SZTE magazin

A víziló lábától a vér-agy gátig

Az élővilág megértése motiválja Harazin Andrást

 

Először az állatok és növények sokfélesége nyűgözte le Harazin Andrást, ezért kezdett biológiát tanulni, majd az a belső lüktetés ragadta meg, mely élettel tölti meg őket. A 2013-as Biológia OTDK állat szervezettan és humánbiológia tagozatának győztesével és mentoraival beszélgettünk.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

„Kisgyerekként másfél órán keresztül várakoztunk szüleimmel a víziló bemutatójánál az állatkertben, mert látni akartam, hogy milyen lába is van a jószágnak. Ebből a gyermeki érdeklődésből, világra való nyitottságból ered az élővilág iránti érdeklődésem. Biológusként egyszerűen szeretném megérteni a körülöttem, bennem lévő élővilágot: honnan ez a dinamika, és mi tartja fenn” – magyarázta lapunknak Harazin András másodéves biológus MSchallgató.

 

Egy újabb Deli-tanítvány

András egyik témavezetője Deli Mária, az MTA SZBK Biofi zikai Intézet Vér- Agy Gát Pathológia és Farmakológia Csoportjának tudományos főmunkatársa. Eddig három diákja szerzett PhD-fokozatot, valamint tanítványai az OTDK-n és az SZTE Tehetségpont keretében működő Sófi-alapítvány biológuskonferenciáin is szép eredménnyel szerepelnek. Utóbbin Walter Fruzsina egy MSc- és egy PhD-kategóriás első helyet, Tóth Andrea egy PhD-s győzelmet, András pedig egy MSc-s harmadik helyet tudhat magáénak. „Legfontosabbnak a hallgatóim szorgalmát és motiváltságát tartom. Arra ösztönzöm őket, hogy minden helyzetben a lehető legjobbat és legtöbbet hozzák ki magukból” – tudtuk meg Deli Máriától. A kutatócsoport elsősorban a szervezet védőrendszereit, a biológiai gátakat vizsgálja. Ilyenek például az orr, a tüdő vagy a bélrendszer hámsejtrétegei. A legrégebbi és legfontosabb kutatási területük az úgynevezett vér-agy gát, melyet agyi hajszálerek alkotnak, állandó környezetet biztosítanak az idegi működéshez, védik és táplálják az idegrendszer sejtjeit – magyarázta a tudományos főmunkatárs.

Számos betegségben károsodik a vér-agy gát, András a hasnyálmirigy-gyulladásban történő változások kutatásába kapcsolódott be. A vér-agy gát az agyi gyógyszerbejutást is korlátozza, ezért vizsgálják az érfalak sejtjei, az úgynevezett endotélsejtek szállítófehérjéit, amelyekkel célzottan lehet hatóanyagokat az agyba juttatni.

 

Hasnyálmirigy és vér-agy gát

A hasnyálmirigy korai, hirtelen fellépő gyulladása sok ember életét veszélyezteti, mivel a megbetegedések 20 százalékban komoly szövődményekkel járnak – folytatta Harazin András. Az egyik súlyos mellékhatása a központi idegrendszer károsodása. Ennek nyomán okkal merül fel a kérdés, milyen hatása van a hasnyálmirigy-gyulladásnak a vér-agy gátra. „Kutatásaink során a hasnyálmirigy-gyulladást egy pozitív töltésű aminosav, ornitin segítségével váltjuk ki a kísérleti állatokban, és azt figyeljük, hogyan befolyásolja a kiváltó szer a vér-agy gátat alkotó endotélsejtek életképességét, működését” – fejtegette a hallgató. András arról is beszélt, hálás témavezetőinek a közvetlen baráti kapcsolatért, és azért a kölcsönös tiszteletért, mely a tanítvány és mesterei együttműködését erősíti.

 

A szakdolgozattól a PhD-ig

Másik témavezetőjével, Tubak Vilmossal, a Creative Labor Kft. tudományos igazgatójával egy immunológiai és fejlődésbiológiai szempontból érdekes fehérjét és annak receptorát vizsgálják madarakban, és próbálják megérteni annak a molekulacsaládnak a fejlődéstörténetét, amelybe ez is beletartozik. „Négy évvel ezelőtt András egyik kollégiumi társa szakdolgozó diákként dolgozott csoportunkban. Az ő javaslatára keresett meg András is BSc-szakdolozati témaválasztása kapcsán. Ekkor elkezdett bejárni a laborba és ‚betanulni’, jó baráti és kollegiális kapcsolatot alakított ki az itt dolgozókkal” – beszélt a kezdetekről Tubak Vilmos. Így jutottak el a mostani állapotig: első helyezés az OTDK-n, MSc-dolgozat és persze hamarosan PhD-felvételi, hiszen további izgalmas kérdések várják Andrást az akut hasnyálmirigy-gyulladás témakörében…

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Letöltés



SZEM_boritoSZEM_angol
AMM_kulonszamAlmaMater_Magazin_2019_tel
SZTEminarium_cimlapSZEM_klinika_2020_01