Magasvérnyomás-betegség – van esélyünk? Van esélyünk! - 2009. február 18. Szerda 18.00

Magasvérnyomás-betegség – van esélyünk? Van esélyünk!
A népesség morbiditási és mortalitási statisztikáit világszerte a szív-érrendszeri megbetegedések vezetik. Nincs ez másként Magyarországon sem; évente 36000 stroke, 13000 szívinfarktus, 140000 szív-érrendszeri haláleset történik, mely nemzetközi összehasonlításban - sajnálatos tény - hazánkat a legrosszabb paraméterekkel rendelkező országok közé sorolja. Az okok sokrétűek és csak részben egészségügyi eredetűek, de kétségtelen, hogy szakmai vonatkozásban az un. kockázati tényezőknek meghatározó jelentőségük van. Közös ezekben a kórállapotokban, hogy kialakulásukban központi szerepe van a magas vérnyomásnak. A hipertóniás betegek közül közel négyszer annyian halnak meg agyi történés, kétszer annyian végstádium veseelégtelenség és egynegyed annyian koszorúsér betegségben, mint a normál vérnyomású népesség köréből. Szignifikánsan nagyobb közöttük az elhízottak, a zsíranyagcsere zavarban szenvedők és főként a 2-es típusú cukorbetegek száma is. Érthető, hogy nem csak a kialakult kórállapotok kezelésére, de megelőzésükre is komoly erőfeszítések szükségesek, melyek eredményességéhez alapfeltétel a hatékony és megbízható medikáción túl a betegek lehető legnagyobb együttműködésének elérésé is. A magas vérnyomás ellenes gyógyszerek, antihipertenzívumok választéka - néha zavarba ejtően - széles, de csak azok javasolhatók elsődleges terápiás választásra, melyek a tényeken alapuló orvoslás kritériumai szerint is célszerv védő tulajdonságúak és rendelkeznek a vérnyomáscsökkentő hatáson túl mind az elsődleges, mind a másodlagos szív-érrendszeri történés megelőzés, a prevenció képességével. Nem lehet azonban eléggé hangsúlyoznunk az un. nem-gyógyszeres vérnyomáscsökkentő módszerek alkalmazásának fontosságát is. Az Európai Hipertónia Társaság / Európai Kardiologus Társaság 2007-es ajánlását követően 2008-ban jelent meg a Magyar Hypertonia Társaság hasonló dokumentuma is. Az előadás ennek alapján ad áttekintést a hipertónia megközelítésének komplex, korszerű szemléletéről, kezeléséről remélve, hogy megfelelő terápiás stratégiával reális esély nyílik a szív-érrendszeri kockázat eredményes csökkentésére; betegeink életminőségének megőrzésre, javítására és túlélési esélyének növelésére.
 
 
Az előadás megtekintése:
 
Modemes változat (méret:192x144 sávszélesség:40kbps)
 
Szélessávú I változat (méret: 320x240 sávszélesség: 200kbps)
 
Szélessávú II változat (méret: 384x288 sávszélesség: 500kbps)
 
LAN változat (méret: 640x480, sávszélesség: 1000kbps)
 
Megjegyzések:
 
Az Internet elérés sávszélessége, és számítógépe teljesítménye szerint válasszon a fenti lehetőségek közül!
Az előadás megtekintéséhez Microsoft Windows operációs rendszer alatt a Windows Media Player 9-es vagy 10-es változatát ajánljuk. A korábbi Windows Media Player elvileg automatikusan telepíti a szükséges Windows Media 9-es kodeket, ha mégsem történne meg, abban az esetben a Windows Media 9-es kodekcsomag külön telepítése szükséges.
 
Linux alatt az Mplayer program használatát javasoljuk.
 
Természetesen más Windows Media 9-es formátummal kompatibilis lejátszóprogram is használható.
 
Kérjük, amennyiben technikai problémája van, írjon a help@cc.u-szeged.hu címre!
Prof. Dr. Ábrahám György Egyetemi tanár
SZTE ÁOK I. Belgyógyászati Klinika
 
Ábrahám György 1955-ben született Székesfehérváron. Szegeden a Zrínyi Ilona Általános Iskolába járt. Középiskolai tanulmányait a Radnóti Miklós Gimnázium matematika-fizika tagozatán végezte. 1974-ben érettségizett és felvették a Szegedi Orvostudományi Egyetem Általános Orvostudományi Karára.