A közelmúltban nagy riadalmat kiváltó Ebola-vírus terjedését nagy pontossággal előrejelző matematikai modellt készítettek a Szegedi Tudományegyetem kutatói. A Röst Gergely vezette csoport szerint a megelőző intézkedéseket nem szabad csökkenteni akkor sem, ha kevesebb az új fertőzés.
A tumorral küszködők és a fogágy-betegségben szenvedők számára is új gyógyászati lehetőségeket kínál a lézer. A lézerek legmodernebb orvosi alkalmazását tárgyalta a II. LAMELIS. Az SZTE 2015. július 18-án zárult nyári egyetem munkájáról szegedi kutatókat, előadókat kérdeztünk.
Rangos külföldi és szegedi oktatók osztják meg tudásukat a hallgatósággal a LAMELIS 2015. július 13-18. közötti előadásain és bemutatóin. Lézerek az orvoslásban és az élettudományokban címmel idén is megrendezi egyhetes nyári iskoláját a Szegedi Tudományegyetem.
A név kötelez. A Szegedi Tudományegyetem professzora, Boldogkői Zsolt szabadon választható kurzusokat hirdet, könyveket ír, 2013 óta pedig több mint kétszáz tudománynépszerűsítő cikk szerzője, miközben az áltudomány elleni föllépésként médianyilatkozatra és filmszerepre vállalkozik, petíciót köröztet a neten és aktív a közösségi oldalakon. Miért? Mert azt gondolja: „Egy racionális alapon működő társadalom működőképesebb, mert boldogabb emberekből áll.”
A japán "tudásváros" és Szeged egyeteme együttműködéséről született megállapodás. A Tsukubai Egyetem nemzetközi kapcsolatokért felelős főmegbízottja látogatott a Szegedi Tudomnyegyetemre, ahol a természet- és a gazdaságtudományi képzésről is tájékozódott.
18. esztendeje osztja ki az MTA a Bolyai János Kutatási Ösztöndíjat. Idén több mint 800 pályázó közül választották ki a legjobb 200 ösztöndíjast, közöttük 18 a szegedi egyetem, 3 az SZBK PhD-fokozatú kutatója.
Ismét elismerést arathat, díjat nyerhet, aki ötletes találmányával jelentkezik a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Akadémiai Bizottság innovációt ösztönző felhívására. A pályázati határidő: 2015. szeptember 30.
Olyan neves kutatókkal együttműködve végez múmiakutatásokat az SZTE TTIK Embertani Tanszék csoportja, mint Albert Zink, Ötzi és Tutanhamon kutatója, illetve Olivier Dutour francia orvos-antropológus professzor. Az emberi csontok és múmiák kutatásáról Pálfi Györgyöt, az SZTE Embertani Tanszék vezetőjét kérdeztük.
A Szegedi Tudományegyetem és az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont részvételével egy új, egészségipari-egészségtudományi komplex projekt indult.