Bezár

Kiemelt hírek

2025. március 21.
1 perc

Izgalmas előrelépés a szén-dioxid-leválasztás és hasznosítás (Carbon Capture and Utilisation, CCU) technológiák területén!

2025. március 19.
2 perc

Első alkalommal rendezte meg a Klebelsberg Könyvtár és a közösségi kezdeményezéseket támogató Harmadik Missziós Fejlesztések Klaszter a TIK aulájában a Könyvet hozol, élményt viszel címmel közösségi könyvcsere programját.

2025. március 18.
2 perc

A fenntartható jövő formálásában kiemelkedő szerepet játszó cégeket és személyeket ismerte el a Környezetvédelmi Gyártók és Szolgáltatók Szövetsége (KSZGYSZ) a közelmúltban megrendezett 24. Országos Környezetvédelmi Találkozó és Díjátadó Gáláján, ahol Dr. Sápi Andrást, a Szegedi Tudományegyetem Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ kutatóját, a környezeti fenntarthatóságot szolgáló kutatásai, fejlesztései és oktatói tevékenységéért díjazták.

2025. március 17.
1 perc

Az SZTE Sportközpont testnevelői és a Titán Triatlon Club edzői profi felkészítést biztosítanak a szegedi egyetem polgárainak az Ágota futásra. Minden héten hétfőn, szerdán és pénteken az Újszegedi Erzsébet ligetbe várják az edzeni vágyókat.

2025. március 06.
4 perc

Napjaink egyik legégetőbb globális kérdése, hogy hogyan változik éghajlatunk, azzal pedig egész életünk. Erre a kérdésre keresi a választ, minden akadémiai tudást összefogva a Szegedi Tudományegyetem, tavasztól központilag koordinált formában is. Az SZTE klímaváltozással kapcsolatos kutatásait és különböző területekről érkező szakértőit fogja össze a március elsejével létrejött Klímaváltozás Interdiszciplináris Kutatócsoport. Az első évben kollaboráció részvevőinek összegyűjtése és a kapcsolható kutatások rendszerezése lesz a munka fókuszában.

2025. március 06.
5 perc

Míg az űrkutatás hajnalán csak néhány műhold keringett a Föld körül, mára több mint nyolcezer. Közülük csak 4-5 ezer a hasznos, a többi meghibásodott vagy inaktívált és tehetetlenül sodródik a pályáján. A véletlen ütközések következtében kialakuló haszontalan törmelék mennyiségét a tudósok 8-9 ezer tonnára becsülik. Esetenként néhány darab átlépi a sztratoszférát és a Földön landol. Megfigyelésük emiatt kiemelten fontos. Magyarországon ezt a feladatot kizárólag a Szegedi Tudományegyetem Bajai Obszervatóriumában végzik, ráadásul kimagasló teljesítménnyel.

2025. március 05.
2 perc

Megkapták az engedélyt, legkorábban tavasszal indulhat a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) az Axiom Space Ax-4-es missziója, amelynek parancsnoka Peggy Whitson, a NASA legendás asztronautája lesz. Vele tart az űrbe az indiai Shubhanshu Shukla pilóta, a lengyel Sławosz Uznański küldetésspecialista, és a HUNOR Magyar Űrhajós Program által tavaly májusban kiválasztott Kapu Tibor kutatóűrhajós is. Az Axiom-4 misszió legénységének első hivatalos, online sajtótájékoztatóját a közelmúltban tartották.

2025. március 04.
3 perc

A műanyag hulladék lebomlása során keletkező mikro- és nanorészecskék a szó szoros értelmében körül vesznek minket: jelen vannak a vizeinkben, a talajban, a levegőben, és – ma már tudjuk - az emberi szervezetben. Hogy milyen hatást gyakorolnak rá, károsítják vagy sem, s ha igen, milyen mértékben – ezt vizsgálja az SZTE Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ (IKIKK) kutatása két partnerintézménnyel: a Cambridge-i és az Ulm-i Egyetemmel. A projekt a HU-RIZONT pályázat támogatásával valósul meg.

2025. március 03.
2 perc

Nehézségeikről, motivációjukról, mindennapjaikról, történetükről meséltek a paralimpia szegedi hősei, Boldizsár Dalma, Major Endre és Rescsik Csaba a Szegedi Tudományegyetem hallgatóinak. Az SZTE Parasport napon az ülőröplabdázást is kipróbálhatták a vállalkozó kedvű fiatalok.

2025. február 19.
6 perc

Prof. Dr. Gácser Attila biológus vezetésével HU-rizont pályázatot nyert a Szegedi Tudományegyetem, az amerikai Pennsylvania Egyetem és a brit King's College közös konzorciuma. A kutatás célja, hogy mRNS-alapú kezeléssel ellenállóbbá tegyék a nyálkahártya szövetét a Candida gomba károsító hatásaival szemben.

