SZTE televízió

posa_aniko

Sporttal az öregedés ellen

Az utóbbi évtizedekben jelentős demográfiai változások történtek, miszerint a fejlett országokban az idős populáció nagysága jelentősen megnövekedett.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés






A posztmenopauzális korú szubpopulációban az ösztrogénpótlás kockázatait figyelembe véve egyre nagyobb figyelem fordult a nem-gyógyszeres prevencióra, így a testmozgás öregedési folyamatokat késleltető szerepére. Felmerülhet a kérdés, hogy a rendszeres testmozgás preventív lehet-e az öregedésében és az milyen molekuláris változásokat indukál az öregedő és idős állatok szívizomszövetében, figyelembe véve a szexuális dimorfizmust. Kérdés lehet azonban, hogy az öregedés során fellépő fokozott mértékű oxidatív stresszt a testmozgás hogyan befolyásolja a periférián és a szívizomban?A rendszeres aerob típusú fizikai aktivitás szívizom öregedésére kifejtett hatásait hogyan befolyásolja, milyen kardioprotektív mechanizmusokat indít be? Továbbá érdekes lehet öregedés függő mitokondrális biogenezis, gyulladási, valamint az epigenetikai változások vizsgálata illetve a gazotranszmitterek szerepének tisztázása az öregedési folyamatokban.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

SZTEmagazin

2020. szeptember 28.

IMG_8435-001

Rövid videóban mutatják be a Szegedi Tudományegyetem tanévnyitó ünnepségét. Az esemény rektori és kancellári köszöntővel kezdődött, gólyaesküvel folytatódott és a hallgatóknak szóló pozitív üzenetes konfettiesővel zárult.

SZTEmagazin

2024. február 09.

A TeWaTi lézeres kutatócsoport laborja az SZTE Fizikai Intézet Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Idén már jelentkezni lehet a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézetének újonnan induló fizikus-mérnöki alapszakjára. Az új alapszak a magyar felsőoktatási palettán úttörő módon mérnöki szemléletű fizikusokat képez majd, folytatásaként pedig már engedélyezés előtt áll a fotonikai mérnöki mesterszak terve is. A fizikus-mérnöki alapszak céljairól, felépítéséről az SZTE Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén beszélgettünk Dr. Bozóki Zoltán tanszékvezető egyetemi tanárral, Dr. Kovács Attila adjunktussal, a Fizikai Intézet oktatásért felelős intézetvezető-helyettesével és a képzés mérnöki tartalmának tervezésében részt vevő Podolcsákné Dr. Ailer Piroska tudományos főmunkatárssal, gépészmérnökkel, repülőmérnökkel, az SZTE IKIKK Fotonika, Lézerfizika és Feltörekvő Technológiák Kompetenciaközpont szakmai vezetőjével.