SZAKMAI ÖNÉLETRAJZ ÉS
VEZETŐI TEVÉKENYSÉGEK RÉSZLETES BEMUTATÁSA
|
Név: Dr. Rovó László
Születési idő, hely: 1965. január 3., Szeged
Állampolgárság: magyar
Jelenlegi munkahely: Szegedi Tudományegyetem,
Általános Orvostudományi Kar,
Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika
6725 Szeged, Tisza L. krt. 111.
Tel/ fax: 62/ 545-310, 62/545-848
E-mail: office.orl@med.u-szeged.hu
Szakirányú végzettség, szakvizsgák
1989-ben kaptam orvosi diplomát a Szegedi Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán „summa cum laude” minősítéssel. 1993-ban szakvizsgáztam fül-orr-gégegyógyászatból „jeles” eredménnyel, 2001-ben audiológus szakorvosi képesítést szereztem „kiválóan megfelelt” minősítéssel, majd 2006-ban foniátriai szakvizsgát tettem szintén „kiválóan megfelelt” eredménnyel.
Tudományos fokozatok
2004-ben a „Klinikai és kísérletes kutatás a helyreállító és szervkímélő sebészetben” doktori iskolában védtem meg Ph.D. értekezésemet „Surgical-anatomical aspect of the cricoarytenoid joint" címmel „summa cum laude” minősítéssel.
Munkahelyek, beosztások, vezetői tevékenység
Pályám kezdete, 1989 óta dolgozom a SZTE Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikán. 1994-ben tanársegédi, 2003-ban adjunktusi, 2008-ban docensi kinevezést kaptam. 2009-ben lefolytatott habilitációs eljárás után, 2010-ben az Egyetem habilitált doktorává nyilvánítottak. 2012. január 01-től a SZTE Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika igazgatója vagyok, 2012. július 26-án egyetemi tanári kinevezést kaptam.
Közéleti tevékenység, vezetői megbízások
- 2008-tól Csongrád megye fül-orr-gégész szakfőorvosa vagyok,
- 2008-tól a Magyar Fül-, Orr-, Gége és Fej-, Nyaksebész Orvosok Egyesületének vezetőségi tagja,
- 2011-től a Magyar Fül-, Orr-, Gége és Fej-, Nyaksebész Orvosok Egyesületének elnökségi tagja,
- 2015-től a Magyar Fül-, Orr-, Gége és Fej-, Nyaksebész Orvosok Egyesületének elnöke vagyok.
- 2007-2012 között a Magyar Fonetikai, Foniátriai és Logopédiai Társaság vezetőségi tagja,
- 2012-től a Magyar Tudományos Akadémia köztestületi tagja,
- 2013-tól 2017-ig a Magyar Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Társaság Gégemicrochirurgiai Szekció elnöke voltam.
- 2017-től a Magyar Fej-Nyaksebészeti Társaság elnökségi tagja,
- 2016-tól a Fül-Orr-Gégészeti Szakmai Kollégium Tanácsadó Testületének tagja,
- 2017-től a háromtagú Szakmai Kollégium tagja,
Egyetemi funkciók
- 1992 SZTE ÁOK Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika finanszírozási felelős
-
2010 SZTE ÁOK Nemzetközi Kapcsolatok Bizottságának tagja
- 2011 SZTE ÁOK Kari Tanács tagja
- 2015 SZTE ÁOK Tudományos Bizottságának tagja
- 2015 SZTE ÁOK Klinikai Kutatásokat Koordináló Központ elnöke
- 2017 SZTE ÁOK Klinikai Kutatásokat Koordináló Központ grémium vezetője
Szerkesztőbizottsági tagság
- 2011 Fül-Orr-Gégegyógyászat c. szaklap
- 2011 World Journal of Otorhinolaryngology
Lektori munka: Több nemzetközi és hazai folyóiratban rendszeresen lektorálok (pl.: 2009-től a The Laryngoscope , 2010-től International Journal of Pediatric Otolaryngology)
Hazai- és nemzetközi oktatási tevékenység
Az egyetemi graduális és prostgradális képzésben különböző beosztásokban 1994-től veszek részt angol és magyar nyelven. 2003-2011-ig a klinika oktatási felelőse voltam (2003-ban Dékáni Dicséretet kaptam oktató munkámért).
