SZTE magazin

Felkészülni a külföldi útra - Ingyenes tréningek segítik a hallgatókat

A Szegedi Tudományegyetemen megtartott ösztöndíjas börzén több tréningen vehettek részt ingyenesen a hallgatók. A Campus Hungary és a Tempus Közalapítvány közös kurzusai segítenek felkészülni a diákoknak a külföldön töltendő hónapokra.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Az interkulturális tréningre már korán reggel gyülekeztek a résztvevők. A trénerek Lesznyák Márta, az SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Kar docense és Ruzsics Ilona tanársegéd voltak. A Campus Hungary és a Tempus Közalapítvány közös tréningje nemcsak a már elnyert ösztöndíjjal rendelkező hallgatókat készíti fel a külföldi utazásra, hanem azokat is, akik egyelőre még csak tervezik, hogy ösztöndíjjal külföldre utaznak.

 

Elfogadni a kulturális másságot

 

„A tréning lényege, hogy azokat a hallgatókat, akik szeretnének külföldön tanulni, felkészítsük arra, hogy valamiféle kulturális mássággal fognak találkozni. Segítünk nekik abban is, hogy hogyan tudnak majd boldogulni ebben a környezetben. Ez egy interkulturális kommunikációs tréning” – mondta Lesznyák Márta, aki hozzátette: bár úgy tűnik, hogy a mai generáció sokkal nyitottabb, és jobban eligazodik a világban, mint a szüleik generációja, ez azért nagyon félrevezető is lehet. „A másság alapvető emberi tulajdonság, ami akkor is jelen van, ha egy kultúrán belül élünk. Globalizáció ide vagy oda, Európán belül is megvannak a különbségek, a kulturális másságok és jellegzetességek, aminek nem feltétlenül vagyunk tudatában” – tette hozzá a főiskola docens, aki szerint éppen a globalizáció eredményezheti azt, hogy úgy gondoljuk: mindenről tudunk mindent, pedig ez nem igaz. A másságból fakadó problémák, még ha búvópatakként is, a felszín alatt, de jelen vannak, erre próbálják a tréningre felkészíteni a diákokat.

A háromórás tréning során a diákok megismerkedtek az egyes országok kulturális jellegzetességeivel, előkerültek a sztereotípiák, meghatározták a kultúra fogalmát, beszélgettek az előítéletekről, a nonverbális és kommunikációs jellegzetességekről, valamint a beilleszkedésről.

 

Levetkőzni a sztereotípiákat

 

Kovács Ildikó, a földtudományi intézet másodéves doktoranduszhallgatója nagyon elégedett volt a tréninggel. „Alapvetően arra próbáltak bennünket felkészíteni ezen a délelőttön, hogy ha kimegyek külföldre, akkor milyen környezetbe érkezem. Nagyon hasznos volt számomra a tréning, segít abban, hogy tudjam, hogyan viszonyuljak másokhoz és a befogadó közeghez” – tette hozzá a doktoranduszhallgató. A tréningen azt is megtanulta, hogy ne ítéljen el senkit az első benyomás alapján. A tréningen a hallgatók játékos feladatokon keresztül ismerkedtek egymással is, és igyekeztek a sztereotípiákat levetkőzni és kezelni. Készítettek egy plakátot is, amelyen a kultúra és interkulturalitás témáját próbálták megjeleníteni jellegzetes kifejezések, ételek, tárgyak feltüntetésével.

Lesznyák Márta tréner elmondta azt is, hogy Európán belül is teljesen mások az ösztöndíjas hallgatókat fogadó országok jellegzetességei. „Nyilván vannak kisebb és nagyobb különbségek, Ausztria talán a közös történelmi múlt miatt kicsit közelebb áll magyar kultúrához. De minél messzebb megyünk, nyilván annál nagyobbak ezek a különbségek. Anglia például a csatorna túloldalán már nem is tekinti magát a kontinenshez tartozónak. Vannak olyan Erasmus-ösztöndíjasaink is, akik Törökországban tanultak, ott aztán végképp nagymértékű a másság.”

