SZTE Info

expertcare

Élen a Szegedi Tudományegyetem a kinurenin kutatásokban

Egyetemünk vezeti az Expertscape listáját, amely a világ orvosi-élettudományi szakértőiről és intézményeiről ad áttekintést. A szegedi egyetem olyan intézményeket előz meg, mint a bostoni Harvard University vagy a Karolinska Institute.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Az Expertscape célja, hogy azonosítsa az orvos- és egészségtudományok sok speciális szakterületének legkiemelkedőbb képviselőit. Ez az ingyenes adatbázis segítséget nyújt az egészségügyi szakemberek számára, hogy ritka vagy összetett esetek kapcsán tapasztalatokat cseréljenek, megvitassák a kezelési lehetőségeket, továbbá a páciensek is megtalálhatják a számukra legmegfelelőbb intézményeket.

A készítők 21 szakterületen mintegy 30 000 orvosi-élettudományi témában végzik el a rangsorolást: a világ egyik meghatározó publikációs adatbázisában, a PubMed-ben megtalálható közleményeket veszik alapul az elmúlt 10 évből, minden egyes témában. A publikációkat pontszámmal értékelik típusuk, megjelenési idejük, és a folyóiratok minősége alapján. Az értékelés során az egyes társszerzők hozzájárulása szerinti súlyozást is alkalmaznak, majd az adott téma szerzőit a publikációik összpontszáma alapján rangsorolják: a szerzők felső 1%-át tekintik szakértőnek, 0,1%-át pedig vezető szakértőnek. A szerzők affiliációja, azaz intézményi illetősége alapján nem csak az egyes szakértőket, hanem a szakértelmet képviselő intézményeket is azonosítják.

A kinurenin témájában a Szegedi Tudományegyetem és vezető kutatója, Prof. Dr. Vécsei László kapták a világon a legmagasabb pontszámot, és így a legjobb értékelést.

A triptofán nevű aminosav több, mint 90%-ban kinureninné alakul át. A kinurenin rendszer fontos szerepet tölt be az immun- és idegrendszer folyamatainak szabályozásában. Szegeden már hosszú évek óta folynak kinurenin kutatások, amelyben az Egyetem jónéhány intézete mellett az SZBK kutatói is részt vesznek. A vizsgálatok egyik célja a kinurenin rendszer szabályozó szerepének a pontosítása. A gyógyszerkutatási programjuk keretében pedig a szabadalmaztatott kinurénsav analógok hatását vizsgálják idegrendszeri kórképek kísérletes modelljeiben. Genetikailag módosított egértörzsek bevonásával (együttműködő partner: Kyushu Egyetem, Fukuoka, Japán) még pontosabb információt kaphatnak e molekulák idegrendszeri kórképek kialakulásában betöltött szerepéről. Klinikai programjaikban elsősorban sclerosis multiplexben és migrénben szenvedő betegeknél vizsgálják kinurenin metabolitok koncentrációját (transzlációs medicina). A Koppenhágai Egyetemmel együttműködve fázis I humán vizsgálatban tanulmányozták a kinurenin infúzió szervezetre gyakorolt hatását. A Turkui Egyetemmel közös programjukban pedig sclerosis multiplexben szenvedő betegeknél összefüggést kerestek az agyi mikroglia aktivitás és a perifériás vér kinurenin metabolitjai között (klinikai biomarker kutatás).

A Vécsei László vezette kutatócsoport fókuszában a kinurenin-anyagcsere kapcsolata áll.

A teljes lista ide kattintva elérhető: https://expertscape.com/ex/kynurenine

IKIKK-infó

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

SZTEmagazin

2020. szeptember 28.

IMG_8435-001

Rövid videóban mutatják be a Szegedi Tudományegyetem tanévnyitó ünnepségét. Az esemény rektori és kancellári köszöntővel kezdődött, gólyaesküvel folytatódott és a hallgatóknak szóló pozitív üzenetes konfettiesővel zárult.

SZTEmagazin

2024. február 09.

A TeWaTi lézeres kutatócsoport laborja az SZTE Fizikai Intézet Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Idén már jelentkezni lehet a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézetének újonnan induló fizikus-mérnöki alapszakjára. Az új alapszak a magyar felsőoktatási palettán úttörő módon mérnöki szemléletű fizikusokat képez majd, folytatásaként pedig már engedélyezés előtt áll a fotonikai mérnöki mesterszak terve is. A fizikus-mérnöki alapszak céljairól, felépítéséről az SZTE Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén beszélgettünk Dr. Bozóki Zoltán tanszékvezető egyetemi tanárral, Dr. Kovács Attila adjunktussal, a Fizikai Intézet oktatásért felelős intézetvezető-helyettesével és a képzés mérnöki tartalmának tervezésében részt vevő Podolcsákné Dr. Ailer Piroska tudományos főmunkatárssal, gépészmérnökkel, repülőmérnökkel, az SZTE IKIKK Fotonika, Lézerfizika és Feltörekvő Technológiák Kompetenciaközpont szakmai vezetőjével.

SZTEtelevízió

2019. augusztus 07.

kiemelt_Berenyi_Antal

Berényi Antal, az SZTE Általános Orvostudományi Kar Élettani Intézet adjunktusa és kutatócsoportja azonosította azt az agyterületet, amely azoknak a ritmusoknak a keletkezéséért felelős, amelyek alvás közben a rövidtávú memóriából áttöltik az emléknyomokat a hosszú távú memóriába. A felfedezés segít annak a megértésében, miként tudunk emlékezni. Azt is felderítették, hogy a különböző epilepszia-típusok hogyan alakulnak ki az agyban. A kutatócsoport munkájáról dokumentumfilmben mesél az SZTE agykutatója.

Eseménynaptár

Eseménynaptár RSS

Rendezvénynaptár *