SZTE magazin

Online világ versus tévé, rádió – elektronikus média az SZTE-n

„Ez egy internetfüggő nemzedék”

 

A mai generáció már nem a tévéből, nem a rádióból és nem az újságokból tájékozódik – vallja Klucsik Edit, az SZTE Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék televíziós szakirányának vezetője. A most 20 éves szegedi kommunikációképzés oktatóit arról kérdeztük, hogyan változik médiafogyasztás, és az új trendekhez milyen módon alkalmazkodik az egyetem, miképp az szak.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Ami nincs a neten, nem is létezik

 

„Ez egy internetfüggő nemzedék: a mai generáció már nem a tévéből, nem a rádióból és nem az újságokból tájékozódik, bármennyire is hiszünk ezeknek a túlélésében” – vallja Klucsik Edit. A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékének oktatója szerint ennek ellenére akad, akihez a tévén keresztül is lehet szólni vagy a rádióban, míg ugyanazok a tartalmak másokat csak az interneten keresztül érnek el. „Ami nincs rajta a neten, az nem létezik, mindenkinek, beleértve egyetemet is, elsődleges felületként kell kezelnie az online világot” – mondja az elektronikus szakirány vezetője, s hozzáteszi: a másodlagos tartalmakat is az interneten kell elhelyezni: egy-egy újságcikket, filmet vagy műsort ezeken a csatornákon szintén közvetíteni kell. Követhetetlen a médiafogyasztás Balog József szerint rádiót – hagyományos értelemben véve – ma már nagyon kevesen hallgatnak, hiába szól a zene az autóban, vagy megy valami porszívózás közben. „A jelenlegi médiafogyasztási szokások követhetetlenek, hiszen mindenki maga válogatja össze az interneten az őt érdeklő tartalmakat. Ráadásul ezek a mintázatok gyakran valamilyen divatot követnek” – magyarázza a média tanszék rádiós szakirányának felelőse. „Mára a „podcast” önálló diszciplínává érett, amely lehetővé teszi a felhasználóknak az egy-egy területhez tartozó csatornák követését” – jellemezte a legújabb trendeket a ma is aktívan rádiózó szakember. Erre törekedett a tanszékhez is több szálon kötődő Rádió Mi, amely a tavalyi évig földfelszíni sugárzással, utána még pár hónapig online adással működött. Szeged első közösségi rádiójában az SZTE-s hallgatók is vezettek műsorokat, ám a médium leállása óta is kipróbálhatják magukat a mikrofon mögött több kurzus résztvevői. „A képzőhelyek többségén a kommunikáció szak rendelkezik valamilyen gyakorlati hellyel, de ilyen jól felszerelt stúdiók ritkák” – jellemezte a bölcsészkaron található egységet Szajbély Mihály tanszékvezető.

 

Vágóból riporter, „hobbifirkászból” újságíró

„A Szegedi Egyetem nevű újság hat évtized alatt több újságíró-generációt is kinevelt, ami a fiatalabb televíziós műsorokról is elmondható: sok a televízióban ma tevékenykedő gyakorlóterepet talált itt” – emlékezett vissza Klucsik Edit. Ugyan tévéjátékok éppen nem készülnek a tanszéki „műhelyben”, de a mostanában a mozikból a tévéképernyőre kerülő dokumentum vagy ismeretterjesztő filmekkel foglalkoznak. „Ma már nem lehet úgy megélni az elektronikus médiában, hogy csak egyvalamihez értesz, több lábon kell állni. Tudni kell használni a kamerát, berendezni egy stúdiót, vagy éppen vágni: ezért képzünk operatőröket, vágókat, rendezőket” – beszélt a képzésről a televíziós szakirány felelőse.

„Így olyan alapot lehet kapni, amire sok mindent lehet építeni” – egészítette ki Szalybély Mihály is a szakirány vezetők véleményét a gyorsan változó fogyasztási szokásokkal és a média napról napra fejlődő területével kapcsolatban. „Nem arra szeretnénk megtanítani a hallgatóinkat, hogy mindent azonnal százszázalékosan tudjanak, hanem hogy fogadóképesek legyenek azokra a kihívásokra, amelyekkel találkoznak.”

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Letöltés



SZEM_boritoSZEM_angol
AMM_kulonszamAlmaMater_Magazin_2019_tel
SZTEminarium_cimlapSZEM_klinika_2020_01