A 2011. évi nemzeti felsőoktatásról szóló törvény 108.§ (6) alapján „fogyatékossággal élő hallgató (jelentkező): aki mozgásszervi, érzékszervi vagy beszédfogyatékos, több fogyatékosság együttes előfordulása esetén halmozottan fogyatékos, autizmus spektrum zavarral vagy egyéb pszichés fejlődési zavarral (súlyos tanulási, figyelem- vagy magatartásszabályozási zavarral) küzd”.
A jelentkező fogyatékossága, sajátos nevelési igénye kizárólag részletes szakértői véleménnyel igazolható.
A szakértői véleménynek minden esetben tartalmaznia kell a fogyatékosság megnevezését és/vagy a BNO-kódját. Ennek hiányában a dokumentum nem fogadható el. Ha a szakvélemény felülvizsgálatra vonatkozó utalást tartalmaz, a felülvizsgálaton készült szakértői véleményt (kiegészítést, módosítást) is be kell nyújtani. Ugyanakkor a kiegészítés, módosítás kizárólag a részletes szakértői véleménnyel együtt fogadható el.
Figyelem! A fogyatékosság igazolására nem fogadható el önmagában a szakvélemény-kivonat, az összefoglaló szakvélemény és a szakvélemény-kiegészítés még akkor sem, ha egyébként (formailag) megfelelő lenne.
Szintén nem fogadható el az előzetes szakértői vélemény sem, mert az csak tájékoztatást nyújt a végleges szakértői vélemény várható tartalmáról, és amelyet a szülő vagy a nagykorú tanuló még megfellebbezhet.
- Amennyiben a jelentkező fogyatékossága, sajátos nevelési igénye már a középfokú tanulmányok ideje alatt is fennáll(t), a fogyatékosság, sajátos nevelési igény részletes szakértői véleménnyel igazolható. A szakértői véleményt a pedagógiai szakszolgálati intézmények működéséről szóló 15/2013. (II. 26.) EMMI rendelet értelmében – szakértői bizottsági tevékenység keretében – a megyei (fővárosi) pedagógiai szakszolgálat szakértői bizottsága (illetve azok megyei vagy országos szakértői bizottságként eljáró tagintézményei) készíti el a tanuló komplex vizsgálata alapján. (A pedagógiai szakszolgálatok jogelődjei közül a tanulási képességvizsgáló szakértői és rehabilitációs bizottságok és az országos szakértői és rehabilitációs bizottságok állíthatnak ki szakértői véleményt.)
- Az a jelentkező, akinek fogyatékossága, sajátos nevelési igénye a középfokú tanulmányai ideje alatt nem állt fenn, a fogyatékosság megállapítását a megyeszékhely szerinti járási hivataltól kérhette (Pest megyében Budapest Főváros Kormányhivatala III. Kerületi Hivatala), 2020. szeptember 1-től már az ELTE Gyakorló Országos Pedagógiai Szakszolgálat az illetékes.
Nem fogadhatók el az alábbi szervezetek által kiállított igazolások, határozatok, egyéb dokumentumok:
- Szakhatósági állásfoglalások, hatósági bizonyítványok, mert csak az egészségkárosodás mértékét tartalmazzák, a fogyatékosság megnevezését nem.
- A nevelési tanácsadók által kiállított szakvélemények.
- Igazságügyi szakértő által kiállított szakvélemények, szakvélemény-kivonatok, igazolások.
- Szakfőorvosi vélemény.
- Ambuláns lap, kórházi zárójelentés, szakorvosi igazolás, lelet, beutaló.
- Egyéb, orvosi aláírással és pecséttel is ellátott igazolások (pl. Magyar Államkincstár, Területi Államháztartási Hivatal, Országos Egészségbiztosítási Pénztár stb.).
- Középiskolai határozatok valamely tantárgyi felmentésről.
- Felsőoktatási intézmény által kiállított határozat, amely fogyatékosság miatt az államilag elismert nyelvvizsga-kötelezettség alóli felmentésről szól.
- Pszichiátriák, Autizmus Alapítvány (és Kutatócsoport), Vadaskert Kórház és a Budapesti Korai Fejlesztő Központ által kiállított leletek, kezelőlapok, egyéb igazolások.
- Határozat rokkantsági járadékról, mert nem tartalmazza a fogyatékosság megnevezését, csak utalást a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal, illetve jogelődjei határozatára.
- Vakok járadékáról szóló határozatok, mert nem tartalmazzák a fogyatékosság megnevezését, csak utalást a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal, illetve jogelődjei határozatára.
- Igazolványok (vak, mozgássérült, siket vagy rokkantkártya).
- A logopédiai intézetek által kiállított dokumentumok.
- A Démosztenész Alapítvány által kiállított igazolások.
- A Meixner Alapítvány igazolása.
- Rokkantsági járadékról, vakok járadékáról szóló bankszámlakivonat, ún. "rózsaszín csekk".
- Kifizetési igazolások, adópapírok, igazolás adókedvezmény igénybevételéhez.
- Közgyógyellátási igazolvány.
- A beszédjavító intézetek szakvéleménye.
- MÁK/OEP által kiállított emelt összegű családi pótlékról szóló Hatósági Bizonyítvány.
- Háziorvosi igazolás.
- Az audiogram és a hallókészülék viselésére vonatkozó javaslat.