SZTE magazin

Csúcstechnológia az egészségügyben

2013 végére modern magkórházzal gazdagodhat Szeged és az SZTE

 

Uniós támogatással TIOP-projekt keretében új sürgősségi betegellátó osztállyal is rendelkező modern magkórház létesül a Szegedi Tudományegyetemen. A kivitelezés májusban kezdődött, a beruházás a tervek szerint 2013 végén zárul.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Összességében több mint 12,3 milliárd forint költségvetésű projekt kivitelezése indult meg a Szegedi Tudományegyetemen. 265 ágyas új klinikai szárny létesül, korszerűsítik a már működő 410 ágyas klinikát, s a kettő összekötésével modern magkórházat alkotnak egy új sürgősségi betegellátó osztály megteremtésével. Ha minden a tervek szerint alakul, a jövő év végén már meg is kezdődhet a beköltözés. Néhány esztendővel ezelőtt ugyan még 70-75 milliárd forintból 2000 ágyas új klinikai tömb létesítéséről szőttek grandiózus terveket, ám az SZTE rektora szerint ezek az elképzelések nem a realitás talaján álltak. – A valamivel több, mint 60 milliárdos költségvetésünk mellé bő 10 milliárd forintnyi beruházás a felső határ, efelett egyszerűen lehetetlen racionálisan, ésszerűen gondolkodni és gazdálkodni. Ugyanakkor a jól szervezett egészségügyben – és ez itt a kulcskifejezés! – nincs is szükség 2000 ágyra. Szegeden most összességében egy mintegy 700 ágyas, valóban jól szervezett klinikai központ alakul ki. Ebben korszerű műtéti blokk működik majd 14 panelműtővel. Nagyon modern épület készül el, melynek a felszereltsége is rendkívül színvonalas lesz, hiszen mintegy 4,2 milliárd forint értékben szerzünk be vadonatúj orvos technológiai, ápolási és informatikai eszközöket – vázolja Szabó Gábor.

A világ fejlettebb részén már régen ez az irány érvényesül – fejti ki az akadémikus, kiemelve: ezres nagyságrendű ágyszám Nyugaton két-hárommillió lakost ellát. – A modern betegellátás felé szeretnénk jelentős lépéseket tenni most Szegeden. Ha mindez megvalósul, a megyeszékhely és közvetlen környezete lakosságának ellátása jelentősen javulni fog – ígéri.

De milyen szempontból hoz a beruházás valódi áttörést az egészségügyben, melyik eleme jelenti a legkomolyabb előrelépést?

– Az igazi nóvum az egykapus sürgősségi osztály lesz – emeli ki az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ elnöke, Pál Attila professzor.

– Minden beteget oda szállít majd a mentő, az egység felkészült a páciensek fogadására, s azonnal a megfelelő helyre irányítja tovább őket: akár a belgyógyászatra, akár a sebészetre, akár máshová, hiszen rögtön szakorvos látja őket, aki határozhat a hogyan továbbot illetően. Például a röntgen vagy az MRI eredményei alapján a diagnosztikus eljárás és a laborok levétele után döntés születhet arról, hogy azonnali műtétre van szükség. Ezt rögtön helyben végre is tudja hajtani a sebészeti team, majd a megfelelő osztályra kerülhet a beteg – mutat rá a szervezettséggel járó előnyökre Pál Attila.

Az elnök hozzáfűzi: nagyon fontos indikátor, hogy mennyi idő telik el a megérkezéstől addig, míg egy szakorvos látja a beteget, míg megtörténik az első tű beszúrása, milyen gyorsan születik meg a diagnózis, majd indul meg a terápia, végül mennyi időt tölt el a páciens a megfelelő osztályon, illetve hány beteget hoznak később vissza, mert rossz volt a diagnózis. Mindezeket folyamatosan monitorozni fogják.

– Ezek révén a beteg utak rendkívüli módon lerövidülnek, a gyógyulási és túlélési esélyek fokozódnak. Hadd szemléltessem ezt is egy példával: ha valaki infarktussal kerül be hozzánk, adott esetben, ugyanabban az épületben a szívműtét is végrehajtható lesz, nem kell majd egyik helyről a másikra szállítgatni az illetőt. A rektor szerint is mindenképpen pozitív, ha a szervezettség növekedésével csökkenni fog az ápolási idő, hiszen „senki sem szeret kórházban lenni”. – Ha a kezelési idő a sürgősségi osztályon megvalósuló integráció révén a felére csökken, az épp olyan hatást vált ki, mintha megduplázódna az ágyszám – magyarázza Szabó Gábor.

A klinikai központ elnöke pedig még egy, az egyetem számára sorsdöntő szempontra is rávilágít: a modernizálódó környezetben az oktatás gyakorlati színvonala is emelkedni fog, ami jótékony hatással lehet a külföldi hallgatók idecsábítására.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Letöltés



SZEM_boritoSZEM_angol
AMM_kulonszamAlmaMater_Magazin_2019_tel
SZTEminarium_cimlapSZEM_klinika_2020_01