Az újszülöttkori szűrés magyarországi bölcsője Szeged: a Tisza-parti város klinikai központjában 1968-ban kezdték meg az első vizsgálatokat. A Szegedi Tudományegyetem és a budapesti Semmelweis Egyetem szűrőközpontja immár ötven éve végzi az újszülöttek szűrését. Néhány csepp vérmintából a modern technológiának köszönhetően számos veleszületett betegséget tudnak kimutatni, így akiknél szükséges, időben megkezdhetik a gyógykezelést.
A klímaváltozással egyes természeti katasztrófák kialakulásának gyakorisága nőhet, és ez sok esetben az emberi életet és az emberi egészséget is veszélyeztetheti. Több ilyen eseményre kell a jövőben számítanunk? Előre jelezhető ezek kialakulása? Fel lehet minderre társadalmi szinten készülni? Ezekre a kérdésekre kereste a választ az immár másodjára megrendezett Natural Hazards and Climate Change konferencia. A Szegedi Tudományegyetemen szervezett tudományos eseményen négy kontinens mintegy 150 szakembere vett részt.
A Szekszárdi Tudásközpontban rendezték az első Nemzetközi Lösz Terroir Konferenciát, amelyen a Szegedi Tudományegyetem Földrajz– és Földtudományi Intézet GeoTerroir Interdiszciplináris Kutatócsoportjának tagjai ismertették a lösz, mint üledékes kőzet tudományos ismérveit. A nemzeti és nemzetközi országimázs szempontjából kulcsfontosságú természeti kincsünk, a lösz az abból táplálkozó haszonnövényeken, mint például a szőlőn és az arra épülő borászaton keresztül fejti ki hatását.