A fül-orr-gégészet és fej-nyaksebészet több területén nemzetközi kerekasztalok szervezője és résztvevője vagyok. Az Európai Fül-Orr-Gége Társaság szervezésében számos alkalommal vettem részt nemzetközi kurzusok oktatójaként, melyek több esetben a munkacsoportom által kidolgozott új eljárások köré szerveződtek (ld. melléklet; Lausanne, Amsterdam). Munkám alapján két alkalommal meghívást kaptam az Amerikai Gégészeti Társaság Kongresszusára és előadást tarthattam a Bostoni Harvard Egyetem Fül-Orr-Gégészeti Klinikája által szervezett foniátriai, gégesebészeti kurzuson. Megírhattam az amerikai Társaság által szerkesztett gégesebészeti tankönyv egy fejezetét, mely a közeljövőben jelenik meg.
Az Angol Gégészeti Társaság által szerkesztett gégesebészeti tankönyv megírásában szintén részt vettem (a 2015-ben megjelent, Sandhu-Nouraei által szerkesztett Laryngeal and tracheobronchial stenosis c. tankönyvbe a Bilateral impaired vocal cord immobility c. önálló fejezetet írtam).
Fülsebészeti területen a Varsói Caetani Word Hearing Center kurzusainak rendszeres felkért oktatója vagyok. Szervezőként és oktatóként részt vettem a Marosvásárhelyi Cochlearis Implantatiós Központ kialakításában és jelenleg Kisinyovban folytatok hasonló tevékenységet.
Klinikánk európai fülsebészeti továbbképző központként működik, oktató intézményként rendszeresen részt vállal új fülsebészeti műtétek nemzetközi oktatásában (vezető orvostechnológiai cégek számos új eljárást a humán műtéti gyakorlatba klinikánkon vezettek be, pl.: Nucleus profile cochlearis implantátum, BAHA készülékek új típusai).
Külföldi tanulmányútjaim, és tudományos együttműködéseim során számos nemzetközi kapcsolatot építettem ki neves intézetekben (pl. Stanford, Harvard, Chicago, Jenai Egyetem, Gerai Egyetem, stb. fül-orr-gégészeti vezetőivel) és ezen keresztül elősegítettem kollegáim nemzetközi tanulmányútjait.
Ph.D. képzés
Témavezetőként, oktatóként közreműködöm a “Klinikai és kísérletes kutatás a helyreállító és szervkímélő sebészetben” doktori iskola, “A funkciómegtartás és helyreállítás sebészeti lehetőségeinek kutatása a fül-orr-gégészetben és a fej-nyaksebészetben” alprogramjában.
Témavezető vagyok “A veleszületett és szerzett laryngo-trachealis szűkületek sebészi kezelése, ezek kísérletes sebészi vizsgálata, a funkció helyreállítás sebészi módszerei”, „Rhinológia, rhinitis allergica”, „Alvási medicina (alvásdiagnosztika, alvási apnoe, sebészi terápia)”, „Endoszkópos maxillofacialis és koponyaalapi sebészet” témakörökben.
Hat hallgató szerzett sikeresen Ph.D. fokozatot vezetésem alatt, eddigi eredményeik alapján további 4 védés várható a közeljövőben.
Számos alkalommal kértek, kérnek fel Ph.D.-védés és habilitációs eljárás során opponensnek, illetve bizottsági tagnak.
Vezetőként nagy hangsúlyt fektetek a tudományos utánpótlás folytonosságára. A Klinikán az Egyetemi elvárásoknak megfelelően nagy hangsúlyt helyezek a tudományos munka
magas színvonalát biztosító teamek, hálózatok kialakítására. Gyakorlatilag minden kollegám Ph.D. oktató vagy hallgató. Két korábban végzett Ph.D. hallgatóm már rendelkezik, vagy a közeljövőben rendelkezni fog önállóan végzett Ph.D. hallgatóval. Az elmúlt években átlagosan 2-3 Ph.D. védés történt és a jelenlegi adatok alapján az elkövetkező években is tartható ez a tendecia, ami a 30 fős felsőfokú végzettséggel rendelkező kollegák számához képest véleményem szerint jó eredménynek tartható.
