat.