A globális klímaváltozás hatása hazai tájainkra, gyakorlati következmények

A globális klímaváltozást ma már többnyire elfogadott tényként kezelik, de hogyan jelentkezik ez hazánkban? Vannak-e a változást bizonyító tények, következmények túl azon, amit a szélsőségekben az átlagember is tapasztal?

A napjainkban megfigyelhető globális klímaváltozás nem előzmény nélküli: geológiai, környezettörténeti adatok igazolják múltbeli (a mainál sokkal jelentősebb következményekkel járó) előfordulását. A változások következményei – a természeti földrajzi adottságok különbözőségei miatt – a tájban nagyon különböző mértékű változásokat okoznak. A klímaváltozás szerepe azonban az utóbbi néhány évtizedben felerősödött, és számos hatása jelentős szerepet gyakorol életünkre.

Az ember számára leginkább ismert klímafaktorok (a hőmérséklet és a csapadék) nagy változékonyságot mutatnak. Az előbbiben tapasztalható melegedő trend elég egyértelmű, a csapadékban mutatkozó szélsőség hatásai azonban bonyolultabban ismerhetők fel.

Kutatásaink megmutatták, hogy a változások a talajvíz – talaj – vegetáció – táj kapcsolatrendszeren keresztül bizonyítják a klímaváltozást. Az egyes tájainkon trendszerű talajvízállás-csökkenés a talajok megváltozásához vezet, ami a természetes növényzet átalakulását okozza. A növényzet például biomassza-csökkenéssel, diverzitás-csökkenéssel, kényszermigrációval, esetenként pedig pusztulással jelzi az életfeltételek megváltozását. Mindezek következményeként tájaink akár 2-3 évtized alatt is átalakulhatnak, a gazdálkodás feltételei is jelentősen módosulhatnak.

 

Az előadás megtekintése:

Szélessávú I. változat (méret: 256x144 sávszélesség: 89 kb/s)

Szélessávú II. változat (méret: 424x240 sávszélesség: 329 kb/s)

Szélessávú III. változat (méret: 640x360 sávszélesség: 757 kb/s)

LAN változat (méret: 852x480 sávszélesség: 1385 kb/s)

Megjegyzések:

Az Internet elérés sávszélessége, és számítógépe teljesítménye szerint válasszon a fenti lehetőségek közül!

Az előadás megtekintéséhez Microsoft Windows operációs rendszer alatt a Windows Media Player 9-es vagy 10-es változatát ajánljuk. A korábbi Windows Media Player elvileg automatikusan telepíti a szükséges Windows Media 9-es kodeket, ha mégsem történne meg, abban az esetben a Windows Media 9-es kodekcsomag külön telepítése szükséges.

Linux alatt az Mplayer program használatát javasoljuk.

Természetesen más Windows Media 9-es formátummal kompatibilis lejátszóprogram is használható.

Kérjük, amennyiben technikai problémája van, írjon a help@cc.u-szeged.hu címre.