SZTE magazin

Érdeklődés, kíváncsiság és becsvágy hajtja a kutatót - Carmeliet–Coraboeuf–Weidman-díjat kapott Varró András professzor

Az SZTE korábbi tudományos és innovációs rektorhelyettese a közeljövőben még több időt és energiát kíván fordítani a laboratóriumi kísérletes munkára és a fiatal tehetségekkel való foglalkozására.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

varro_andrasAz Európai Kardiológus Társaság Sejtszintű Szívelektrofiziológiai Munkacsoportja 38. Konferenciáján rangos elimerésben részesült Varró András, az SZTE ÁOK Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézet tanszékvezető egyetemi tanára. A professzor eddig elért tudományos eredményeiért a szűkebb szakterület legnagyobb európai elismerését, a Carmeliet–Coraboeuf–Weidman-díjat vehette át 2014 szeptemberében Maastrichtban, és ünnepi plenáris előadást is tartott.

„Az Európai Kardiológus Társaság a kontinens egyik legnagyobb orvosi szakmai szervezete, több tízezer gyakorló orvos, elméleti szívkutató a tagja. Ez a hatalmas társaság tucatnyi szakterületre, munkacsoportra oszlik, melyek között vannak klinikai típusúak, diagnosztikusak, illetve a tudományos alapkutatáshoz kötődők, mint például a sejtszintű szívelektrofiziológiai munkacsoport, ami az aritmiák és a szívelégtelenségek elektromos sejtszintű magyarázatával foglalkozó kutatókat fogja össze. A munkacsoport vezetősége 2011-ben döntött a Carmeliet–Coraboeuf–Weidman-díj alapításáról, és 2012-ben adta át először. Ezzel egyrészt az volt a cél, hogy elismerje a szakterület legkiválóbb kutatóinak tudományos munkásságát, emellett emléket állítson annak a három kutatónak, akikre a modern sejtszintű szívelektrofiziológia úttörőiként tekintünk” – mondta el Varró András professzor. Rámutatott, az eddigiek alapján nagyívű tudományos pályafutást ismer el titkos szavazással a nemzetközi kutatókból álló vezetőség, nem egy-egy konkrét felfedezést vagy közleményt. Varró András előtt 2012-ben Ursula Ravens (Drezda), 2013-ban pedig David Eisner (Manchester) professzor vehette át a díjat.

„Az antiaritmiás hatásoktól a proaritmiás hatásokig című plenáris előadásomban a két korábbi díjazotthoz hasonlóan ismertettem a három említett professzor munkásságát, külön kiemelve azon munkáikat, illetve közleményeiket, melyek legnagyobb hatással voltak a saját kutatásaimra. Köszönetet mondtam mestereimnek is, akiktől a szakmát tanultam, kezdve diákkörös mentoromtól és későbbi intézetvezető elődömtől, Papp Gyula professzortól David Eisner PROFESSZORig, akivel az 1990-es évek elején együtt dolgoztam. Szóltam tudományos pályafutásomról, mely az antiaritmiás gyógyszerkutatással indult – amit ma is űzünk munkatársaimmal –, és utóbbi években egyre nagyobb kitekintéssel volt arra, hogy a különféle gyógyszerek, betegségek, külső körülmények, életmódok miként vezetnek az életet veszélyeztető aritmiához” – árulta el.

A Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézet tanszékvezető egyetemi tanára a Carmeliet–Coraboeuf–Weidman-díjra tudományos pályafutása legnagyobb elismeréseként tekint, melyre rendkívül büszke. Azonnal hozzátette viszont, a díj egyben a szegedi egyetem, az orvoskar, illetve bizonyos értelemben Magyarország megbecsülését is jelenti.

Vajon egyfajta ösztönzést is jelent ez a díj a további kutatásokhoz? – kérdeztük a professzort. „Inkább másként fogalmaznék, mert egy sikeres kutatónak már nem kell további ösztönzés, csak töretlen érdeklődésre, kíváncsiságra és becsvágyra van szüksége, hogy kutasson. A kutatót elsősorban a belső indíttatás kell, hogy hajtsa. A díj inkább jóleső érzéssel töltött el, megerősített abban, hogy a szakmai közösség minden érdektől függetlenül ismeri és elismeri azt a munkát, amit végzek” – fogalmazott.

Varró András 2011-től 2014 őszéig tudományos és innovációs rektorhelyettesként is dolgozott a Szegedi Tudományegyetemen. Miután ez a mandátuma lejárt, még több ideje és energiája jut majd a tudományos munkára. „Számomra nagy öröm, hogy az eddigieknél többet foglalkozhatok a laboratóriumi kísérletes tudományos munkával, noha rektorhelyettesként is igyekeztem az általam irányított laborok tevékenységében minél inkább személyesen is szerepet vállalni. A közeljövőben arra törekszem, hogy minél intenzívebben folytassam a kutatásokat munkatársaimmal, emellett pedig minél jobban bekapcsolódhassak a fiatalokkal való közvetlen foglalkozásba, a tudományos utánpótlás-nevelésbe” – beszélt terveiről.

 


Varró András számára különleges megtiszteltetést jelentett, hogy a Carmeliet–Coraboeuf–Weidman-díjat a sejtszintű szívelektrofiziológiai munkacsoport vezetősége mellett Edward Carmeliet professzortól vehette át. Az elismerés egyetlen még élő névadója 84 éves, jó egészségnek örvend, és korábban járt is már Szegeden.

 

Pintér M. Lajos

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Letöltés



SZEM_boritoSZEM_angol
AMM_kulonszamAlmaMater_Magazin_2019_tel
SZTEminarium_cimlapSZEM_klinika_2020_01