COVID-19

A COVID-19 betegségen átesettek körében az akut megbetegedést követően az esetek 10-20%-ában elhúzódó panaszok maradnak fenn.

A post-COVID szindróma a panaszok és tünetek olyan csoportja, mely COVID-19 betegség alatt vagy azt követően alakul ki, 12 hétnél tovább tart és más betegséggel nem magyarázható.

A Magyar Kórházszövetség az Év COVID dolgozója pályázatán a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ négy egészségügyi dolgozója, dr. Rokszin Richárd sebész, Juhász Hajnalka biológus, Ormándi Gábor és Molnár-Gábor Réka diplomás ápoló is megkapta a megtisztelő elismerést. Mindannyian a koronavírus járvány legnehezebb időszakától kezdve küzdenek az ellátás biztonságáért és a betegek gyógyulásáért.

A Szegedi Tudományegyetem Járványügyi Ellátó Központjában forgatott az M1 stábja. A csatorna által készített kórházi riport rámutat: az egészségügyi dolgozók mindent megtesznek, hogy megmentsék a fertőzésen áteső betegek életét.

Folyamatosan biztosítva lesz a kismamák oltása a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika oltóhelyein, amint megérkezik a Nemzeti Népegészségügyi Központ eljárásrendje.

Több százmillió forintos eszköz- és infrastrukturális fejlesztést hajtott végre a Szegedi Tudományegyetem az Operatív Törzs támogatásával a Járványügyi Ellátó Központban az elmúlt hónapok során. Ennek köszönhetően képessé vált arra, hogy a harmadik hullámban is fogadni és eredményesen kezelni tudja a fertőzötteket.

Az mRNS alapú vakcina mellett más típusú oltóanyagok alkalmazását is elkezdik a COVID-19 járvány elleni védekezésben hazánkban. „Kérdezz-felelek” ismeretterjesztő sorozatunk új részében az ezekkel kapcsolatos tudnivalókat osztjuk meg olvasóinkkal.

„A védőoltások a fertőző betegségek elleni küzdelem leghatékonyabb eszközei” – kezdődik az MTA Orvosi Tudományok Osztálya felhívása. Az új típusú koronavírus elleni védőoltásra buzdító kiáltvány félszáz aláírója közül az SZTE két orvosprofesszor akadémikusát is megkérdeztünk a tudós testület akciójáról.

A lakosság tömeges oltásánál prioritási sorrendet kell felállítani, amelynek alapját az önkéntesség, és a COVID-19 koronavírus okozta megbetegedés szempontjából való veszélyeztetettség képezi.

A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ (SZAKK) kiemelten fontosnak tartja a betegek kapcsolattartási jogának gyakorlását. A veszélyhelyzet alatt általános látogatási tilalom van érvényben, ám ez alól a Járványügyi Ellátó Központban (JEK) kivételek is vannak, ezért továbbra is lehetőséget biztosítanak a hozzátartozóknak a betegek látogatására egyedi esetekben.

Széleskörűen hozzáférhetővé válik a magyar betegek számára is a remdesivir nevű hatóanyagot tartalmazó antivirális szer, amely az eddig ismert leghatékonyabb gyógyszer a COVID-fertőzés ellen. A gyártás a Richter Gedeon Nyrt. saját fejlesztése alapján indult. A készítmény klinikai vizsgálata megkapta az engedélyt az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézettől. A szert több magyarországi egészségügyi intézményben, így a Szegedi Tudományegyetemen is alkalmazzák.

Rövidebb gyógyulási idő és kevesebb szövődmény várható a koronavírus elleni gyógyszer, a favipiravir tartalmú Avigan tabletta adagolása mellett, amellyel az SZTE klinikáján az országban az elsők között kezdhetik el kezelni a súlyos betegeket.

„Tagadják? Benne dolgozom. Március óta feszültségben élünk… félünk a vírustól, félünk attól, hogy hazavisszük…” reagál Buresch Györgyi, a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ SBO ápolónője a maszk viselés ellen lázadókra. Hangsúlyozza: ezzel a kis kényelmetlenséggel az új fertőzések számát, és ezáltal az egészségügyi ellátó rendszerre nehezedő terheket is csökkenthetjük.

Az alábbiakban foglaljuk össze a Szegedi Tudományegyetem által a hallgatók számára biztosított SARS-CoV2 PCR szűréssel és annak igénybevételével kapcsolatos információkat.

Az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központba érkező betegek ellátását gyorsítja, ha az érintettek már otthon kinyomtatják és kitöltik az úgynevezett pretriázs kérdőívet, mert így a betegellátásra való előkészítés fázisaiból már csak a legrövidebb kettőn kell átesniük a pácienseknek az egészségügyi intézménybe való belépéskor.