logo_zold


BCN_ESO_badge


mamma


facebook-mammamia

39. eset

Metasztatikus fej-nyaki tumor kezelése

Bevezetés: A fej-nyak régió daganatainak többsége előrehaladott stádiumban, az élet 5-6. évtizedében kerül felismerésre. A betegek több mint fele évtizedek óta rendszeres dohányos és/vagy alkoholfogyasztó. A leggyakoribb panaszok a daganat elhelyezkedésétől függően nyelési- és torokfájdalom, mely többnyire a fülbe sugárzik, gombóc-érzés, véres köpet, illetve tapintható, fájdalmatlan nyaki csomó megjelenése. Áttétek rendszerint a regionális nyaki nyirokcsomókban és a tüdőben jelentkeznek.

Esetismertetés: Jelenleg 52 éves, 30 éve dohányzó (napi 10 szál cigaretta), alkoholt nem fogyasztó, 20 évvel ezelőtt gyomorfekély miatt műtéten átesett, jelenleg hypothyreosissal kezelt nőbeteg esetét ismertetjük. A beteg 2014 júniusában jelentkezett fül-orr-gégészeten két éve tartó gombócérzés, időnként tapasztalt nyelési nehezítettség és fájdalom, a nyak bal oldalán 1 éve észlelt fájdalmatlan, kemény csomó, 2 hónap alatti 10 kg testsúlyvesztés, és 1 hónapja tartó, antibiotikus kezelésre nem szűnő, a bal fül felé sugárzó torokfájdalom miatt. Fizikális vizsgálat során a fejbiccentő izom elülső széle mentén a parajugularis régióban 2,5 cm átmérőjű, mobilis, ép bőrrel fedett nyirokcsomót észleltek. Rhino-pharyngo-laryngo-fiberoscopia során a bal oldali sinus piriformisban U-alakú, egyenetlen szövetszaporulat és nyálpangás igazolódott. Nyaki és mellkasi CT vizsgálat a hypopharynx régióban, a baloldali sinus piriformist kitöltő, a kontrasztanyagot homogénen és intenzíven halmozó, 20 x 14 x 20 mm nagyságú, a középvonalat meg nem haladó térszűkítő elváltozást, ebben a magasságban baloldalon a vena jugularis internát komprimáló, 20 mm átmérőjű, nekrotikus bennékű metasztázist, valamint a C.II csigolya szintjében dorsalisan egy 2 cm-es, patológiás szerkezetű nyirokcsomót írt le (1. ábra, 2. ábra). A tüdőkben metasztázisra utaló eltérés nem volt (T3 N2 cM0 stádium). Laryngomicroscopia során a bal oldali pharyngo-és aryepiglotticus redőn, illetve a sinus piriformis medialis falán elhelyezkedő teriméből szövettani mintavétel történt, mely közepesen differenciált laphámcarcinomát igazolt. Indukciós TPF kemoterápiát (docetaxel-cisplatin-5-fluorouracil) indítottunk, melynek 1. ciklusát követően a tapintható nyirokcsomó metasztázis eltűnt, a beteg nyelési fájdalmai megszűntek. A kemoterápia harmadik ciklusát követően fül-orr-gégészeti vizsgálat során makroszkópos tumor nem volt látható, az elvégzett PET/CT vizsgálat során FDG-avid malignitás nem igazolódott (3. ábra, 4. ábra). Jelenleg a beteg definitív sugárkezelését végezzük.

Konklúzió: A fej-nyaki daganatok esetében kiemelkedő szerepű a primer prevenció és a felvilágosítás. A jellegzetes tünetek időbeni felismerése elősegíti a korai stádiumú betegség felfedezését és multidiszciplináris ellátását.

Összeállította: Dr. Kószó Renáta