SZTE Info

HUNOR_nyito

SZTE-s projekteket is vihet magával Kapu Tibor a Nemzetközi Űrállomásra

Megkapták az engedélyt, legkorábban tavasszal indulhat a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) az Axiom Space Ax-4-es missziója, amelynek parancsnoka Peggy Whitson, a NASA legendás asztronautája lesz. Vele tart az űrbe az indiai Shubhanshu Shukla pilóta, a lengyel Sławosz Uznański küldetésspecialista, és a HUNOR Magyar Űrhajós Program által tavaly májusban kiválasztott Kapu Tibor kutatóűrhajós is. Az Axiom-4 misszió legénységének első hivatalos, online sajtótájékoztatóját a közelmúltban tartották.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A jelenleg is a NASA ellenőrzése és jóváhagyási folyamata alatt álló kísérleti portfólió részeként három, a Szegedi Tudományegyetem Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központjához köthető kutatás is folyhat majd.

Közülük az egyik az SZTE TTIK Biokémiai és Molekuláris Biológiai Tanszék kutatási projektje, melynek szakmai vezetője Prof. Dr. Gácser Attila. A kutatás célja élő rendszerekben fokozni a DNS-károsodások helyreállítását és felgyorsítani a javító mechanizmusokat. A javító mechanizmusoknak kiemelt szerepe lehet az űrutazáskor, amikor az emberi sejteket és a DNS-t különféle típusú sugárzások, ennek következtében pedig speciális károsodások érhetik.

Szintén SZTE-s kötődésű az a projekt, amelynek során az űrhajósok szervezetében lévő mikrobák (pl. vírusok, baktériumok, gombák) alakulását vizsgálják: nyomon követik a bél-, a vizelet és a száj-mikrobiom változásait. Az SZTE SZAOK Orvosi Biológia Intézethez köthető kutatás szakmai vezetője Dr. Tombácz Dóra.

Az űrhajósokkal olyan teszteket is végeznek, amelyekkel az asszociatív tanulási képességeiket fogják vizsgálni mind mikrogravitációban, mind földi gravitációs környezetben. A vizsgálatot Dr. Nagy Attila, az SZTE SZAOK Élettani Intézet munkatársa vezeti, illetve a kutatásban részt vesz az SZTE TTIK Műszaki Informatikai Tanszék, az SZTE ETSZK Elméleti Egészségtudományi és az Egészségügyi Menedzsment Tanszék is.

A Szegedi Tudományegyetem kutatásait is segítő űrmisszió a Kennedy Űrközpontból indul; Peggy Whitson, Kapu Tibor, Shubhanshu Shukla és Sławosz Uznański a SpaceX egyik Crew Dragon űrhajójával utazik majd az ISS-re, ahol várhatóan 14 napot töltenek el.


További információ a küldetésről elérhető a https://hunor.gov.hu oldalon.


SZTEinfó - Balogh Helga

Fotó forrása: HUNOR - Magyar Űrhajós Program Facebook oldala

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

SZTEmagazin

2020. szeptember 28.

IMG_8435-001

Rövid videóban mutatják be a Szegedi Tudományegyetem tanévnyitó ünnepségét. Az esemény rektori és kancellári köszöntővel kezdődött, gólyaesküvel folytatódott és a hallgatóknak szóló pozitív üzenetes konfettiesővel zárult.

SZTEmagazin

2025. április 01.

Dr. Csupor Dezső

Bekövetkezhet nem kívánt terhesség az orbáncfű miatt? Milyen az ideális orvos-beteg kommunikáció? Mit tegyünk, ha félünk tablettát lenyelni? Dr. Csupor Dezsővel, az SZTE GYTK Klinikai Gyógyszerészeti Intézetének vezetőjével, a tudománynépszerűsítés egyik úttörőjével beszélgettünk.

SZTEtelevízió

2019. augusztus 07.

kiemelt_Berenyi_Antal

Berényi Antal, az SZTE Általános Orvostudományi Kar Élettani Intézet adjunktusa és kutatócsoportja azonosította azt az agyterületet, amely azoknak a ritmusoknak a keletkezéséért felelős, amelyek alvás közben a rövidtávú memóriából áttöltik az emléknyomokat a hosszú távú memóriába. A felfedezés segít annak a megértésében, miként tudunk emlékezni. Azt is felderítették, hogy a különböző epilepszia-típusok hogyan alakulnak ki az agyban. A kutatócsoport munkájáról dokumentumfilmben mesél az SZTE agykutatója.

Eseménynaptár

Eseménynaptár RSS

Rendezvénynaptár *

    Készítő