SZTE magazin

A határon túl is SZTE

Nemzetközi tudományos projektek – összetartóbb közösségek

 

Közösségi tanulás, 3D dizájn képzés, rákkutatás vagy belvízhelyzet – számtalan területen vesz részt a Szegedi Tudományegyetem határon átnyúló együttműködési programokban. Románia és Szerbia ebből a szempontbólkiemelt partnernek tekinthető, hiszen a Duna Körös Maros Tisza (DKMT) eurorégió lakossága hasonló problémákkal küzd.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Az Európai Unió 2007 és 2013 között számos határon átnyúló programot támogat. A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) is több szálon kötődik ezekhez a transznacionális kezdeményezésekhez, amelyeknek fő célja „a határok elválasztó jellegének csökkentése, a határon átnyúló infrastruktúrák és együttműködések fejlesztése, illetve a határ menti közösségek kapcsolatainak erősítése” – olvasható az IPA-projektek (Instrument for Pre-Accession Assistence) honlapján.

Nagyszabású, nemzetközi tudományos programról számolt be nemrég igen az MTA Szegedi Akadémiai Bizottságának Szociológiai Munkacsoportja és az Agora Alapítvány. Az intézmények kutatói a Temesvári Nyugati Egyetemmel, az újvidéki universitas-szal és egyéb szabadkai intézményekkel végeztek felmérést, hogy a Duna-Körös- Maros Eurorégió nehezen kezelhető problémáira keressenek közös megoldást.

A természettudományok területére is kiterjed a határon túli kooperáció: az SZTE az Újvidéki Egyetemmel együtt igyekszik felvenni a küzdelmet a rák ellen. A szerb és a magyar kutatók a mell- és a prosztatarák gyógyításán fáradoznak antihormonális vegyületek előállításával – magyarázta Szécsi Mihály, a klinika tudományos munkatársa, projektmenedzser. Míg az előbbi fél modellezi és tervezi az anyag molekuláit, addig a szegedi universitas munkatársai hatásosságát vizsgálják, és kísérleteket végeznek vele majd a kétéves közös kutatás során.

Az Újvidéki Egyetem kutatóival az SZTE geográfusai, geoinformatikusai és műszaki informatikusai is együttműködnek: a kétéves program során a szakemberek közösen tárják fel a térségben a belvízkeletkezés okát, és demonstrálják egyúttal a terület veszélyeztetettségének mértékét, miközben azt is megvizsgálják, elkerülhető-e a csapás. A tavasszal indult együttműködéstől Szatmári József projektvezető társadalmi együttműködést is vár, hiszen a kutatók az érintett területek lakosságát is szeretnék aktivizálni. Mindemellett hiánypótló szakmai képzést indít a Szegedi Tudományegyetem a Temesvári Nyugati Egyetemmel együttműködve, amelyet Aranyi Sándor vezet majd. A Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Rajz-Művészettörténet Tanszékének nyugalmazott főiskolai docense kiemelte: a projektet a térségben a 3D dizájn területén tapasztalható szakemberhiány hívta életre. Így a közeljövőben – a funkcionális formatervezésre koncentrálva – a két fél kidolgozza az oktatás tematikáját a két egyetem képzési programjait összhangba hozva.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Letöltés



SZEM_boritoSZEM_angol
AMM_kulonszamAlmaMater_Magazin_2019_tel
SZTEminarium_cimlapSZEM_klinika_2020_01