SZTE televízió

A kínai gazdasági átalakulás - kidurran a kínai lufi?

Kínai Népköztársaság elmúlt közel negyven éve gazdasági szempontból elképesztő sikereket hozott, hiszen az emberiség történetének legnagyobb és leggyorsabb vagyoni növekedésének lehettünk szemtanúi.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A gyors fejlődés alapja elsősorban a számtalan, szorgos kínai munkáskéz miatt az országba érkező befektetések, és az abból kifejlődő export, illetve állótőke felhalmozás jelentette. Ugyanakkor, az 1979 óta követett növekedési modell elé jelentős kihívást állított a pénzügyi világválság és a gazdasági törvényszerűségekből fakadó kényszerek. Így, a kínai kormányzat idejekorán új irányt szabott az ország gazdasági és társadalmi fejlődésének, elkerülendő az akár politikai legitimációját is megkérdőjelező drámai lassulást vagy stagnálást. A kérdés, amelyre az előadás megpróbál válaszokat találni, hogy ez az új stratégia képes lesz-e tovább lendíteni Kínát a fejlett országok által kitaposott ösvényen, vagy kidurran a kínai lufi és az ország ismét gazdasági, politikai és társadalmi káoszba süllyed.


Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

SZTEmagazin

2020. szeptember 28.

IMG_8435-001

Rövid videóban mutatják be a Szegedi Tudományegyetem tanévnyitó ünnepségét. Az esemény rektori és kancellári köszöntővel kezdődött, gólyaesküvel folytatódott és a hallgatóknak szóló pozitív üzenetes konfettiesővel zárult.

SZTEmagazin

2024. február 09.

A TeWaTi lézeres kutatócsoport laborja az SZTE Fizikai Intézet Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Idén már jelentkezni lehet a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézetének újonnan induló fizikus-mérnöki alapszakjára. Az új alapszak a magyar felsőoktatási palettán úttörő módon mérnöki szemléletű fizikusokat képez majd, folytatásaként pedig már engedélyezés előtt áll a fotonikai mérnöki mesterszak terve is. A fizikus-mérnöki alapszak céljairól, felépítéséről az SZTE Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén beszélgettünk Dr. Bozóki Zoltán tanszékvezető egyetemi tanárral, Dr. Kovács Attila adjunktussal, a Fizikai Intézet oktatásért felelős intézetvezető-helyettesével és a képzés mérnöki tartalmának tervezésében részt vevő Podolcsákné Dr. Ailer Piroska tudományos főmunkatárssal, gépészmérnökkel, repülőmérnökkel, az SZTE IKIKK Fotonika, Lézerfizika és Feltörekvő Technológiák Kompetenciaközpont szakmai vezetőjével.