Rendszeres szociális ösztöndíjban pályázat alapján az államilag támogatott teljes idejű felsőfokú szakképzésben, alap- és mesterképzésben, illetve egységes, osztatlan képzésben részt vevő hallgatók részesülhetnek.
A támogatás a szociális helyzetetük alapján illeti meg hallgatókat. Az ösztöndíj összegét a Hallgatói Szolgáltató Iroda havonta folyósítja, egy féléven – azaz 5 hónapon – keresztül.
Az első alkalommal államilag támogatott teljes idejű felsőfokú szakképzésben, alap- és mesterképzésben, illetve egységes, osztatlan képzésben és felsőoktatási szakképzésben hallgatói jogviszonyt létesítő hallgató az első bejelentkezése alkalmával alaptámogatásra jogosult, amennyiben a Kormányrendeletben foglalt feltételeknek megfelel.
PÁLYÁZÓK KÖRE:
• Állami ösztöndíjas,
• Nappali tagozatos,
• Alap- és mesterképzésben, illetve osztatlan és felsőoktatási szakképzésben képzésben résztvevő hallgatók
A rendkívüli szociális támogatás a hallgató képzése során bármikor igényelhető, abban az esetben, ha az életében váratlan, illetve rendkívüli körülmény következett be (pl. gyerekszületés, haláleset, baleset, vagyoni kár vagy a munkahely elvesztése).
Az ösztöndíjra a Modulo felületén az Általános szociális helyzetfelmérő adatlapon lehet pályázni. A Modulo főoldalán található Folyamatban vagy Lezárt mappából megnyitva, a Csatolt űrlap kitöltése gombra kell kattintani, ahol megtalálható a Rendkívüli szociális ösztöndíj nevű űrlap.
PÁLYÁZÓK KÖRE:
• Állami ösztöndíjas,
• Nappali tagozatos,
• Alap- és mesterképzésben, illetve osztatlan képzésben és felsőoktatási szakképzésben résztvevő hallgatók
Tanulmányi ösztöndíjban minden nappali tagozatos, állami ösztöndíjas hallgató részesülhet, aki rendelkezik az ösztöndíj megállapításához szükséges tanulmányi átlaggal. A tanulmányi ösztöndíj 5 hónapon keresztül kerül folyósításra, az őszi félévben októbertől februárig, a tavaszi félévben pedig márciustól – a nyári időszak, július és augusztus kihagyásával – szeptemberig.
A tanulmányi ösztöndíjara nem kell pályázni, automatikusan jár az arra jogosult hallgatóknak.
JOGOSULTAK KÖRE:
• Állami ösztöndíjas,
• Nappali tagozatos,
• Alap- és mesterképzésben, illetve osztatlan képzésben és felsőoktatási szakképzésben résztvevő hallgatók
• Az a hallgató, aki eléri az adott félévben megállapított tanulmányi átlag alsó határát
A Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj elbíráslását elbírálását nem a Szegedi Tudományegyetem végzi, azonban sikeres pályázat esetén az egyetem, illetve a Hallgatói Szolgáltató Iroda folyósítja az összeget.
Az ösztöndíj két részből áll össze: az egyiket a hallgató lakhelye szerinti települési vagy megyei önkormányzat, a másik felét pedig az egyetem vagy főiskola biztosítja.
A Bursa Hungarica ösztöndíj feltételeit a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjrendszerről szóló 12/2001. (IV. 28.) rendelet és a pályázati kiírás tartalmazza. A pályázatot az állandó lakóhely szerint illetékes települési önkormányzat Polgármesteri Hivatalánál kell benyújtani. Az ösztöndíjat az egyes önkormányzatok szociális szempontok alapján bírálják el, a pályázó tanulmányi eredményét az ösztöndíj szabályzata alapján nem veszik figyelembe.
Az ösztöndíjat egy pályázati időszakon belül 10 hónapon keresztül folyósítja az egyetem. Az önkormányzati ösztöndíjrész kifizetése az őszi félévekben október hónaptól, a tavaszi félévekben március hónaptól, de legkésőbb a felsőoktatási intézményhez történő átutalást követő első ösztöndíjkifizetéskor indul, majd a továbbiakban az ösztöndíjfizetés rendje szerint történik.
Fontos, hogy a Bursa Hungarica ösztöndíjra passzív hallgatói státuszban lévő hallgató is pályázhat, azonban azokban a hónapokban, amelyekben a hallgató hallgatói jogviszonya szünetel vagy nem felel meg a pályázati kiírás feltételeinek (kivéve, ha a folyósítás első féléve), az ösztöndíj folyósítása – az ösztöndíj véghatáridejének módosítása nélkül – teljes egészében szünetel.
A Hunyadi János-ösztöndíj a felsőoktatási tanulmányaikat folytató Felvidékről, Kárpátaljáról, Vajdaságból, Horvátországból és a Muravidékről érkező hallgatók számára nyerhető el részképzéses vagy teljes szemeszteres részképzős formában.
Az ösztöndíjra az ELTE Márton Áron Kollégium és Szakkollégium szervezésében, online formában lehet jelentkezni. Részletes információk és a pályázati kiírás az az alábbi oldalon elérhető.
Az SZTE Hallgatói Szolgáltató Iroda a Hunyadi János-ösztöndíjban részesülő hallgatók diákigazolvánnyal és pénzügyekkel kapcsolatos ügyeiben működik közre.
Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata pályázata a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) nappali tagozatán tanuló, kiemelkedő teljesítményt elért diákok tanulmányainak anyagi támogatására. Az ösztöndíj két szemeszterre - 10 hónapra – szól.
Az ösztöndíjra a Modulo felületén az Szeged MJV Ösztöndíjpályázata nevű űrlapon keresztül lehet pályázni.
PÁLYÁZÓK KÖRE:
• nappali tagozatos hallgató,
• 26. életévét a pályázat benyújtásáig nem töltötte be,
• első alkalommal folytat alap-, osztatlan, mester- vagy felsőfokú szakképzésben tanulmányokat,
• a pályázat benyújtását megelőző félévben aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgató
Szegedi Tudományegyetem Sófi József Alapítványának célja a legjobb tanulmányi és tudományos teljesítményt nyújtó, tehetséges hallgatók anyagi támogatása, ösztöndíjak által.
A pályázatokat az alapítvány kuratóriuma bírálja el.
PÁLYÁZÓK KÖRE:
• BSc/BA, MSc/MA vagy osztatlan képzés bármelyik évfolyamán tanuló hallgató
• Nappali tagozatos hallgatók
• Állami ösztöndíjas vagy önköltséges képzésen tanuló hallgató
• A hallgató félévi hagyományos tanulmányi átlagainak átlaga 4,00 felett van
A tanulmányi és szociális ösztöndíjak mellett a Szegedi Tudományegyetem több, különböző ösztöndíjat, pályázati lehetőséget is kínál a tanulmányaikban, sportban és művészetek területén tehetséges hallgatóknak.