SZTE magazin

koteles_maria_kiemelt_nagy

Nem „látványsport” és nem is „lánysport”

Fekvenyomásban és erőemelésben is világbajnok Köteles Mária, aki a szegedi egyetem egészségtudományi karán készül az ápolói hivatásra. A saját sportágadat megtalálva fejlesztheted önmagadat testileg és szellemileg, növelheted a lelkierődet. Ez Köteles Máriának, az ápolónak készülő szegedi egyetemistának, a jó tanuló ösztöndíjasnak, a kitüntetett véradónak, az erőemelő és fekvenyomó junior világbajnoknak a receptje a sikerre.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Miért épp fekvenyomóként kezdte a versenysport-karrierjét?

 

Véletlenül. Előtte karatéztam, kosaraztam, de egyik se volt a kedvemre való. Ezért tett kíváncsivá a domaszéki általános iskolabeli barátnőm, Kovács Eszter, mikor a fekvenyomó edzésekről mesélt. Elkísértem a szegedi Radnóti gimnázium tornatermébe. Ott figyelt fel rám a gimi tornatanára, Ducsai Géza, mert első próbálkozásra kinyomtam 50 kilogrammot, holott a kezdők 20 kilóval szoktak kezdeni – emlékszik Köteles Mária, aki azóta negyedéves hallgató a Szegedi Tudományegyetem Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar ápolás szakján.


koteles_maria



Meglehetősen rövid idő alatt ért el nagy sikereket.

Két sportág csúcsain
Juniorként többszörös csúcsdöntő Köteles Mária. A junuior +84 kg-ban 165 kilós teljesítményével a többszörös junior fekvenyomó világbajnok, RAW fekvenyomásban 135 kilóval tartja a világcsúcsot. Csúcs az is, hogy négy aranyéremmel tért haza 2015márciusában a Pilsenben rendezett Klasszikus erőemelő Európa- bajnokságról. Ugyancsak négy érmet szerzett Orosházán a 2015 áprilisi erőemelő Európa-bajnokságon. 2015 májusában a svédországi Sundsvallban fekvenyomásban harmadjára is világbajnok lett, júniusban a finnországi Saloban megrendezett Klasszikus Erőemelő Világbajnokságon ugyancsak megnyerte a vb-t. Ez az eredménye azért kiemelkedő, mert az ifjú sportoló fogásnemenként is aranyat hozott, miközben összetett aranyt érő 522,5 kilogrammos eredménye új európai csúcs. Ráadásul ezzel erőemelésben is világbajnok lett az addig elért több Európa-bajnoki cím után.

A 22 éves sportoló 2016-tól került felnőtt kategóriába, ahol megcélozza az EB és VB-érmeket erőemelésben és fekvenyomásban.


Igen. Egy évnyi edzés után, 2010-ben már fekvenyomásban és erőemelésben is szereztem érmeket, és tagja lettem a magyar válogatottnak.

Ráadásul ahogy elkezdtem sportolni, úgy lett erőm a többi területen is csúcsokat dönteni – mondja a bajnok, aki az elmúlt öt évben közel harminc aranyérmet, és majdnem félszáz versenyeredményt könyvelhet el magának, amiből 5 felnőtt magyarbajnoki cím.

 

Az erőemelés és a fekvenyomás nem „látványsport” és nem is „lánysport”, mégis minden sikeremet ennek köszönhetem Szerintem mindenki megtalálhatja magának, amire termett. És ha ráleltünk a saját sportágunkra és rendszeresen mozgunk, azzal önmagunkat tudjuk fejleszteni szellemileg is, miközben lelkileg is növeljük a kitartásunkat – magyarázza az ápolónak készülő sportoló.


koteles_maria2

A tanulásban sem tétlenkedett Köteles Mária, pedig a diszlexia és diszgráfia okozta hátrány legyűrése többlet energiákat kívánt. Ezt az erőfeszítését ismeri el az SZTE ETSZK és a SZTE Életvezetési Tanácsadó Központ támogatása, a 2014. évi 5,14-es átlagot honoráló Jó tanuló – jó sportoló Díj, valamint és az SZTE Tehetségpont 2015-ben is elnyert ösztöndíjai, a véradóként átvett rektori elismerés. Köteles Mária a sporton és a tanuláson kívül is aktív: a hallgatói önkormányzat tagjaként és a Madzsar József kollégium titkárhelyetteseként segíti diáktársait és többszörös véradóként embertársait.


Újszászi Ilona

Fotó: Herner Donát

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Letöltés



SZEM_boritoSZEM_angol
AMM_kulonszamAlmaMater_Magazin_2019_tel
SZTEminarium_cimlapSZEM_klinika_2020_01