A kémia és a kémikusok az irodalomban és a zenében

Az előadó néhány példán keresztül bemutatja a kémia ill. a kémikusok kapcsolatát a klasszikus művészetek közül az irodalommal és a zenével. Találhatunk az írók között kémiai végzettségűeket, pl. Örkény Istvánt, akinek írásművészetére hatással volt természettudományos műveltsége, vagy Isaac Asimovot, akinek tudományos-fantasztikus regényeiben sokszor játszik fontos szerepet a kémia. A zeneszerzők között is vannak kémikusok, és kémiai tárgyú komoly és könnyű zenei műveket is bemutat az előadó.

Előadónkról


HannusIstvan
Prof. Dr. Hannus István
(SZTE TTIK)

Hannus István a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Alkalmazott és Környezeti Kémiai Tanszékének emeritus professzora.

1950-ben született Besenyőteleken, Kazincbarcikán járt vegyipari technikumba, 1974-ben a József Attila Tudományegyetem vegyész szakán diplomázott. 1979-ben doktorált, három évvel később kandidátusi fokozatot szerzett, 2000 óta a Magyar Tudományos Akadémia doktora. 1974-től az Alkalmazott Kémiai Tanszék munkatársa, bejárva a ranglétrát 2002-ben lett egyetemi tanár. Külföldi tanulmányútjain járt Japánban, Belgiumban és az Egyesült Államokban.

Kutatásai során a freonok és más klórtartalmú vegyületek adszorpcióját és reakcióját vizsgálta zeolitokon. A Természettudományi és Informatikai Karon egyetemi főkollégiumokat és speciálkollégiumokat tart kémiai technológia, petrolkémia és alternatív energiaforrások témakörben, köztük olyan kuriózumokkal, mint a kémiai Nobel-díjasokat, valamint a kémia és a klasszikus művészetek kapcsolatát bemutató kurzusok.

Nevéhez 11 egyetemi jegyzet, kétszáznál több folyóiratcikk és hat szabadalom fűződik. Több tudományos és szakmai szervezetben tölt be tisztséget: tagja például az akadémia Katalízis Munkabizottságának, a Magyar Zeolit Társaságnak, a Magyar Kémikusok Egyesületének. Utóbbiban a Csongrád megyei csoport elnöke.