logo_zold


BCN_ESO_badge


mamma


facebook-mammamia

54. eset

Differenciáldiagnosztikai probléma kolorektális tumoros betegünk esetében


Bevezetés

Az onkoteam rendszeres, hetenként megrendezett szakmai megbeszélés, mely során megtörténik a diagnosztikus vizsgálatok és a terápiás terv meghatározása, különös tekintettel a nem rutin esetekre. Ezen kívül fontos szerepet tölt be a betegellátásban részt vevők kommunikációjában és továbbképzésében is, lehetőséget biztosítva az eltérő vélemények ütköztetésére.


Esetismertetés

61 éves, hipertenzió és II. típusú cukorbetegség miatt kezelt férfi esetét ismertetjük.

A beteg másfél éve észlelt véres székletürítésének hátterében gasztroenterológiai kivizsgálás, colonoscopia során a rectosigmoidealis tumoros folyamat igazolódott. A bioptátum szövettani vizsgálata közepesen differenciált adenokarcinómát véleményezett. A 2014 augusztusában elvégzett hasi-kismedencei CT vizsgálat mérsékelten vaskosabb (5-10 mm-es) rectumfalat, minimálisan beszűrt környező zsírteret, a rectum középső harmadának bal oldalán egy 8 mm átmérőjű nyirokcsomót (T2-3 N0 stádium) (1. ábra), a máj VI. szegmentumában és bal lebenyében egy-két apró hipodenz képletet, valamint a bal tüdő bázis dorzális oldalán egy-két, 5 mm nagyságú szubpleurális gócot írt le (2. ábra).


A tüdő és máj státuszának jobb megítélése céljából 2014 szeptemberében PET/CT vizsgálat történt, mely a 24x30 mm-es rosszindulatú rectum tumor mellett a jobb tüdő II. szegmentumában 17x14 mm-es területen többgócú, infiltratív jellegű, FDG-t halmozó képletet, a jobb tüdő IV. szegmentumában 5 mm-es, baloldalon a IV. és X. szegmentumban 4 mm-es, a IX. szegmentumban 7 mm-es szubpleurális nodulust mutatott, mely izotópot nem dúsított (3. ábra, 4.ábra, 5.ábra; a PET/CT vizsgálat a besugárzás tervezésnek megfelelően hason fekvő helyzetben készült.).


Gasztroenterológiai és pulmonológiai onkoteam döntése alapján szeptemberben laparoscopos úton primer rectum műtét történt. Hisztológiai vizsgálat az alábbi diagnózist eredményezte: közepesen-rosszul differenciált invazív adenokarcinóma, grade 2-3, pT3, eltávolítás az épben; metasztatikus perirectalis nyirokcsomók, pericolicus tumor depositummal, pN1c nyirokcsomó státusz (2/15), Dukes C.


A 2014 októberében elvégzett bronchoscopia során direkt vagy indirekt tumorjel nem volt látható. Novemberben jobb II-es szegmentectomia, a középső lebenyben lévő elváltozás atípusos gépi ékrezekciója történt. Pathológiai vizsgálat a jobb felső tüdőlebeny postprimer fibrocaseosus tuberculosisát igazolta, részben miliáris terjedés jeleivel, anthracotikus, reaktív nyirokcsomókkal és panacinaris emphysemával. Ekkor antituberkulotikus terápia indult.


A májban elhelyezkedő gócok pontosabb megítélése céljából hasi-kismedencei MRI vizsgálat történt, mely a máj jobb lebenyében elhelyezkedő apró gócokat cisztának véleményezte (6. ábra). Posztoperatív kemoradioterápia, valamint adjuváns, FOLFOX4 protokoll szerinti kemoterápia tervezett.


54_1  54_2


54_3  54_4


54_5  54_6


Összefoglalás

Betegünk diagnosztikájában és ellátásában kiemelt szerepet játszott a multidiszciplináris együttműködés és szakmai egyeztetés, mely meghatározta a terápiás opciók célját és sorrendjét. Esetünket érdekessé teszi a tuberculosis malignus tüdőfolyamatot imitáló PET/CT-megjelenése is.