logo_zold


BCN_ESO_badge


mamma


facebook-mammamia

53. eset

Szinkron emlő-és pancreas tumor esete


Bevezetés

Az emlő és pancreas tumorok több közös etiológiai faktorral bírnak. Közös rizikófaktoraik az idősebb kor, a dohányzás és túlzott alkoholfogyasztás, a húsokban és zsírokban gazdag, ám zöldségekben és gyümölcsökben szegény étrend, a mozgásszegény életmód, az elhízás, a pozitív családi anamnézis, a BRCA2 és a HER2/neu gén mutációja, illetve a diabetes mellitus.


Esetismertetés

61 éves, dohányzó, gyógyszeresen kontrollált hypertenziós nőbeteg esetét ismertetjük. Korábbi anamnézisében bal alsó végtagi mélyvénás trombózis, varicectomia és orbánc szerepel. Családi anamnéziséből húgának fiatalkori emlődaganata kiemelendő, egyéb daganatos betegség előfordulása nem ismert.

2014 áprilisában mammográfiás szűrővizsgálat során a jobb emlő külső-felső negyedében és retromamillarisan tumorárnyék igazolódott (1. ábra). Az emlő ultrahang vizsgálatakor a radiológiai eltéréseknek megfelelően 9 és 12 mm-es echoszegény képletek kerültek látótérbe, melyeknek finomtű aspirációja malignitást igazolt. Az axillákban kóros méretű vagy szerkezetű nyirokcsomó nem került leírásra. Emlő MRI vizsgálat jobb oldalon az észlelt elváltozásoknak megfelelően 9-9 mm-es, a kontrasztanyagot gyorsan és intenzíven halmozó, kétgócú malignus tumort, az axilláris nyúlványban 5 mm átmérőjű, a kontraszanyagot intenzíven, homogénen halmozó nyirokcsomót véleményezett (2. ábra). Onkoteam mastectomia és sentinel nyirokcsomó biopszia elvégzését javasolta.

Emellett 2014 áprilisában kezdődtek hasi panaszai is görcsös, jobb bordaív alatti és epigastrialis, övszerűen sugárzó fájdalom, valamint többszöri hányás formájában. Vizelete színe sötétebbé vált, subicterus alakult ki. Laborvizsgálatok emelkedett vércukorszintet, máj-, epeúti- és amiláz enzim értékeket mutattak. Glükózterhelés kóros eredményt adott. Hasi ultrahang vizsgálat során a máj mérsékelten nagyobbnak, foltosan durván inhomogén alapszerkezetűnek bizonyult, a jobb lebenyben metasztázis lehetőségét felvetve. Gyulladásos cholecysto-és choledocholithiasis, cholecysta hydrops, mérsékelt centrális epeúti és ductus choledochus tágulat, illetve az egyenetlenül kiszélesedett pancreasfejben 35 mm átmérőjű, szabálytalan alakú echoszegény térfoglalás került leírásra. ERCP cérnavékony, kúpszerűen táguló intrapancreatikus epeutat, tágult ductus choledochust, kifejezetten tág ductus hepaticus communist és intrahepaticus epeútágakat igazolt, bennük kövekkel. Hasi CT vizsgálat tágult ductus choledochust, valamint a pancreasfej-test határon cranialis irányba elődomborodó, 14x18x20 mm-es cystadenomát írt le (3. ábra). EST és stent implantáció történt. Endosonográfia bulbaris szűkületet, a pancreasfej területén 38x32 mm-es kerekded, infiltratíven növekvő, környezetét involválva a duodenumra terjedő, a vena mesenterica superiort infiltráló tumoros képletet, valamint néhány nyirokcsomót véleményezett. A pancreasnyak területén egy a Wirsung-vezetékkel összeköttetésben lévő cystosus képlet volt látható. Az endosonográfia során a pancreasfejből nyert cytológiai minták vizsgálata pancreas eredetű adenocarcinomát igazolt.

Az emlőtumor vastagtű biopsziája grade 2 differenciáltságú ductalis adenocarcinomát véleményezett (ER: 90%, PR: 90%, Her2: negatív, Topo-2-alfa: 1%, Ki67: 10%). Ultrahang vezérelt pancreas biopszia történt, mely közepesen differenciált pancreas ductalis adenocarcinoma diagnózist adott. A tervezett mastectomia és sentinel nyirokcsomó biopszia a szinkron pancreas tumor felfedezése következtében nem történt meg.

A 2014 szeptemberében elvégzett hasi műtét során a duodenum mentén a ligamentumra terjedően carcinosist, a máj jobb lebenyében metasztázist észleltek, melynek szövettani vizsgálata primer pancreas ductalis adenocarcinomából származó áttéti tumort írt le. A duodenum infiltráltságára való tekintettel az első jejunumkaccsal retrocolicus kétrétegű GEA-t készítettek a gyomorürülés biztosítására.

Onkológiai kezelésként palliatív gemcitabin-paclitaxel (Gemzar-Taxol) kemoterápia indult. A kezelés megkezdése után 2 hónappal elvégzett kontroll CT vizsgálat alapján a megnagyobbodott máj minden lebenyében néhány 5-10 mm nagyságú, körülírt, áttétnek megfelelő képlet került azonosításra. Az intrahepaticus epeutak, a ductus choledochus és Wirsungianus tágabbá váltak, körülöttük oedema volt látható (4. ábra). Az emlőtumor méretében fizikális vizsgálattal változás nem következett be. A pancreatikus progresszió miatt a beteg további kezelésének meghatározása onkoteam keretében történik.

Összegzés

Emlő tumoros betegünk esetében a hasi panaszok és az újonnan diagnosztizált cukorbetegség hátterében az elvégzett hasi képalkotó vizsgálatokkal felfedezett pancreas neoplasia eredetének igazolására, a szinkron primer tumor vagy emlőrák áttétének differenciálása érdekében mind az emlő terime, mind a hasnyálmirigy térfoglalás szövettani mintavétele megtörtént. A prognózist és a túlélést meghatározó pancreas carcinoma kivizsgálása és műtéti megoldása prioritást élvezett a korai stádiumú emlőrákkal szemben. Az alkalmazott taxán kemoterápia mind az emlő, mind a pancreas adenocarcinomájának kezelésében alkalmazott és hatásos lehet. Betegünk esetében az emlőtumor növekedést nem mutatott, azonban a hasnyálmirigy carcinoma progressziót mutatott.