SZTE magazin

Ünnepel az egyetemi sajtó

Változó szerep, változatlan küldetés

 

Három szempontból is jubileumi a 2012/13-as tanév a szegedi egyetemi sajtó számára. Az évfordulókra egyebek mellett euro régiós sajtónappal, kiállítással, sajtótörténeti beszélgetéssel, irodalmi esttel és pályázattal emlékeztünk.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Hármas jubileumot ünnepel a szegedi egyetemi sajtó: tavaly volt 90 éve, hogy megjelent az első szegedi egyetemi újság, az Új Élet, idén 60 éve látott napvilágot a Szegedi Egyetem című lap, a mai Szegedi Egyetem Magazin elődje, s 20 esztendővel ezelőtt indult meg a kommunikáció szak a Tisza-parti felsőoktatási intézményben. Az SZTE Médiacentrum szervezésében változatos programok köszöntik a jeles eseményt. Az SZTE Médiacentrum az SZTE Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatósággal karöltve március 19-én hagyományteremtő jelleggel rendezett euro régiós sajtónapot Szegeden Magyarország és a Duna-Körös-Maros-Tisza Eurorégió meghatározó universitasai (ELTE, Pécsi Tudományegyetem, Debreceni Egyetem, Pannon Egyetem, Temesvári Nyugati Egyetem, illetve a házigazda SZTE) kommunikációs munkatársainak részvételével. A záson az egyetemi média, illetve kommunikáció új kihívásairól cseréltek eszmét. Együttműködési nyilatkozat tervezete is körvonalazódott, ennek véglegesítése céljából a Debreceni Egyetem újabb közös szakmai találkozóra invitálta a feleket. Ugyanezen a napon nyílt a Rektori Hivatal épületében a szegedi egyetemi sajtó történetének fejezeteit, főbb állomásait felvillantó kiállítás is. Az SZTE Klebelsberg-könyvtár egyetemtörténeti gyűjteménye által rendezett tárlatot Szabó Gábor rektor ajánlotta az érdeklődők figyelmébe. (A kiállítás egyébként két részből állt. Míg tavaly ősszel az egyetemi sajtó 90 évét ölelte át, addig a tavaszi a Szegedi Egyetem 60 évét mutatta be. A tárlatot a Klebelsberg-könyvtár egyetemtörténeti gyűjteményének munkatársai – Ráczné Mojzes Katalin és Kámán-Gausz Ildikó – állították össze, elkészültét az SZTE EHÖK támogatta.) „A dicsőséges hatvan év után az egyetemi újságnak és a médiavilágnak is választ kell tudnia adni arra a kérdésre, hogy mi a szerepe a nyomtatott sajtónak. A puszta információátadás mára már nem tart el médiumot, ahhoz pedig, hogy a sajtóban ennél több történjen, magas szintű újságírás szükséges. Bízom benne, hogy az egyetem minden sajtóterméke ilyen műhely lesz a jövőben is” – utalt rá az akadémikus, hogy bár a szerepek változhatnak, a küldetés mégis állandó.

A kiállítást követően Vallomások – emlékek és élmények, az egyetemi médiáról címmel múltidéző kerekasztal-beszélgetésre várták a Szegedi Tudományegyetem egykori és mai vezetőit, oktatóit, illetve a Szegedi Egyetem egykori főszerkesztői és szerzőit, Márok Tamás – szintén korábbi szerkesztő – moderálásában.

Az egyetemi vezetők között megszólalt Csákány Béla, Anderle Ádám, Mészáros Rezső, Keszthelyi-Szabó Gábor és Szabó Gábor, az elmúlt évtizedek főszerkesztői közül felidézte roppant tanulságos emlékeit Papp Lajos, Gróf Róza, Dlusztus Imre, Garai Szakács László, és a szerzői, szerkesztői vezetői gárdákból is sokan megtisztelték jelenlétükkel az eseményt, köztük Arany Mihály, Balogh Tamás, Bátyi Zoltán, Fekete Klára, Hannus István, Hegedűs Szabolcs, Pintér M. Lajos, illetve természetesen a főszervező, Újszászi Ilona, az SZTE kiadói és médiakapcsolati igazgatója, aki szintén a SZEGY műhelyéből indult. Folytatta a múltidézést Hriczu (Kozel) Anita, Gőz Gabriella is.

A jeles ünnep alkalmából „Hatvan” év címmel közös verspályázatot hirdetett az SZTE Médiacentrum és a Tiszatáj Online irodalmi folyóirat a szakmai zsűri Juhász Erika Ájtatos című költeményét találta a legjobbnak. Az eredményhirdetést április 10-én a Grand Caféban tartották, ahol izgalmas beszélgetésen elevenítette föl a SZEGY szépirodalmi hagyományait Balog József rádiós újságíró és Zalán Tibor költő. Az eseménysorozat azonban még messze nem ért véget: május 15-én az SZTE-hez kötődő közismert sportolókkal és sportvezetőkkel beszélget Balogh Tamás a Hattyas sori sportközpontban, ahol aztán a „sportoló egyetem” mottóval táncbemutató is lesz, illetve kispályás focimeccsen csapnak össze újságírók és oktatók. Ősszel folytatódik a 2012-ben megalakult Sajtóklub programja, beszélgetéssorozat (speciálkollégium) zárja az ünneplést.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Letöltés



SZEM_boritoSZEM_angol
AMM_kulonszamAlmaMater_Magazin_2019_tel
SZTEminarium_cimlapSZEM_klinika_2020_01