Megnyílt egy folyosó Magyarország és az arab világ között az első magyar követ Egyiptomba érkezésekor. A két térség közötti különleges kapcsolat a rendszerváltásig egy irányba haladt – véli Prof. Dr. Nagy László. A Szegedi Tudományegyetem emeritus professzora az 1947 és 1989 közötti időszakot tárja az olvasó elé a Magyarország és az arab világ című könyvében.
Az 1970-es évek óta foglalkozik az arab világ 20. századi történetével Prof. Dr. J. Nagy László. A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Újkori Egyetemes Történeti és Mediterrán Tanulmányok Tanszékének emeritus professzora – többek között – a nacionalizmussal és annak hatásaival, a nemzeti felszabaditó mozgalmakkal és az arab világ nemzetközi kapcsolataival foglalkozik.
– Kutatásaim közben találkoztam sok magyar vonatkozással, egészen a 16. századig visszanyúlóan. Arra gondoltam, hogy megírom a kapcsolatok történetét – avatott be J. Nagy László a könyve megírásának folyamatába. – Az ezzel járó kutatómunka igen hosszan elnyúlt – mondta az emeritus professzor, aki nagy utat járt be az ismeretanyag megszerzése érdekében.
Az SZTE professzora könyvtárakat és levéltárakat látogatott Algírban, Tuniszban, Kairóban, Párizsban, Aix-en-Provence-ban és Budapesten is. Az évtizedek alatt esősorban kutatókkal találkozott, illetve a politika azon képviselőivel, akik az 1954 és 1962 közötti nemzeti felszabaditó háborúban részt vettek.
– Többször jártam ezekben az országokban kutatni: Kairó, Tunisz, Algír, Rabat, Bejrut egyetemei meghívására vagy nemzetközi konferenciákon tartottam előadást – mesélte el J. Nagy László.
A „Magyarország és az arab világ 1947-1989”című, az SZTE Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóságához tartozó JATEPress Kiadó gondozásában megjelent könyv az első magyar követ Egyiptomba érkezésétől a rendszerváltásig taglalja az eseményeket.
– Az új időszámítást a kapcsolatokban Antall József miniszterelnök 1991. novemberi kairói látogatásától számíthatjuk – rögzítette az SZTE emeritus professzora. – Az ezt követő időszakot már nem beszélem el e kötetben, mert az már politika, arról nem szándékozom írni. Az úgynevezett „Keleti nyitás” jó program, mert a rendszerváltás után a kapcsolataink, amelyek korábban nagyon jók voltak, igencsak meglazultak, egyes esetekben lenullázódottak. Ezeket most helyre kell állítani. Mert ez a térség nem csupán „terrorista fészek”, nem ártana, ha a nagyközönség jobban ismerné az arab világot.
A terrorista veszély – J. Nagy László szerint – mindenkit, minden országot érint, némelyeket jobban, elsősorban a történelmi múlt miatt.
– A világ soha nem látott krízisen megy át, s ilyenkor a szélsőségek, a „szörnyek” mindenhol megjelennek – fogalmazott az SZTE BTK professor emeritusa. J. Nagy László a könyvét mindenkinek ajánlja. A szakembereknek azért, mert a kötet megfelel minden tudományos kritériumnak, például a lábjegyzetek és források tekintetében. A legszélesebb érdeklődő közönség is haszonnal olvashatja, mert világos, érthető megfogalmazásokkal mutatja be témáját, s bepillantást enged Magyarország külkapcsolatainak és az arab világnak a történetébe, sok érdekes magyar kapcsolatot feltárva a 16. századtól az 1980-as évek végéig.
SZTEinfo – Zombori Anett
Montázs: Gór-Nagy Gábor, Fotó: Ú. I.
J. Nagy László: Magyarország és az arab világ 1947-1989című kötetének az SZTE Klebelsberg Könyvtárban rendezett bemutatóján készült videofelvétel itt megtekinthető.
Korábban írtuk:
2020 nyarán, az SZTE virtuális könyvheti beszélgetés-sorozatában megjelent cikkek, ajánlók:
Míg nincs vakcina, a járvány elleni védekezés eszköze – több száz éve – a karantén
„A megismerés szintjei – Haikufüzér utazóknak” az SZTE geológus professzorától, M. Tóth Tivadartól
A mesék birodalmában Mórocz Károllyal, az SZTE alumnusával
Egy kalandokkal teli könyv kalandos élete
Sors-cserepek – Erósztól a festővászonig
Aszterión, a csillagközi vándor
„Rajongani kell a választott médiumért” – véli Sebők Orsolya könyvillusztrátor
Az SZTE könyves beszélgetései az ünnepi könyvhéten és a Klebelsberg Könyvtárban
Virtuális Könyvhét