SZTE magazin

A bőrbetegségek genetikája

L’Oréal–UNESCO-díjban részesült Nagy Nikoletta

 

Ritka betegségek genetikai vizsgálatával foglalkozik Nagy Nikoletta, a SZTE

Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinika adjunktusa, aki L’Oréal–UNESCO A Nőkért és A Tudományért ösztöndíjat vehetett át a közelmúltban.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

„Nagy öröm és megtiszteltetés számomra, hogy 2013-ban én vehettem át a díjat. Nem egyéni érdem: csapatmunka eredménye. Köszönettel tartozom Széll Márta tanárnőnek, az Orvos Genetikai Intézet vezetőjének és Kemény Lajos professzor úrnak, a Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinika vezetőjének, valamint a két intézet valamennyi munkatársának. Rendkívüli büszkeség, hogy a díj ‚visszajár’ Szegedre, hiszen 2008-ban Széll Márta tanárnő is átvehette” – hallottuk Nagy Nikolettától. 2012. decemberben számolt be róla az SZTE Médiacentrum, hogy munkája elismeréseként Junior Príma Díjban részesült. Alig egy évvel később újabb sikert könyvelhetett el a fiatal szegedi kutatónő: októberben vehette át a L’Oréal–UNESCO A Nőkért és A Tudományért ösztöndíjat.

Nagy Nikoletta hallgatóként, 2003-ban kezdett el dolgozni a Szegedi Tudományegyetem Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinika Molekuláris Biológia Laboratóriumában, ahol Széll Márta témavezetése alatt sajátította el a módszereket, tanult bele a molekuláris biológiai vizsgálatok végzésének metodikájába. A L’Oréal–UNESCO-ösztöndíjat a közelmúltban folytatott kutatásaiért kapta, melyek fókuszában a ritka bőrgyógyászati megbetegedések genetikai háttere áll. Korábban a látható elváltozások jellemzői alapján írták le a bőrön megjelenő betegségeket, ma viszont a kutatónő munkájának eredményeképpen sokkal többet tudhatunk a tünetek mögött rejtőzködő okokról is. Az általa végzett genetikai vizsgálatok az érintett családok számára segíthetnek a családtervezésben is, a későbbiekben pedig hozzájárulhatnak új kezelési eljárások kialakulásához is. A díjazott szakember büszke arra, hogy Széll Márta szárnyai alatt dolgozhat, hiszen mentora már évek óta segíti kutatói munkájában és egyengeti pályáját. Ma már munkatársként kutatják a bőrgyógyászati betegségek eredetét.

„Több mint 10 éve dolgozunk együtt Nikolettával. Hallgató korában gyorsan beletanult a laboratóriumi technikákba, az eredmények feldolgozásába. A kezdetek óta tudtuk, hogy ígéretes tehetség”– fogalmazott Széll Márta. Véleménye szerint Nikoletta nagy tudományos jövő előtt áll. Kiemelte: fontos lenne, hogy az egyetem és a senior kutatók a Nikolettához hasonló tehetséges fiatal kutatókat Szegeden tartsák. Szerencsére Nikoletta nem is szándékozik elmenni, Szegeden a családja közelében képzeli el a jövőjét, melyben a kutatások kiterjesztésének terve is szerepel. Széll Mártával ugyanis céljuk, hogy bővítsék az Orvos Genetikai Intézet azon profilját, melyben a ritka monogénes betegségek DNS-szintű mutáció szűrését végzik.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Letöltés



SZEM_boritoSZEM_angol
AMM_kulonszamAlmaMater_Magazin_2019_tel
SZTEminarium_cimlapSZEM_klinika_2020_01