SZTE magazin

Élénkülő török–magyar kapcsolatok

Az SZTE oktatójának kezdeményezésére a magyar kultúrát ünnepelték az Ankarai Egyetemen, a szegedi universitas pedig török vendégoktatót fogadott 2014 őszén.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

török magyar kapcsolatokA megújult Erasmus+ program keretében 2014. szeptemberben érkezett a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karára vendégoktatóként Hasan Yldiz egyetemi docens a Celal Bayar Egyetem Mérnöki Karának Élelmiszermérnöki Tanszékéről. Egyeteme több éve küld Erasmus-hallgatókat és -oktatókat Szegedre a törökországi Manisából. Az intézmény egyik legfontosabb kutatási szakterülete az élelmiszerek hőkezelése, ezen belül Hasan Yldiz a zöldségekkel és gyümölcsökkel foglalkozik. Az SZTE polgárainak beszámolt a szakterületen elért eredményeiről és néhány szakmai érdekességről. Először járt Szegeden, hallgatóitól hallott korábban az SZTE-ről, az ő dicsérő szavaik alapján döntött arról, hogy oktatói mobilitási pályázatával a Tisza-parti universitast célozza meg. „A világ számos országban jártam, és ez alapján nyugodt szívvel mondhatom, Szeged nagyon szép város. Kicsit szokatlan számomra, mert nálunk egy nagy campus van, itt pedig az egész város egy nagy egyetem. Sok a zöld terület, gyönyörűek az épületek, egy igazi nemzetközi egyetem az SZTE, sok a külföldi hallgató. Szívesen térnék vissza a jövőben, és továbbra is küldeni fogunk ide hallgatókat, mert személyesen is meggyőződtem róla, hogy az Erasmus program célkitűzései magas színvonalon valósulnak meg Szegeden” – mondta magazinunknak.

Az SZTE is képviselteti magát vendégoktatóval Törökországban. Kincses-Nagy Éva, az SZTE BTK Magyar Nyelvi és Irodalmi Intézet Altajisztika Tanszék adjunktusa az Ankarai Egyetem magyar lektora – az ő kezdeményezésére 2014-ben első alkalommal rendezték meg az „Ankarai Magyar Napok” kulturális fesztivált, mely nyolc különféle programot foglalt magában. Ennek keretében a török–magyar kapcsolatok témaköréből hallhatott a közönség előadásokat, és koncertet adott a Mentés Másként Trió is.

„Törökország zenéje, illetve kultúrája nagyon érdekes, sok hasonlóságot találhatunk benne a saját kultúránkkal. Boldog vagyok, hogy Kincses-Nagy Éva közbenjárására a Balassi Intézettel karöltve, az SZTE Altajisztika Tanszék és az ankarai Magyar Tanszék együttműködése jóvoltából sikerült Ankarában fellépnünk a Mentés Másként Trióval” – nyilatkozta Fábri-Ivanonics Tünde népdalénekes. Hozzátette: fontosnak tartja, hogy Magyarország erősítse törökországi bástyáit. „Ez különösen szép, mert eddig is voltak ilyen kapcsolataink, de most a nyugati irányultságról áttérünk egy olyanfajta ősi, kulturális kapcsolatépítésre, amely a magyarság életében több ezer éves kulturális múltat tud erősíteni. Törökország abban mutat példát, hogyan lehet valóban életben tartani a kulturális örökségünket, és hogy ez mennyire természetesen tud működni” – fogalmazott.

 


Ünnep

2014. október 29-én ünneplik Törökországban a köztársasággá válás 91. évfordulóját, ennek apropóján török napot tartottak Magyarországon, a közmédiában. Viszonzásul 2015. március 15-én, az 1848/49-es szabadságharc 167. évfordulóján magyar nap lesz Törökországban.

 

SZTEinfo

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Letöltés



SZEM_boritoSZEM_angol
AMM_kulonszamAlmaMater_Magazin_2019_tel
SZTEminarium_cimlapSZEM_klinika_2020_01