Pályázatok (Szakmai vezetés, mint a KKKK elnöke)
GINOP 2.3.2. ECRIN labor és eszközbeszerzési infrastuktúra fejlesztés, Pécsi vezetésű konzorciumi pályázat, az SZTE része: 198M HUF, melynek célja a magyar részvétel elmélyítése az ECRIN nemzetközi független gyógyszerkutatási hálózatban.
Oktatási altémavezető: EFOP 3.6.2. HECRIN-KLIKK. Pécsi vezetésű konzorcium, SZTE rész: 450M HUF
A projekt célja, hogy a Pécsi Tudományegyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Debreceni Egyetem konzorciuma, valamint a Semmelweis Egyetem, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet és a European clinical Research Infrastructure Network (ECRIN) támogató partnersége hozzájáruljon a hazai gyógyszerágazat fejlődéséhez megnövelve a nem szponzorált klinikai vizsgálatokból származó nemzetgazdasági és egészségügyi ágazati bevételeket, javítva hazánk versenyképességét és a nemzetközi gyógyszerkutatásokban való részvételét.
Kongresszus és kurzus szervezés
Vezetésem alatt klinikánk és a Fül-Orr-Gége és Fej-Nyaksebészeti Társaság 36 hazai és nemzetközi tanfolyamot, kongresszust szervezett, melyből a fontosabbak a következők:
2013 Magyar Audiológus Kongresszus – Budapesten
2013 Európai Audiológus Kongresszus – Budapesten
2015 Magyar Audiológus Kongresszus – Szolnokon
2016 Európai Fej-Nyaksebészeti Kongresszus - Budapesten
2016 Világkongresszus: az implantálható hallásjavító eszközök objektív hallásvizsgálati módszerei – Szegeden
2016 Magyar Audiológus Kongresszus - Szegeden
2016 Magyar Fül-, Orr-, Gége és Fej-, Nyaksebész Társaság Országos Kongresszusa – Szegeden
2017 Magyar Audiológus Kongresszus – Szegeden
Már elfogadott és szervezés alatt álló kongresszusok:
2018 Magyar Audiológus Kongresszus - Szegeden
2018 Magyar Fül-, Orr-, Gége és Fej-, Nyaksebész Társaság Országos Kongresszusa – Szegeden
2018 U.E.M.S. az európai fül-orr-gégészeti Társaság oktatási kongresszusa – Budapesten
2020 Implantátiós Balkán Kongresszus
2021 Európai Gyermek Cochlearis Implantatios Szövetség (ESPCI) – Kongresszusa
Tudományos tevékenység
Ezideig 212 dolgozatot publikáltam az MTMT adatlap szerint, ebből 93 „in extenso” közlemény, mely utóbbiak impakt faktor: 58,200 (az elvárt MTA szakmaspecifikus doktori szint 16); Hirsch-index: 9., független idézettség 230 (az elvárt MTA szakmaspecifikus doktori szint 76). Továbbá 12 hazai és nemzetközi könyvrészlet írásában vettem részt, valamint két találmány fűződik a nevemhez, melyet közösen jegyzünk kutatótársaimmal. Mindezek mellett, munkacsoportjaim több kézirata áll jelenleg benyújtás előtt, vagy bírálat alatt. Több mint 600 előadást tartottam hazai és nemzetközi fórumokon, természetesen társszerzőkkel. Tudományos közleményeim lefedik a fül-orr-gégészet teljes spektrumát. Fontosnak tartom megjegyezni, hogy a fenti munkák többségükben hazai kutatóhelyek részvételével és saját ötletekre épülve valósultak meg.
Több nemzetközi céggel (pl. Cochlear, Med-El) állunk szoros munkakapcsolatban az implantológiai kutatások területén.
Tagja, esetenként tisztségviselője vagyok több hazai és nemzetközi tudományos társaságnak:
- Tagja és jelenleg elnöke vagyok a Magyar Fül-, Orr-, Gége és Fej-, Nyaksebész Orvosok Egyesületének,
- tagja, ill. vezetőségi tagja a Magyar Fonetikai, Foniátriai és Logopédiai Társaságnak,tagja, ill. elnökségi tagja a Magyar Fej-Nyaksebészeti Társaságnak.
- 1998-tól tagja vagyok a European Laryngological Society-nek,
- 2012-ben tagjává választott a világ vezető légút sebészeit képviselő Chevalier Jackson Társaság.