SZTE televízió

Gyógyszerhatás és sztereokémia

A királis gyógyszermolekulák esetében a biológiai hatás általában egyik sztereoizomerben van jelen hangsúlyozottabban. Ugyanakkor, a másik sztereoizomer nem kívánt hatás hordozója is lehet.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Ennek megfelelően, a gyógyszerkutatás során igen nagy jelentősége van a biológiai hatással rendelkező királis vegyületek valamennyi lehetséges sztereoizomerje szintézisének és külön-külön történő hatástani vizsgálatának.




Az előadás egyszerű, mindenki számára érthető példákon keresztül mutatja be a természetben előforduló izomerek fajtáit. Az enantiomerfelismerés, bár ritkán gondolunk rá, hétköznapjainkban nagyon gyakran jelen levő fogalom, csak fogjunk kezünkbe egy ollót, egy laptopot, egy feliratos ceruzát, vagy esetleg egy söröskorsót. Ezen egyszerű példákon keresztül a hallgatóság meg fogja érteni a gyógyszerhatás és sztereokémia összefüggéseit is.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

SZTEmagazin

2020. szeptember 28.

IMG_8435-001

Rövid videóban mutatják be a Szegedi Tudományegyetem tanévnyitó ünnepségét. Az esemény rektori és kancellári köszöntővel kezdődött, gólyaesküvel folytatódott és a hallgatóknak szóló pozitív üzenetes konfettiesővel zárult.

SZTEmagazin

2024. február 09.

A TeWaTi lézeres kutatócsoport laborja az SZTE Fizikai Intézet Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Idén már jelentkezni lehet a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézetének újonnan induló fizikus-mérnöki alapszakjára. Az új alapszak a magyar felsőoktatási palettán úttörő módon mérnöki szemléletű fizikusokat képez majd, folytatásaként pedig már engedélyezés előtt áll a fotonikai mérnöki mesterszak terve is. A fizikus-mérnöki alapszak céljairól, felépítéséről az SZTE Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén beszélgettünk Dr. Bozóki Zoltán tanszékvezető egyetemi tanárral, Dr. Kovács Attila adjunktussal, a Fizikai Intézet oktatásért felelős intézetvezető-helyettesével és a képzés mérnöki tartalmának tervezésében részt vevő Podolcsákné Dr. Ailer Piroska tudományos főmunkatárssal, gépészmérnökkel, repülőmérnökkel, az SZTE IKIKK Fotonika, Lézerfizika és Feltörekvő Technológiák Kompetenciaközpont szakmai vezetőjével.