2025. február 14.
5 perc

Zöld pénzügyek, fenntartható befektetések, talajbarát növénytermesztés, alternatív fehérjeforrások – csak néhány a közül a kooperatív, projekt alapú kurzus közül, amelyet a közelmúltban történt innovatív tananyagfejlesztésnek köszönhetően végezhetnek el a Szegedi Tudományegyetem hallgatói. A kurzusfejlesztés eredményeit szakmai eseményen mutatták be 2025. február 6-án, az SZTE Rektori Épületében.

2025. február 06.
2 perc

2025 februárjában egy újabb izgalmas témával folytatódik az SZTE IKIKK Digitális Társadalom Kompetenciaközpont és a Somogyi-könyvtár tavaly beindított rendezvény-sorozata.

2025. január 29.
3 perc

Az SZTE IKIKK Szegedi Digitális Bölcsészet Laboratórium inkubációs kutatócsoport tudományos ösztöndíjpályázatot hirdet a Szegedi Tudományegyetem tudományos tevékenységet folytató tehetséges fiatal hallgatók számára az alábbi kutatási tevékenységek végzésére: Digitális bölcsészettel kapcsolatos kutatás.

2025. január 23.
5 perc

Az MI-n, azaz a mesterséges intelligencián alapuló rendszerek napról napra egyre elterjedtebbé válnak, és egyre jobban átszövik életünket. A jelenlegi megoldások nagy hátránya azonban, hogy kizárólag betanított adatokból dolgoznak, és nincs koherens világmodelljük. Ez korlátozza az alkalmazhatóságukat, különösen az olyan kritikus területeken, mint az egészségügy és a pénzügy. Az SZTE kutatói a RAItHMA projekt keretén belül két másik egyetemmel karöltve ennek a problémának az orvoslásán dolgoznak.

2025. január 21.
6 perc

Egy esetleges új világjárványra adott gyors és összehangolt válasz módszertanának kidolgozása a célja annak a kutatási programnak, amellyel a Szegedi Tudományegyetem a japán Kyotói Egyetemmel és az amerikai Yale Egyetemmel közös konzorciumban nyert HU-rizont pályázatot. A projektet vezető Röst Gergely matematikus kutatócsoportja járványügyi forgatókönyveket dolgoz majd ki az ázsiai egyetem járványinformációs adatai alapján, az amerikai egyetemen pedig ezekből a modellekből ajánlásokat, protokollokat fogalmaznak meg. A projekt súlyát mutatja, hogy torontói kutatók már azon dolgoznak, hogy a kanadai járványmodellezők is együttműködhessenek a Rapid-Grip projektben kialakult hálózattal. Az SZTE ezzel kiemelt szerepet vállal majd a nemzetközi járványügyi felkészülésben.

2024. december 10.
2 perc

Egyetemünk vezeti az Expertscape listáját, amely a világ orvosi-élettudományi szakértőiről és intézményeiről ad áttekintést. A szegedi egyetem olyan intézményeket előz meg, mint a bostoni Harvard University vagy a Karolinska Institute.

2024. december 16.
2 perc

Tizenegy szekcióban, több mint ötven előadás hangzott el 2024. december 11-12-én az Agórában, a második Digitális Világ (DIVIL) konferencián, amely az SZTE IKIKK Digitális Társadalom Kompetenciaközpont szervezésében valósult meg.

2024. december 09.
3 perc

„2050-re több műanyag lesz a tengerekben, mint hal” – a vizeinkben lévő műanyagszennyezésről már sokat hallottunk, sajnos a talajban is rossz a helyzet. A globálisan növekvő műanyagszennyezés egyre nagyobb aggodalmat okoz számos területen, így a mezőgazdasági termelékenységre és az élelmiszerbiztonságra vonatkozóan is. A látható szennyeződésnél nagyobb veszélyt jelentenek az egészen apró mikro- és nanoműanyag részecskék. Előbbit kimutatták már a Himalája hegycsúcsán és várandós nők placentájában, utóbbiról azonban eddig alig voltak adatok. A Szegedi Tudományegyetem innovatív interdiszciplináris kutatása jelentős változást és eredményeket ígér a nanoműanyagok detektálása, hatása, nyomon követése és kivonása tekintetében.

2024. december 09.
1 perc

A digitális világ humán, jogi és gazdasági vonatkozásairól, kihívásairól szóló konferenciát szervez a SZTE IKIKK Digitális Társadalom Kompetenciaközpont 2024. december 11-12-én.

 

Készítő