otdk_info_kiemelt_nagy

Az informatika tudomány legkiválóbbjai Szegeden

Algoritmusok, intelligens informatikai rendszerek, szoftvertechnológiák, infokommunikáció, az informatika orvosi alkalmazásai. E témák is terítékre kerültek a 2015. április 16-18. között a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Karán megrendezett XXXII. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Informatika Tudományi Szekciója tagozataiban.

14 tagozatban adták elő kutatómunkájuk eredményeit 2015. április 16-18. között a XXXII. OTDK Informatika Tudományi Szekció résztvevői a Szegedi Tudományegyetem Bolyai épületében.

18 felsőoktatási intézmény diákjai adnak számot tudásukról

A magyar informatikus hallgatók szakmai seregszemléjére 155 hallgató 131 dolgozattal nevezett. Az SZTE rendező kara, a TTIK 22 hallgatóval képviselteti magát a megmérettetésen.

A XXXII. OTDK informatikusoknak szóló rendezvényre 18 intézmény 20 karáról érkeztek tehetséges hallgatók. A Szegedi Tudományegyetem diákjai mellett – többek között – az Eötvös Loránd Tudományegyetemről, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemről, a Pécsi Tudományegyetemről, a Debreceni Egyetemről, a Szolnoki Főiskoláról és a Kecskeméti Főiskoláról is érkeztek résztvevők – tájékoztatott Dombi József. Az OTDK Informatika Tudományi Szekció ügyvezető elnöke hozzátette: az országhatáron túli intézményeket a szlovákiai Selye János Egyetem, az erdélyi Babes-Bolyai Tudományegyetem és a csehországi Brno-i Műszaki Egyetem diákjai képviselik.

A tudományterület legjelentősebb képviselőinek versenye

Az informatika tudományi szekció ragaszkodott ahhoz, hogy csak a legjobb dolgozatok kerüljenek be, ezért egy limitet határoztak meg a jelentkezők számában, végül 131 minőségi dolgozat érkezett. Az OTDK szabályzata szerint, az első helyezettek száma a résztvevő összlétszám kilenced része lehet, vagyis a szekcióban 14 első díj osztható ki, mely igazán különleges elismerésnek számít tudtuk meg az ügyvezető elnöktől. Dombi József kiemelte: a versenyen a tudományterület legjelentősebb képviselői találkoznak, akik itt vannak, azok a legjobbak között foglalnak helyet.

Sok hallgatónak ez az első lépés a tudományos közéletben, az ország informatikusainak 99%-át ők már megelőzik tudásban. Közülük kerülnek ki a majdani professzorok, tanszékvezetők, informatikai cégek irányítói – fogalmazott. Dombi József hozzátette: a konferencia egyben a szakmai karrier első állomása is, hiszen a szponzorok, akik jelentős anyagi támogatással járultak hozzá a rendezvény sikeréhez, már az OTDK-n keresik a jövőbeni potenciális munkaerőt.

OTDK_info_2015._aprilis__17

A jövő technológiájának kutatása

Az informatika tudományi szekcióban olyan eredményekkel találkozhatunk, amelyek a jövő technológiájának kutatásaira irányulnak. A számítástudomány egyre szélesebb körű, az algoritmusokra vonatkozó, képfeldolgozási, mobil- és szoftvertechnológiai, modellezés és szimulációs kérdéskörhöz, valamint az orvostudományokhoz kapcsolódó kutatási témák is megjelennek a konferencián.

A tanácskozás különlegessége, hogy minden előadásról videofelvétel készül, melyeket az interneten lehet visszanézni. A korábbi konferenciákhoz képest eltérően szervezték a bíráló bizottság munkáját: az írásbeli dolgozatokat két független bíráló értékelte, a szóbeli prezentációkat 5 fős bizottságok bírálták. A bizottságokban megszűntették a hallgatói, illetve jegyzői szavazati jogot, csakis a szakmában elismert, neves professzorok döntenek a helyezésekről.

„A szekció besorolás nagyon nehéz, hiszen bizonyos értelemben már determinálja a helyezéseket. Ezért törekedtünk az egyenletességre, valamint az intézmények megoszlására” – mondta az ügyvezető elnök. „A diákok nagyon felkészültek, az előadások nagyon jó minőségűek ugyanakkor nagyon izgulnak a hallgatók” – tette hozzá.

EKG jelek mintavételezése, mobilfizetési alkalmazások és egy autonóm robotautó

Az informatika orvosi alkalmazásai szekcióban mutatta be kutatását Zana Roland, a Szegedi Tudományegyetem TTIK hallgatója. A mérnök informatika szakos diák dolgozatában egy olyan hardver készítését ismerteti, mellyel elvégezhető szimultán az EKG és pletizmográf jelek analóg módon történő mintavételezése és soros porton keresztüli továbbítása, egy mikrovezérlő egység segítségével.

A mobilfizetési alkalmazások sikerességét tanulmányozta Nguyen Milán. A Budapesti Corvinus Egyetem alkalmazott közgazdaságtan szakos hallgatója dolgozatában olyan kérdésekre kereste a választ, mint hogy a mobilfizetési alkalmazások tudnak-e valós alternatívaként szolgálni a bankkártyák mellett vagy helyett, illetve hová fog fejlődni a mobilfizetés, s lesz-e jövője az ilyen jellegű alkalmazásoknak.

Dóczi Roland, a Debreceni Egyetem hallgatója dolgozatában egy olyan kisautó megvalósítását tűzte ki célul, mely pilóta nélküli, tehát autonóm módon funkcionál, a külső kölcsönhatásokra reagál és felderít.

A rendezvény megszervezéséhez a Nemzeti Tehetségprogramhoz benyújtott pályázat, a konferencián megjelenő hallgatók és oktatók részvételi és nevezési díja, illetve a kiemelt szponzorok (Ericsson, IT-Services Hungary, Morgan Stanley, Epam Systems Kft, Océ Software Research Hungary Kft, NNG, CAS, NJSZT) támogatása nyújt segítséget.

SZTEinfo – Gajzer Erzsébet

Fotó: Herner Donát