SZTE magazin

18_kiemelt

Ultramodern, zöld és energia hatékony

12,3 milliárdos projekt keretében 265 ágyas új klinika épült, s felújítják a 410 ágyas régebbi épületet is a Semmelweis utcában. A jövő év elején indulhat a sebészeti és kardiológiai szakmák ütemes, hosszú hónapokat igénybe vevő beköltözése.
Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

2014 elejétől fokozatosan élettel telik meg az SZTE új klinikai épülete


2012 elején kezdődött, s lassan a végéhez közeledik a Szegedi Tudományegyetem, a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ, illetve az egész magyar egészségügy nagyszabású beruházása, a szegedi magkórház kialakítása. A mintegy 12,3 milliárd forintos, uniós támogatású fejlesztés keretében 265 ágyas új klinikát húztak fel a Semmelweis utcában, felújítják a korábbi, 410 ágyas épület intenzív osztályát, műtőjét és sterilizálóját, ráadásként egy másik uniós program révén csaknem 700 millió forintból korszerűsítik a sürgősségi betegellátást is. A sürgősségin fogadják majd a betegeket, onnan irányítják őket a megfelelő részlegre. Mikor vehetik birtokba a mindent igényt kielégítő, modern tömböt az egészségügyi szakemberek, mikor kezdődhet a betegellátás? A Szegedi Egyetem Magazin Tapasztó Sándor projektvezetőt kérdezte.

„Örömmel jelenthetem, az új épület elkészült, s a műszaki átadás-átvétel lezárultával október 21-én birtokba vehette a Szegedi Tudományegyetem. Jelenleg a használatba vételi engedélyeztetés hosszú procedúrája zajlik, ami körülbelül két hónapot vesz igénybe, ezt követően kérhetjük meg azaz üzemeltetési engedélyt. Számításaink szerint a jövő év elején kezdődhet majd meg fokozatosan a betegellátás a 265 ágyas klinikán. Fontos azonban tudni, hogy mindez nem megy egyik napról a másikra: hosszú hónapokat igénybe vevő, ütemes, összehangolt költözésre kell felkészülni, hisz minden mindennel összefügg” – tájékoztatott.

Első lépésként a régi épületből az újba költöztetik át a műtőket, elindul az ottani felújítás is, ám a sebészeti szakma addig nem tud új helyére kerülni, míg a műtők vissza nem költöznek – hozott rögtön egy szemléletes példát, hangsúlyozván azonban: az átalakulás időszakában is folyamatos és zökkenőmentes lesz a betegellátás, a páciensek semmit sem fognak érzékelni.

„Az új épületben lelnek otthonra a sebészeti és kardiológiai szakmák, a szükséges műtéti kapacitást pedig új központi műtőblokk biztosítja majd nyolc egységgel. Itt kap helyet ezen szakmák ambulanciája az orvosi szobákkal, irodákkal, gazdasági kiszolgáló egységekkel.

Az új klinika ötemeletes: az első, második és harmadik szintre kerültek a kórtermi részlegek, az elsőre a műtők, a magasföldszinten találjuk majd az ambulanciákat, illetve a földszinten a kiszolgáló egységeket” – mutatta be a 265 ágyas klinikát a projektvezető.

Tapasztó Sándor azt is elárulta, a régebbi, 410 ágyas épületben korszerűsítik, bővítik az intenzív osztályt, s akárcsak az új szárnyban, itt is a legkorszerűbb paneltechnológiával újítják fel a hat egységből álló műtőblokkot. A panelműtők esetében a rozsdamentes vázra laponként helyezik fel a szerkezetet. A legmodernebb műtőasztalt és világítást építik be. Olyan modern informatikai, médiarendszerrel van ellátva a műtő, mely lehetővé teszi, hogy a beavatkozást akár kifelé is közvetíteni lehessen. Az épületek azonban nem működnének a legkiválóbb orvosi eszközök, berendezések nélkül – folytatta. „A beköltöző szakmák számára 4 milliárd forint értékben szerzünk be orvosi eszközöket a labortechnológiától kezdve az ápoláson, illetve endoszkópokon át a sterilizálókig, s természetesen informatikai és telefonhálózatot is kiépítünk” – tudtuk meg a projektvezetőtől. A szakember kiemelte továbbá, hogy nemcsak szép és modern komplexummal akarták gazdagítani az egyetemet, hanem olyannal, mely hatékonyan üzemeltethető.

„Számos zöld technológiát alkalmazott a tervező a beruházásnál. Az épület nyolcvanöt százaléka zöld tetős, beültetett, öntözött, ez felel a hőháztartásért, továbbá napkollektorok is hozzájárulnak a meleg vízellátáshoz. A déli udvar fölött hatalmas, hatszáz négyzetméternél is nagyobb árnyékoló szerkezetet helyeztünk el, ami automatán működik, napsütésre kinyílik. Ugyanilyen árnyékoló védi a központi aula fölötti üvegtetőt is. Mindemellett az új klinika megújuló energiát használ, egy másik, jelenleg futó SZTE-s projekt keretében csatlakozott az egyetemi termálhálózathoz. Az épületgépészetet is úgy alakították ki, hogy a klímaszabályozás automata, a rendszer pedig energia hatékony” – sorolta az előnyöket

Tapasztó Sándor.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Letöltés



SZEM_boritoSZEM_angol
AMM_kulonszamAlmaMater_Magazin_2019_tel
SZTEminarium_cimlapSZEM_klinika_2020_01