SZTE magazin

Közösség, buli és segítségnyújtás

Önkéntesség az egyetemen

 

Szociális, egészségügyi, de művelődési területen is segédkezik a magyar, ha tud. A Szegedi Tudományegyetemen sincs ez másként. A hallgatók az universitason belül tudományos és öntevékeny csoportokhoz csatlakozhatnak, de kortárssegítőkként vagy éppen színházi gyakornokként is tagjai lehetnek egy-egy közösségnek.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

„Az önkéntesség olyan tevékenység, melyet egyénileg vagy csoportosan, rendszeresen vagy alkalmanként, belföldön vagy külföldön a közös jó érdekében személyes akaratból végeznek anyagi ellenszolgáltatás nélkül” – olvasható a meghatározás az Önkéntes Központ Alapítvány honlapján.

Az Európai Unióban (EU) 2011 az önkéntesség éve volt. Magyarországon abban az évben készült egy felmérés, miszerint a hazai fiataloknak csupán 17%-a vállalt volunter munkát 2010-ben, míg – az Eurobarometer kutatása alapján – az unióban ez az átlag 24%.

A „Lakossági adományok és önkéntes tevékenységek” címet viselő kimutatásból látszik, hogy a települési segítségnyújtás és a hivatalos ügy elintézése volt a két legnépszerűbb terület (még 2004-ben), míg a szociális, egészségügyi, művelődési területen tevékenykedő szervezetek segítése és a gyermekek támogatása az önkéntesek ötödét vonzotta. Az SZTE hallgatói azonban saját közösségükben, saját közösségükért is vállalhatnak volunter munkát.

 

Kortárssegítők az elszigetelődés ellen

Az SZTE Egyetemi Életvezetési Tanácsadó Központ is dolgozik önkéntesekkel: szociális munkás, gyógypedagógus, pszichológus és mentálhigiénés szakemberekkel együtt jogászok, orvosok, bölcsészek munkálkodnak itt. A kortárs segítők leginkább a hozzájuk fordulók önismeretének fejlesztésére koncentrálnak; a csapat részt vesz közösségek szervezésében, segítő beszélgetésekkel járul hozzá a hallgatók mentális állapotának javításához.

– Az egyetemista lét radikális változása is indokolja az önkéntesek munkáját: az universitas polgárainak dolgozniuk kell iskolalátogatás mellett, a tanulmányaik során is élesebb versenyhelyzettel szembesülnek. Jellemző, hogy egyre komolyabb problémákkal keresik fel a tanácsadót, gyakran már egyből szakember segítségére van szükség – mondja Sebő Tamás pszichológus, a központ munkatársa. Az önkénteseknek a kríziskezelésben szintén nagy a szerepük, hiszen amíg megtalálhatók egy-egy közösségben, kollégiumban, addig időben pártfogásukba vehetik elszigetelt társukat, megelőzve ezzel akár egy tragédiát.

 

Öntevékenyen az egyetemen

Nagy hagyománya van az SZTE-n a művészeti és öntevékeny csoportoknak. Ma is számos együttest jegyez az universitas Kulturális Irodája: a sakk-körtől kezdve a zenei társulásokon át a nyelvi vagy éppen a sportcsapatokig.

– Amikor megérkeznek az elsőévesek az SZTE-re, fontos, hogy az egyetemi polgárság részeivé váljanak, hiszen a tudományon túl ez kulturális intézmény is – vallja a Szegedi Egyetemi Színház (SZESZ) művészeti vezetője, Varga Norbert. Az „öntevékeny” teátrum közel harminc tagot számlál, akik a legkülönbözőbb korosztályokba tartozó, más-más érdeklődésű hallgatók.

– Aki nem készül színi pályára, az ugyanúgy hasznát veheti az itt elsajátított képességeknek.

Kommunikációs készségeket fejleszt a színpadi szereplés, erősíti az önbizalmat, hiszen a közösség mellett a sikerélmény szintén fontos része a színháznak – összegzi tapasztalatait a társulat vezetője.

 

Jogszabályok, amiket tudni érdemes

Magyarországon 2005 óta az önkéntesek és a fogadó szervezetek munkáját jogszabályok is koordinálják. A „Közérdekű önkéntes tevékenységről” írott LXXXVIII. törvény elismeri ezt a jogviszonyt, valamint„kedvezmények, és garanciák biztosításával ösztönözni kívánja” a leendő voluntereket. A rendelet szerint fogadó intézmény lehet többek között egészségügyi szolgáltató; oktatási, közművelődési, valamint muzeális intézmény. A tanuló csak akkor létesíthet önkéntes jogviszonyt intézményével, ha kötelezettségeit nem érintő programok keretében dolgozik – áll a törvényben. Ahhoz, hogy valaki hivatalosan is önkéntes jogviszonyt szerezzen, a fogadó szervezetnek be kell őt jelentenie a Szociális és Munkaügyi Minisztériumnál egy formanyomtatvány kitöltésével.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Letöltés



SZEM_boritoSZEM_angol
AMM_kulonszamAlmaMater_Magazin_2019_tel
SZTEminarium_cimlapSZEM_klinika_2020_01