SZTE magazin

SZTE-s diákok Portugáliától az USA-ig

Portugáliában, Spanyolországban, Angliában és Csehországban, valamint az Egyesült Államokban gyűjtöttek tapasztalatot. A Campus Hungary első alumni találkozóján, 2014. január 30-án a Szegedi Tudományegyetem négy hallgatóját kérdeztük az ösztöndíjas élményekről.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Campus Hungary alumni találkozót rendeztek 2014. január 30-án a budapesti Balassi Intézetben. Az eseményre az ország több pontjáról érkeztek diákok, oktatók, adminisztratív dolgozók, hogy beszámoljanak az ösztöndíjas időszak alatt szerzett tapasztalataikról, élményeikről. A Szegedi Tudományegyetem négy Campus Hungary ösztöndíjasa is részt vett a találkozón, ők Portugáliát, Spanyolországot, Angliát és az Egyesült Államokat választották úti célul.

 

Fennmarad a kapcsolat

 

Spengler Gabriella az SZTE Általános Orvostudományi Kar Orvosi Mikrobiológiai és Immunbiológiai Intézetében dolgozik tudományos munkatársként, kutatási területe az orvosi mikrobiológia, antibiotikum-rezisztencia baktériumoknál, illetve gyógyszer-rezisztencia a tumorsejtekben. 2013 júniusában Campus Hungary ösztöndíjasként egy hétre a Lisszaboni Új Egyetem Higiéniai és Trópusi Betegségek Intézetébe látogatott. „Olyan vegyületeket vizsgáltam, melyekkel az antibiotikum-rezisztencia csökkenthető. Kísérleti eredményeimet készülő publikációmban fogom hasznosítani. Nagyon jó élményeiket gyűjtöttem az egy hét alatt, minden segítséget megadtak” – összegezte tanulmányútja tapasztalatait Spengler Gabriella. Hangsúlyozta: a kapcsolatot a portugál egyetemmel a továbbiakban is fenn kívánják tartani. Az együttműködés részeként nemrégiben egy kutatói és hallgatói mobilitást megcélzó projekttel jelentkeztek görögországi, írországi, spanyolországi, németországi, olaszországi, valamint a portugál egyetemmel közösen egy európai uniós pályázatra.

 

Spanyolország terület- és településfejlesztésének sajátosságait kutatta Valenciában rövid tanulmányútján Balogh Árpád, az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar földrajz mesterszakos hallgatója. „Három spanyol professzorral is alkalmam nyílt interjút készíteni a témámról, illetve száz egyetemistával kérdőívet töltettem ki. Egy skálán kellett értékelniük például azt, hogy mennyire elégedettek az egyetemmel, a városi fejlesztésekkel és az európai uniós támogatásokkal; milyennek látják Valenciát más spanyol városokhoz képest vagy az EU és Spanyolország viszonyát; valamint, mekkora a munkanélküliség mértéke” – sorolta a kérdéseket. Tapasztalatairól beszámolót adott elő a „Területi alapú városfejlesztési projektek” című kurzuson a hallgatótársainak. Árpád elárulta azt is, tanulmányútján a spanyolok pozitív mentalitását nagyon szimpatikusnak találta: A buszon kedvesek az emberek, mosolyognak, és a spanyol diákok is mindig segítőkészek.

 

Aki külföldön jár, bátrabban használja nyelvtudását

 

Bartha Annamária, az SZTE Bölcsészettudományi Kar Történelemtudományi Doktori Iskola medievisztika PhD-program hallgatója kétszer is pályázott Campus Hungary ösztöndíjra. Először az angliai Winchesterbe utazott, ahol is a Kings and Queens című konferencián tartott előadást Károly Róbert gyermekeinek házasságpolitikájáról, és kutatómunkát folytatott az egyetem könyvtárában, valamint a British Libraryben. „A konferencián sokszínű programokon vehettünk részt, a középkori előadásokat például nagyon érdekesnek találtam. Szélesedett a látóköröm, megismerhettem a legújabb módszereket, és új kapcsolatokra tehettem szert. Nyelvtudás szempontjából is hasznos volt, bátrabban beszélek angolul. Az angolok nagyon udvariasak, bármilyen kérdéssel fordulhattam hozzájuk, mindenben igyekeztek segíteni” – számolt be élményeiről Annamária. Hozzátette: a következő évi konferenciára is meghívást kapott. Második tanulmányútján a csehországi Plzenben vett részt a European Association of Archeologists szervezet gyűlésén, és korábbi OTDK-témáját, a tatárjárás és Pannonhalma viszonyát mutatta be. „Nagyon jól sikerült ott egy hagyományőrző társaság huszita háborúkkal kapcsolatos bemutatója, amelyet éjszakai ágyúlövések kísértek. Plzenből később átmentünk Prágába is várost nézni” – válaszolta Annamária kérdésünkre, mivel töltötte tanulmányútján a szabadidejét.

 

Gyarapodó szakmai ismeretek

 

Autizmus az irodalomban – ez az SZTE BTK Irodalomtudományi Doktori Iskola hallgatója, Makai Péter Kristóf fő kutatási témája. Hat hetet tölthetett az Amerikai Egyesült Államokban a Campus Hungary ösztöndíj támogatásával. „A Cornell University hathetes szemináriuma arról szólt, hogy az elbeszélések, az értelmi fogyatékosság és az emberiesség határai hogyan kapnak szerepet az autizmussal, a Down-kórral vagy más értelmi fogyatékossággal kapcsolatos irodalomban” – kezdte beszámolóját a PhD-hallgató. „Elméleti szövegeket olvastunk, vitákat folytattunk, sok könyvet és cikket adtunk át egymásnak, így gyarapítani tudtuk szakmai ismereteinket is. Élénk közösségben voltunk. Nemcsak irodalmárokkal találkoztam, hanem szociológusokkal és vallástudósokkal is” – összegzett. A szeminárium ideje alatt megszerzett ismereteit doktori disszertációjának írásakor szeretné felhasználni, új kapcsolatai segítségével pedig lehetősége nyílik külföldi szaklapokban is publikálni.

 

Hegedűs Gabriella

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Letöltés



SZEM_boritoSZEM_angol
AMM_kulonszamAlmaMater_Magazin_2019_tel
SZTEminarium_cimlapSZEM_klinika_2020_01