Klinika Magazin

Alattomos a fogágybetegség – orvosi szakszóval –, a parodontitis. Nem könnyű ugyanis felfedezni, holott az egészségügyi probléma a fogak elvesztésével is végződhet, vagy súlyos betegségek kialakulásához vezethet. A Szegedi Tudományegyetem Fogorvostudományi Kar specialistáit kérdeztük a fogágybetegség kialakulásáról, megelőzésének és kezelésének módszereiről, illetve a következményeiről.

Gyógyszer helyett úgynevezett természetes antibiotikumokat favorizál a bulvármédia és az internetes egészségügyi portálok jelentős része, kihangsúlyozva, hogy a szintetikus anyagokkal szemben jóval egészségesebbek a növények. Ezzel szemben az igazság az, hogy szűkebb értelemben az antibiotikumok gomba-eredetű természetes anyagok, az antibiotikumnak kikiáltott növények pedig nem alkalmasak bakteriális fertőzések kezelésére.

Új szintre emelkedett az agyi pacemakerterápia az SZTE Idegsebészeti Klinikán január 22-én elvégzett műtétnek köszönhetően. A világon ötödikként, Közép-Kelet-Európában pedig elsőként Szegeden ültették be azt a navigációs alapú mély agyi stimulációs implantátumot egy Parkinson-kóros beteg agyába, amely – az eddig elérhető hasonló rendszerektől eltérően – nemcsak stimulálni képes az agy megfelelő részeit, hanem az aktivitásokat regisztrálni is. A mindebből következő plusz információk jóvoltából új korszak kezdődött a terápia történetében.

Bármilyen meglepő, egy migrénes roham kialakulásában akár pár falat csokoládé is ludas lehet, de nem minden esetben és nem mindenkinél. Mint ahogy dr. Szok Délia, az SZTE SZAKK Neurológiai Klinika egyetemi docense elárulja, a migrént provokáló ételek és italok figyelembe vétele mellett nagyon fontos a szakemberrel történő konzultáció.

Megdöbbentő, hogy mennyire nem vesszük komolyan az infokommunikációs eszközök monitorjából és a LED-es égőkből kibocsátott nagy energiájú kék fény szemre gyakorolt káros hatásairól szóló figyelmeztetéseket. A magyar lakosság jelentős részét érintő problémára dr. Tóth-Molnár Edit, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Szemészeti Klinikájának igazgatója hívta fel a figyelmet.

A zene és a lélek kapcsolatának vizsgálata nem új keletű gondolat, a zeneterápia gyógyító hatásának alkalmazása a legmodernebb medicinás eszköztár részét képezi. Dr. Janka Zoltán, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Pszichiátriai Klinika professzor emeritusza – aki maga is nagy zenerajongó – azt mondja, még a stroke utáni rehabilitációban is segíthet a muzsika.

Dr. Bella Zsolt, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Fül-Orr-Gégészeti és Fej- Nyaksebészeti Klinika osztályvezető adjunktusa első hallásra meglepő jelenségre hívja fel a figyelmet: hétvégenként a klinika ambulanciáit felkeresők közel fele teljesen indokolatlanul jelenik meg a rendelésen. Azt javasolja, hogy a felső légúti fertőzések kezdeti tüneteinek jelentkezésekor először a patikában kapható készítményeket használják a betegek, és ha azok pár nap múlva nem hatnak, akkor a háziorvoshoz forduljanak ellátásért. A klinika csak ez után következhet.

Grevletyi Tomi az ország legfiatalabb vesetranszplantáltja.

Az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinikája és a Sebészeti Klinika Transzplantációs Osztálya, valamint az édesanya, Sipos Bernadett közös sikere Grevletyi Tomika gyógyulási története. A kisfiú két és fél éves korában kapott új vesét, ezért az ország legfiatalabb vesetranszplantáltja lett, majd a transzplantációt követő limfómából is kigyógyult. Amióta koraszülöttként a világra jött – az életéért küzd.

A Szegedi Tudományegyetem Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság közreműködésével megjelent a Szegedi Egyetem Magazin Lapcsalád tagjaként a Klinika Magazin idei első száma. Az egészséggel és életmóddal foglalkozó kiadvány koronavírus mentes időszakban a klinikai központ járó- és fekvőbeteg egységein elérhető, jelenleg egyelőre online formában hozzáférhető.

Paradox módon sokszor éppen a mozgásszegény életmódból adódóan nem derül ki időben – a korai stádiumban – az alsó végtagi érszűkület: az érintett beteg nem veszi észre, hogy korlátozott a járóképessége, hiszen nem gyalogol (biciklizik, fut, sétál) eleget. Ez azért veszélyes, mert e „kirakatnéző betegség” nem gyógyítható, csupán kezelhető, és ennek sikeressége a korai felismerésen múlik. Elhanyagolt, előrehaladott esetekben ez az „alsó végtagi érszűkület” akár lábamputációval is végződhet – tudtuk meg dr. Palásthy Zsolt érsebésztől, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Sebészeti Klinika adjunktusától.

Egy 39 éves szegedi férfi 2018 nyarán stroke-ot kapott. Az egykori válogatott sportolónak azóta sokat javult az állapota, életmódot váltott, a példájával azonban szeretne figyelmeztetni, hogy a túlhajszolt, stresszes életmódra, a napi tizenkét órás munkára a szervezet előbb finoman – fejfájással –, majd pedig brutálisan – agyérinfarktussal – válaszol, helyesebben mondva: tiltakozik. Ha nem figyelünk, az életünkkel játszunk!

Az elmúlt évtizedek legnagyobb hatású tudományos blöffjének, divatos tévhitének a szervezet és a vér elsavasodása elleni küzdelem „forradalmian új megoldását”, a lúgosítást tartja Csupor Dezső, a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kar docense. A sokakat megtévesztő módszer nemhogy teljesen értelmetlen és hatástalan, de szélsőséges esetben még halált is okozhat.

Dr. Piros Györgyit belgyógyász-kardiológust, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ II. sz. Belgyógyászati Klinika és Kardiológiai Központ osztályvezető főorvosát és testvérét, Piros Ildikót, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznőt páros interjúnkban a szívről kérdeztük. Arról a szívről, amit sokat emlegetünk, de alig ismerünk.

Egy kiadós nevetés ellazítja az egész testet, az izmokat, a feszültség csökken – igazi stresszoldó fegyver. Hogy mindez hogyan hat az agyra és a lélekre, a SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ neurológusától és pszichiáterétől kérdeztük, akik egyetértettek abban, hogy a jókedv, a pozitív életszemlélet és a nevetés jótékony hatása egészségünk egyik kulcskérdése. És ez nem tréfadolog!

A Szegedi Tudományegyetem Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság közreműködésével megjelent a Szegedi Egyetem Magazin Lapcsalád tagjaként a Klinika Magazin. Az egészséggel és életmóddal foglalkozó, ingyenes kiadvány a klinikai központ járó- és fekvőbeteg egységein lesz elérhető.