Több kutatási témát is hazahoz Szegedre Bor Zsolt akadémikus
Az SZTE fizikusprofesszora a magyar kultúra és tudomány másik négy kiemelkedő képviselőjének társaságában vehette át a Corvin-láncot a köztársasági elnöktől, a miniszterelnöktől és az Országgyűlés elnökétől.
Az első díjátadót követően tízévnyi szünet után újra megkezdte munkáját a Corvin lánc Testület. A grémium tagjai a jelenlegi és a korábbi díjazottak. Hatalmas büszkeség a Szegedi Tudományegyetem számára, hogy a Corvin-lánc 13 kitüntetettje közül 4 szorosan kötődik az intézményhez: itt professzor Bor Zsolt akadémikus, itt oktatott Lovász László matematikus, a Tisza-parti universitas díszdoktora Marton Éva és Oláh György Nobel-díjas kémikus is.
Zsigmond Vilmos operatőr pedig szegedi születésű, és 2004-től a város díszpolgára.
– E díj első viselője Klebelsberg Kuno kultuszminiszter, Szeged díszpolgára, a magyar történelem legnagyobb hatású kultúrpolitikusa volt, akit személyes okok miatt is nagyra becsülök. Olyan általános iskolába jártam, amelyet ő építtetett. Ő honosította meg a tanárképzést a későbbi Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán, ahol pedig édesapám tanított. Klebelsberg telepítette Szegedre az egyetemet, amelynek 39 éve vagyok oktatója, és ugyanitt szereztek diplomát szüleim és testvéreim is. Első dolgozószobámból nézhettem a Dóm téri pantheont és a szabadtéri játékok előadásait. Lovász László matematikus pályafutása a szegedi egyetemről indult. Az ő kiválóságát megkérdőjelezni szintén nem lehet. Ami Zsigmond Vilmost illeti, ha valaki szeretné megtudni, hogy milyen egy háború, annak a Szarvasvadász című filmet mindenképpen meg kell néznie. A háború kegyetlenséget és az erkölcsi korlátok szétszakadását ilyen pontosan nem láttam még ábrázolva – beszélt a város korábban Corvin-lánccal elismert nagyjairól Bor Zsolt, hozzáfűzve: az elődök tettei őt is kötelezik.
Az akadémikus egy egykori tanítványának, Juhász Tibornak a hívására költözött az USA-ba, hogy új lézeres szemészeti műtéti eljárásokat fejlesszenek ki a látáshibák korrigálására és a szürke hályog eltávolítására. A Szegedi Egyetem Magazinnak elárulta, hogy a jövőben gyakrabban jön majd haza, és a kutatások egy részét szegedi fizikusokkal és szemészekkel fogja végezni. Az Európai Unió egyik tudományos nagyberuházásaként ugyanis 2015-ig itt is megvalósul egy lézeres kutatóközpont, az ELI. Abban, hogy ez a fontos centrum idekerült, komoly szerepet játszott a szegedi lézeres iskola, így Bor Zsolt munkássága is.
– Ha az ELI építése megkezdődik, akkor olyan kutatási infrastruktúra létesül, amely a tudomány határait tágítja majd. A legrövidebb impulzusokat, a legnagyobb teljesítményeket lehet majd benne előállítani. Itt olyan behatások érik az anyagot, amilyen természetes viszonyok között soha, így váratlan válaszokat is kaphatunk bizonyos tudományos kérdésekre. Jómagam még a felépülése előtt haza fogok hozni olyan kutatási témákat – valahonnan a fizika és az orvostudomány határáról, elsősorban a szemészeti problémák területéről –, melyek megoldására éppen egy ilyen intézmény lesz alkalmas – ígérte.