Leírás:
Fogyasztás, városok, családok: Bevezetés Európa 20. századi társadalomtörténetébe
Szeminárium
Tomka Béla, egyetemi tanár, Szegedi Tudományegyetem, Jelenkortörténeti Tanszék
2016 ősz
A kurzus célja, hogy megismertessen a 20. századi Európa társadalomtörténetének legfontosabb jelenségeivel, s ezen keresztül a társadalomtörténet, e dinamikusan fejlődő diszciplína főbb kérdésfeltevéseivel, fogalmaival, módszereivel. Szintén a kurzus szándéka, hogy segítse a résztvevőket a történeti folyamatok sokat emlegetett, de szisztematikusan annál ritkábban elemzett társadalmi dimenziójának megismerésében, valamint a későbbiekben esetleg lehetővé tegye elmélyültebb tanulmányok folytatását e területen. A kontinens 20. századi történetének kulcsfontosságú problémáit (demográfiai fejlődés, társadalmi rétegződés és mobilitás, részvétel a politikai és gazdasági döntéshozatalban, urbanizáció, műveltségi szint alakulása stb.) igyekszik a befogadást elősegítő módon, olyan kérdések köré csoportosítani, mint pl.: Hogyan hatott a demográfiai átmenet a család különböző funkcióinak, a nők helyzetének alakulására? Kialakulóban vagy felbomlóban van egy európai családmodell? Hol közeledett és hol távolodott egymástól Kelet- és Nyugat-Európa társadalmi fejlődése? Mi volt a jóléti állam funkciója a társadalmi átalakulásban? stb. A munka során kiemelt szerephez jut az összehasonlító módszer és az interdiszciplinaritás.
1. Megbeszélés
2. Bevezetés. A társadalomtörténet mint diszciplína
*Tomka Béla: Európa társadalomtörténete a 20. században. Budapest: Osiris, 2009. 13-39.
Gyáni Gábor: A történetírás fogalmi alapjairól. In: Bódy Zsombor – Ö. Kovács József (szerk.): Bevezetés a társadalomtörténetbe. Budapest: Osiris, 2003. 11-53.
3. Demográfiai fejlődés
*Tomka: Európa társadalomtörténete a 20. században, i. m. 41-85.
4. Házasság és család
*Tomka: Európa társadalomtörténete a 20. században, i. m. 87-138.
Philippe Ariés: Gyermek, család, halál. Budapest: Gondolat, 1987. 9–317.
5. A társadalmi rétegződés folytonossága és változása
*Tomka: Európa társadalomtörténete a 20. században, i. m. 139-201.
H. A. Diederiks et al.: Nyugat–európai gazdaság– és társadalomtörténet. Budapest: Osiris, 1995. 271-329.
6. A jóléti állam. Társadalmi biztonság
*Tomka: Európa társadalomtörténete a 20. században, i. m. 203-246.
Csaba Iván–Tóth István György: A jóléti állam politikai gazdaságtana. In: Uők (szerk.): A jóléti állam politikai gazdaságtana. Budapest: Osiris, 1999. 7-37.
7. Gazdaság és munka
*Tomka: Európa társadalomtörténete a 20. században, i. m. 247-304.
8. Fogyasztás és szórakozás
*Tomka: Európa társadalomtörténete a 20. században, i. m. 305-357.
9. Politika és társadalom
*Tomka: Európa társadalomtörténete a 20. században, i. m. 359-394.
10. Urbanizáció
*Tomka: Európa társadalomtörténete a 20. században, i. m. 395-443.
Leonardo Benevolo: A város Európa történetében. Budapest, 1994. 217–235.
11. Kultúra, oktatás, vallás
*Tomka: Európa társadalomtörténete a 20. században, i. m. 445-507.
12. Beszámoló ?
Követelmények
A követelmények négy fő területet fognak át. (1) Egyrészt az órán elhangzottak teljes körű ismerete szükséges. (2) Másrészt – természetesen – ismerni kell a megadott, *-gal jelölt kötelező irodalmat is. A többi tematikában szereplő munka ajánlott. (3) Ezen kívül minden órára el kell készíteni egy kb. egy gépelt oldalas írásbeli anyagot (házi dolgozatot), mely a következőket tartalmazza: a) a témakör tanulmányozása során a hallgatóban felmerült két fontos kérdés, melyeket az órán hasznos volna megvitatni (cca. 4 sor); b) az adott témakörben, illetve a kötelező irodalomban előforduló 5-8 lényeges szakkifejezés magyarázata (egyenként 3-5 sorban), vagy a hallgató adott témakörhöz, az olvasott szakirodalomhoz fűzött reflexiói (cca. 25 sor). Ezeket az anyagokat írásban kell leadni minden óra elején, majd a félév végi beszámolóra az összes elkészített munkát összefűzve is el kell hozni. Beadását két alkalommal lehet elmulasztani, de ezeket a beszámolóra pótolni szükséges. (4) Végül a követelményekhez a fenti témakörök válogatott magyar nyelvű irodalmának összeállítása (bibliográfia) társul 4-5 oldal terjedelemben. Ennek leadási határideje: november 28.
A házi dolgozat és a bibliográfia formai követelményeit a kiadott útmutató anyag („Gyakorlati tanácsok kurzusaim hallgatóinak és szakdolgozóknak”) részletezi, de emellett a tanszéki honlap tanulmányozása, illetve Umberto Eco: Hogyan írjunk szakdolgozatot? Budapest: Gondolat, 1992. c. könyvének forgatása, vagy az útmutató anyagban jelzett más hasonló kiadványok ismerete is hasznos lehet. Az írásbeli munkák elkészítése a beszámoló és a jegyszerzés alapfeltétele.
Értékelés
A félév végén beszámolóra kerül sor, melynek tárgya az órai anyag és a kötelező irodalom (a jegy cca. 70%–a). A beszámoló időpontját később egyeztetjük. A házi dolgozatok valamint a bibliográfia szintén alakítják a jegyet (cca. 20 illetve 10%-os arányban). Az órai munka egy jegyet módosíthat az így kialakult osztályzaton.
Konzultáció
Hétfő 14:00–15:00 Telefon: (62) 544–806
Tudnivalók: http://www2.arts.u-szeged.hu/legegyt/
Utolsó frissítés dátuma: 2017.04.07. 12:52