SZTE magazin

Az egészség mindenek felett – az egyetemen is

A szegedi egyetemistáknak járó orvosi ellátásokról és betegellátó központokról kérdeztük Hajnal Ferencet, az SZTE Általános Orvostudományi Kar Családorvosi Intézet és Rendelő tanszékvezető egyetemi tanárát.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Bár az egyetemista létet sokan a gondtalanság és felhőtlen művelődés korszakának tekintik, bizony ilyenkor is sokszor előfordulhat, hogy egy frissen Szegedre érkezett gólya vagy a „többed éves” hallgató nem halasztható betegellátásra szorul. Mit lehet ilyenkor tenni? Erről és az egyetemistáknak szóló különböző díjmentes ellátásokról faggattuk Hajnal Ferencet, aki a Tisza Lajos körút 109. alatt működő Családorvosi Intézet és Rendelő tanszékvezető egyetemi tanára.

 

hajnal ferencMegéri Szegeden orvost választani

 

Az elmúlt évek egészségügy-politikai törekvései arra irányultak, hogy a hazai betegutak minél egyenesebbek és átláthatóbbak legyenek, ami a hallgatók egészségügyi ellátását is érinti – kezdte Hajnal Ferenc. „Ezt azért fontos tisztázni, mert szegedi egyetem hallgatóinak többsége 'kétlaki' életet él, azaz más, távolabbi településről 'igazol át' tanulmányainak éveire. Az ő betegellátásukra három út kínálkozik” – mondta. Első a helyi háziorvosi ellátás, azaz amikor a hallgatók az állandó lakóhelyük háziorvosához fordulnak a nagy távolság ellenére is. Hajnal Ferenc szerint ez nem mindig működik, hiszen ha hét közben adódik egy megbetegedés, akkor az egyetemista nem tud az óráit hátrahagyva hazaszaladni. Ha van Szegeden hivatalosan is bejelentett tartózkodási helye, akkor a hallgató az itteni bejelentett lakcíme szerinti háziorvoshoz elmehet. Ám ez nem olyan egyszerű, hiszen a mindig sok betegre és az előjegyzéses rendszerre tekintettel nem biztos, hogy hamarosan sorra kerül. „A harmadik lehetőség az, amit személy szerint a legjobban ajánlok: ha átkéreti a kártyáját szegedi háziorvoshoz, akit például ismerősei ajánlottak neki, esetleg ismer valahonnan” – fejezte be a felsorolást Hajnal Ferenc.

 

Az egyetem orvosi rendelője

 

Kevesen tudják, de a Szegedi Tudományegyetem is működtet egy oktatói rendelőt a klinikakertben, amelyben egy alapellátói csapat – egyelőre finanszírozási korlátok miatt nem nagy számban, de korszerű körülmények közt tudja befogadni a hallgatók kártyáit. „A Családorvosi Intézet és Rendelő magyarországi viszonylatban jól felszereltnek mondható, és képes igen magas fokú ellátást biztosítani. A pillanatnyilag szabad kapacitás kétszáz fő körülire tehető, ám amennyiben ez a szám hirtelen megnőne, lehetőségünk nyílna a rendelő bővítésére vagy másik ellátópont megnyitására” – jegyezte meg Hajnal Ferenc.

Érdemes tudni továbbá, hogy az úgynevezett (házi)orvosi alapellátáson túl számos közvetlenül – beutaló nélkül – is elérhető szakrendelés áll a polgárok (hallgatók) rendelkezésére. Ezek közül kiemelendő a hölgyek számára a nőgyógyászat, mindkét nem számára elérhető a fogászat, fül-orr- gégészet, szemészet, urológia, tüdőgyógyászat, akárcsak a pszichiátria. A területi kötelezettség szerint szervezett említett szakrendelések elérhetőségét egyszerűsíti minden hallgató számára a már említett hivatalos szegedi tartózkodási hely bejelentése – magyarázta Hajnal Ferenc.

 

Foglalkozás-egészségügyi vizsgálat

 

„A háziorvosi és szakorvosi ellátás nem tévesztendő össze a foglalkozás-egészségügyi (üzemorvosi) ellátással” – figyelmeztet végül Hajnal Ferenc. Számos szak jellege megköveteli a hallgatók megelőző foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatát: például gyakorlatuk során betegekkel találkoznak, jelentős fizikai terhelésnek vagy fizikai-kémiai-biológiai ártalomnak vannak kitéve. Az egyetemen erre külön szolgáltatók hivatottak, velük a kapcsolatot a tanulmányi osztályok biztosítják. „Azt ajánlom, hogy éljenek a felkínált időpontokkal és lehetőséggel, hanyag-halogató hozzáállás esetén a hallgató azzal szembesülhet, hogy nem engedik be gyakorlatra” – tette hozzá a professzor. Azt is tudni kell viszont, hogy a foglalkozás-egészségügy csak megelőző, azaz preventív elemzéseket végezhet, ott semmilyen terápiára nincs lehetőség, az üzemorvos nem tud beutalókat és recepteket adni.

 

Őszi Tamás

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Letöltés



SZEM_boritoSZEM_angol
AMM_kulonszamAlmaMater_Magazin_2019_tel
SZTEminarium_cimlapSZEM_klinika_2020_01