Csehül van, tótágast áll, cigánykodik ... Etnosztereotip nyelvi klisék a magyarban

  A sztereotípiák egy adott kultúrkör által előre gyártott koncepciókat fejeznek ki, amelyeket az egyes ember átvesz és amelyek segítségével látja és értelmezi a világot. Szűkebb értelemben egymással interakcióban lévő különböző eredetű embercsoportok feltűnő és tipikus vonásainak szöveges vagy képi kifejezését értik a fogalom alatt. A sztereotípiák erősítik a csoportok összetartását és a csoporttal való azonosulást.

  Sztereotip megállapítások nemcsak népcsoportok tagjairól alkothatók, gondoljunk csak a nőkkel kapcsolatos számtalan szólásra, az anyós- vagy rendőrviccekre stb. A csehül van, cigánykodik-féle kifejezések szempontjából azonban csak az úgynevezett etnosztereotípiák  érdekesek számunkra. Ezeken belül jelentős különbség van ún. auto- és heterosztereotípiák között, azaz a saját csoportunkra és a más csoportokra vonatkozó sztereotip nézetek között.

  Az előadás célja ennek a sok tekintetben kényes, hiszen népcsoportok érzékenységét sértő témakörnek a vizsgálata. Az elméleti kérdések rövid összefoglalásán túl be kívánja mutatni a magyar nyelvben található fontosabb auto- és heterosztereotip nyelvi kliséket (pl. halogatja, mint cigány az akasztást; Adj a tótnak szállást, kiver a házadból!, ill. tokos ’német’, sváb (eredetijének jelentése ’svábbogár’), cigánykodik ’hazudozik’ stb.).
 
 
 
Az előadás megtekintése:
 
Modemes változat (méret:192x144 sávszélesség:40kbps)
 
Szélessávú I változat (méret: 320x240 sávszélesség: 200kbps)
 
Szélessávú II változat (méret: 384x288 sávszélesség: 500kbps)
 
LAN változat (méret: 640x480, sávszélesség: 1000kbps)
 
Megjegyzések:
 
Az Internet elérés sávszélessége, és számítógépe teljesítménye szerint válasszon a fenti lehetőségek közül!
Az előadás megtekintéséhez Microsoft Windows operációs rendszer alatt a Windows Media Player 9-es vagy 10-es változatát ajánljuk. A korábbi Windows Media Player elvileg  automatikusan telepíti a szükséges Windows Media 9-es kodeket, ha mégsem történne meg, abban az esetben a Windows Media 9-es kodekcsomag külön  telepítése szükséges.
 
Linux alatt az Mplayer program használatát javasoljuk.