A főiskolai docens az előítéletességről elmondta: azok a diákok, akik ösztöndíjprogrammal tanulnak külföldön vagy nálunk, nyilván rendelkeznek egyfajta nyitottsággal. A tréningnek az is a célja, hogy megtanítsa kezelni az elutasítást. Ilyen esetben a hallgatónak inkább arra felé kell fordulni, ahol nyitottságra és elfogadásra talál.

 

Felmérték az angoltudást is

 

Az interkulturális tréning után a hallgatóknak lehetőségük nyílt egy angol szintfelmérő vizsgával próbára tenni a tudásukat. A Tempus Közalapítvány által szervezett programon a vállalkozó kedvűek egy 60 perces írásbeli és egy 15 perces szóbeli feladattal ismerhették meg az angoltudásuk erős és gyenge pontjait, mindennemű negatív következmény nélkül. A vizsgáztatók részletes visszajelzéssel és sok hasznos tanáccsal látták el a bátor fiatalokat. Elmondásuk szerint a legtöbben nagyon ügyesen vették az akadályokat.

Boda Gábor másodéves mesterszakos geográfus hallgató azt mondta: mivel ez egy ingyenes lehetőség, semmiképpen nem szerette volna kihagyni. Hét éve tanul angolul, a gimnáziumban szerzett egy középfokú nyelvvizsgát, most a felsőfokot célozza meg. Mindenképpen fog vizsgázni, de ha szintfelmérőn azt mondják, hogy rendben van a tudása, akkor bátrabban megy majd neki a vizsgának. Szintén mesterszakos, másodéves hallgató Nagy Gergő, ő nemzetközi tanulmányokat hallgat. Egy felsőfokú nyelvvizsgája már van franciából, most az angolt szeretné letenni, azért jött, hogy felmérhesse tudását. Mint mondta, a szintfelmérő nagyon jó lehetőség volt arra, hogy megtudja, mik a gyengeségei, mi az, amit még gyakorolni kell, és mi az, ami már megfelelően megy.



Tréningek a Campus Hungarytól

 

Az angol nyelvi készségek felmérését azoknak ajánlják, akik szeretnék tudni, hol tartanak angol nyelvből. Ők következmények nélkül tehetik próbára tudásukat. Ezt a felmérést elsősorban azon hallgatóknak javasolják, akik a jövőben tervezik külföldi tanulmányútjukat, vagy már jelentkeztek valamilyen ösztöndíjra, és szeretnének az idegen nyelvből is felkészülni. A készségfelmérő előnye, hogy vizsgadrukk és tét nélküli, és a hallgatók racionális képet kaphatnak arról, hogy milyen szinten áll a nyelvtudásuk.

A motivációs „túlélő” tréning azoknak a hallgatóknak nyújthat segítséget, akik tartanak a külföldi tanulmányút megpróbáltatásaitól, és szeretnének magabiztosan nekivágni a külföldi ösztöndíjnak. Ezen a tréningen a hallgatók elsajátíthatják, hogy hogyan igazodjanak el külföldön. A diákokat szakképzett trénerek készítik fel arra, hogy a tanulmányúton a legjobbat hozhassák ki magukból.

A személyes kompetenciafejlesztő tréning azoknak lehet hasznos, akik fejleszteni szeretnék a kint tartózkodás során nélkülözhetetlen személyes készségeiket és kompetenciáikat, és szeretnék maguk számára megkönnyíteni a külföldi környezetbe való beilleszkedést. A tréning során a hallgatók visszajelzést is kapnak személyes készségeik fejlesztésével kapcsolatban.

Az interkulturális tréninget azoknak javasolják, akik tartanak attól, hogy nehezen viselik majd az idegen környezetet, és szeretnének felkészülni arra, hogy mire számítsanak egy kulturálisan sokszínű, új közösségben.

Az ingyenes tréningekre hallgatói jogviszonnyal lehet jelentkezni, további információ a http://www.campushungary.hu/ honlapon található.

 

Nyemcsok Éva Eső

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Letöltés



SZEM_boritoSZEM_angol
AMM_kulonszamAlmaMater_Magazin_2019_tel
SZTEminarium_cimlapSZEM_klinika_2020_01