Az előadás a bioanyagok, más néven alloplasztikai anyagok világát szeretné bemutatni. Az alloplasztikai anyagok biointegrációjának vizsgálata, és a szervezettel biokompatibilis anyagok kifejlesztése az orvosi, fogorvosi és biológiai tudományok egyik legfontosabb kutatási területe. A lakosság átlagos életkorának növekedésével a sérült humán szervek vagy szövetek pótlására szolgáló bioanyagok iránti kereslet egyre inkább nő. Az alapfogalmak (mint pl. bioanyagok, biointegráció, biokompatibilitás) definiálása után, a történeti áttekintés során bemutatásra kerülnek a leggyakrabban használt orvosi implantátumok (pl. csípőprotézis, fogászati és mell implantátumok, stb.).
Az előadás következő részében a hallgatóság részletesen megismerkedhet a hiányzó fogakat helyettesítő fogászati implantátumokkal, amelyeket széles körben alkalmaznak a pótlásra készített fogművek elhorgonyzására. Az implantátumok alapanyagaként leggyakrabban a titánt és annak ötvözeteit használják, mert ezek rendelkeznek a legjobb tulajdonságokkal az osszeointegráció szempontjából, élettartamuk hosszú és jól megbecsülhető. Ebben a részben képet kaphatunk a bioanyag gazdaszervezetbe történő beültetését követő folyamatokról, az osszeointegráció molekuláris és sejtszintű mechanizmusairól. Kiemelten tárgyaljuk a bioanyagok felületi tulajdonságait, mivel ezek alapvető fontosságúak a biofelismerés szempontjából.
Kutatócsoportunk azt vizsgálja, hogy a felületi mikrostruktúra és a kémiai szerkezet -ill. ezek módosítása- hogyan befolyásolja az osszeointegrációs folyamatokat. Kutatásaink további célja, hogy titán implantátumok felszínén olyan módosításokat fejlesszünk ki, amelyek előidézik és szabályozzák a sejt-differenciációt, és lehetőséget nyújtanak arra, hogy az implantátum különböző részeinek különböző biológiai funkciója legyen.
Végezetül a bioanyagok kutatásának és alkalmazásának jövőbeli kilátásait mutatja be az előadó.
Az előadás megtekintése:
Szélessávú I. változat (méret: 256x144 sávszélesség: 89 kb/s)
Szélessávú II. változat (méret: 424x240 sávszélesség: 329 kb/s)
Szélessávú III. változat (méret: 640x360 sávszélesség: 757 kb/s)
LAN változat (méret: 852x480 sávszélesség: 1385 kb/s)
Megjegyzések:
Az Internet elérés sávszélessége, és számítógépe teljesítménye szerint válasszon a fenti lehetőségek közül!
Az előadás megtekintéséhez Microsoft Windows operációs rendszer alatt a Windows Media Player 9-es vagy 10-es változatát ajánljuk. A korábbi Windows Media Player elvileg automatikusan telepíti a szükséges Windows Media 9-es kodeket, ha mégsem történne meg, abban az esetben a Windows Media 9-es kodekcsomag külön telepítése szükséges.
Linux alatt az Mplayer program használatát javasoljuk.
Természetesen más Windows Media 9-es formátummal kompatibilis lejátszóprogram is használható.
Kérjük, amennyiben technikai problémája van, írjon a help@cc.u-szeged.hu címre.