Radiológus rezidens röntgen és ultrahang részkompetencia vizsga 2023

2023 őszén megszervezzük az országban először a radiológus rezidensek kompetencia vizsgáját. A vizsgáztatókat a négy egyetemi grémium delegálja. Összesen 5 vizsgáztató maximum 10 vizsgázót fog vizsgáztatni UH és röntgen témában.

Idő: 2023.10.2-6

Helyszín: SZTE Radiológiai Klinika

Screenshot_2023-09-08_at_16.57.17

A vizsgára bocsátás feltétele (28/2022 BM rendelet 5. melléklet szerint):

2 hó sürgősségi gyakorlat

1 hó multidiszciplinális intenzív terápiás osztályon töltött gyakorlat

2 hét mentőgyakorlat

12 hó röntgen diagnosztika

12 hó ultrahang diagnosztika

3 hó computer tomográfia alapképzés

24 hónapon keresztül rezidens tanfolyam, mely folyamatosan heti 1 előadás, online formában is elérhető *

A fenti képzések alatt a minimum elvégzett vizsgálatok száma (legalább 20% egyetemi klinikán):

-mellkasi röntgen diagnsouztkia: 1000

-csontrendszer röntgen diagnosztika: 1000

-emésztőrendszer röntgen diagnosztika: 200

-vizeletkiválasztó rendszer röntgen diagnosztika: 100

-gyermekradiolóogiai röntgen diagnosztika: 300

-sürgősségi röntgen diagnosztika: 500

-hasi ultrahang diagnosztika: 1500

-mellkasi ultrahang diagnosztika: 50

-vaszkuláris ultranhang diagnosztika: 300

-nyaki lágyrész ultrahang diagnosztika: 100

-gyermekradiológiai ultrahang diagnosztika: 100

-mozgásszervi ultrahang diagnosztika: 50

-sürgősségi ultrahang diagnosztika: 100

*A rezidens tanfolyamba a 2022 szeptembere óta folyó országos és az azt megelőzően a grémiumok által szervezett rezidensképzés is beszámítható.

Írásbeli vizsga:

A vizsgafeladat megoldására rendelkezésre álló időtartam: 180 perc.

A vizsgafeladat értékelésének szempontjai: az RTG és UH képalkotó vizsgálatok fizikai alapjainak ismerete, vizsgálati típusok, eszközök leírása. Alkalmazott anatómia. RTG felvétel technika elmélete. Kontrasztanyagos vizsgálatok, szövődmények elhárításnak alapjai. Klinikai esetek értékelése, differenciáldiagnosztika.

Gyakorlati vizsgafeladat:

A vizsgafeladat megoldására rendelkezésre álló időtartam: 1-1 nap a rtg diagnosztikában és az ultrahang diagnosztikában, mely során a vizsgázó a vizsgáztató jelenlétében végzi a napi vagy a kiválogatott vizsgálatokat és azok leletezését.

A vizsgafeladat értékelésének szempontjai: Rtg vizsgálatok: vizsgálati indikációk validálása, felvételtechnika értékelése, dinamikus rtg vizsgálatok kivitelezése, sugárvédelmi szempontok alkalmazása, rtg vizsgálatok leletezése, klinikusokkal történő konzultáció, betegtájékoztatás. Az UH vizsgálatok indikációk validálása, az ultrahang készülék beállítása, a vizsgálat kivitelezése, dokumentáció, vizsgálatok leletezése, klinikusokkal történő konzultáció, betegtájékoztatás.

Szóbeli vizsgafeladat:

A vizsgafeladat megoldására rendelkezésre álló időtartam: 60 perc.

A vizsgafeladat értékelésének szempontjai: Az elméleti tudásszint megítélése. Alapvetően vizsgálati és betegségtípusok, kliniko-patológiai összefüggések ismerete, indikációk megítélése, további képalkotó vizsgálatok indikációjának ismerete, differenciáldiagnosztika.

Vizsgára jelentkezni lehet az office.radio@med.u-szeged.hu email címen 2023.09.22-ig.