A diagnosztikát és a gyógyítást is segíti
Egy többfunkciós, diagnosztikára és kezelésre egyaránt használható endoszkópos ultrahangos készülék idén lett teljessé az SZTE I. sz. Belgyógyászati Klinikán. Az új egységnek hála nagyobb eséllyel fedezhetőek fel egyes daganatok, vagy állapítható meg pontosabban kiterjedésük.
A kulcsszó a sokrétűség
Egy igen komplex, több tápcsatornai terület vizsgálatát is lehetővé tevő eszközpark került a Szegedi Tudományegyetem I. sz. Belgyógyászati Klinikájára. A berendezésről Wittmann Tibor professzor, a klinika igazgatója és Szepes Zoltán adjunktus mesélt.
„Egy endoszonográfiás egységről van szó, amelyet részben diagnosztikai, részben terápiás célból használunk” – magyarázta Wittmann Tibor a szerkezet kialakítását. Az egyik oldalon láthatóak az endoszkópos berendezések, maga az endoszkópos torony, amelyet megfelelő képalkotó blokkokkal is felszereltek. A mellette elhelyezkedő eszközök a radiális, lineáris és
rektális endoszonográf készülékek. Ami nagyon fontos, hogy ezek a berendezések ugyanolyan endoszkópos képet is adnak, mint amit a rutin endoszkópoknál már megszokhattunk. Így amellett, hogy sokkal részletgazdagabb képet kapunk, az ultrahangfejjel felszerelt endoszkóppal az üreges szerv falán túl is lehet „látni”. Ezt követően a professzor áttért a műszer további részének ismertetésére. Az egység „lelke” egy külön szoftverrendszerrel felszerelt ultrahangkészülék is. Az endoszkópos ultrahang segítségével egyrészt át tudják tekinteni a nyelőcső, a gyomor, a patkóbél belső felszínét, azok elváltozásait. „Az észlelt daganatos eltérés esetén az diagnosztikus, úgynevezett radiális fejjel rendelkező endoszonográf segítségével meghatározzuk azok mélységbeli kiterjedését, a további kezelés számára azt az alapvető kérdést, hogy tápcsatorna falának mely rétegeit foglalja magában a daganat, adott esetben túlterjed-e azon. Észlelni tudjuk a megnagyobbodott nyirokcsomókat, s az úgynevezett szegmentális fejjel rendelkező endoszonográf segítségével ezekből célzottan biopsziát tudunk végezni szövettani vizsgálat céljából. A hasnyálmirigy vonatkozásában az eszközrendszer látszik a képalkotó vizsgálatok között a leginformatívabbnak. Részlet gazdag kép nyerhető, s a szövettani minta segítségével jelentősen megnövelhető a jó- és a rosszindulatú elváltozások megkülönböztetése. A hasnyálmirigy súlyos gyulladása során szövődményként kialakuló, nagy, csak sebészileg kezelhető cisztákat meg tudjuk drenálni, tartalmukat kivezetni a patkóbél vagy a gyomor felé. Ezen beavatkozás sikere után a beteg gyógyulása felgyorsul, s az esetek jó részében elkerülhetővé válik a hasi műtét. Rendelkezésünkre áll egy, a kismedence, a végbél vizsgálatát lehetővé tevő, rektális ultrahang-diagnosztikai készülék is, melynek segítségével a végbéldaganatok kiterjedését, a végbélfalban való mélységbeli terjedését vagy az azon túli terjedés mértékét tudjuk vizsgálni. Az információk jelentősen segítik az onkoterápia és a műtét megtervezését” – vázolta fel az igazgató.
Magyarországon szinte egyedülálló
A technikai részleteken túl Szepes Zoltán szót ejtett az eszközpark gyakorlati értékéről is. „Ez azért előrelépés a mi szakmánkban és a betegellátásban, mert ez az egyik legpontosabb módszer a tápcsatornai tumorok, daganatok diagnosztizálásában (beleértve az áttétek észrevételét), meghatározásában és kezelésében. Bizonyos esetekben jobb és pontosabb képet ad, mint az MRI vagy a CT. A műszerrel végzett beavatkozások ezekkel párhuzamosan, esetenként helyettük történnek. Emiatt a mi szakmánkban nagy hiányt pótolt” – árulta el.
Wittmann Tibor kitért az egység beszerzésének történetére is. A műszer igen komoly anyagi ráfordítást igényelt. Egy endoszonográfiás egység 26 millió forintba kerül. Ebből kettő van a klinikán. A fent említett endoszkópos torony értéke 15 millió, míg az ultrahangkészülék ára 16 millió forint. Ehhez jönnek még a szoftverek. Ezekkel együtt már 80-90 millió forintnál járunk. A beszerzés több lépcsőben valósult meg. A rendszer viszont szerencsére már napi használatban, van ugyanis hatalmas igény mutatkozik rá – tette hozzá a professzor.
Szepes Zoltán azt is fontosnak tartotta kiemelni, hogy ez a komplett egység Magyarországon párját ritkítja. „Olyanra, hogy minden egység így rendelkezésre álljon, rajtunk kívül csak öt helyen van példa. Azonban az országban összesen csak három centrum végez rutinszerűen endoszkópos ultrahangvizsgálatokat, a többi a tanulási fázisnál tart. Ezen vizsgálómódszer az egyik legnehezebb endoszkópos beavatkozás” – jegyezte meg.
A jövő
„Ez az egység jelenleg komplettnek nevezhető” – mondta Wittmann Tibor. „Ám a betegellátásban létfontosságú a felszerelés fokozatos fejlesztése. Most például az endoszkópos műszerek egy új generációját készülünk beszerezni. Tervezzük továbbá az operatív endoszkópia lehetőségeinek a kiszélesítését, amely teljesen új technikákat és módszereket jelenít meg. Ezekkel az eszközökkel ma már nemcsak a magasabb szintű betegellátás válik lehetővé, de a jóval költségesebb műtéti beavatkozások is kiválthatóak lesznek” – fejezte be.