Történeti áttekintés

A Szegedi Tudományegyetemen a vérellátás kezdete 1951-re nyúlik vissza, amikor Dr. Gál György vezetésével a Sebészeti Klinikán megkezdte működését a Vértranszfúziós Állomás.


Ettől kezdve a vérátömlesztés egyre nagyobb szerepet kapott a klinikai gyakorlatban. A megnövekedett igények kielégítéséhez az Állomás fejlesztésére volt szükség. Ennek eredményeképpen 1976-ra felépült a Vérellátó első önálló épülete, mely jelenleg a I. Belgyógyászati Klinika Nephrológia és Hypertónia Centrum és Dialízis Központjának ad helyet (Szőkefalvi-Nagy Béla utca 4/B). Az ország vérellátásának egységes elveken alapuló, korszerű, biztonságos, minőségi vérkészítményekkel való ellátása és ezek egyenlő elosztásának biztosítása érdekében 1999-ben megalakult az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ). A Szegedi Vértranszfúziós Állomás – elszakadva ekkor az Egyetemtől – ettől kezdve az OVSZ keretein belül, mint Szegedi Regionális Vérellátó Központ folytatta működését. 2002-től a régióvezetői feladatokat Dr. Szekeres Veronika látta el.


A Szegedi Regionális Vérellátó Központ (OVSZ SZRVK) 2015-ben költözött jelenlegi helyére a Honvéd tér 4.sz.alá.



szegedi_rvk




A vértranszfúziós állomások országos egységes hálózatba való átszervezésével (OVSZ megalakulása) egy időben az Szegedi Tudományegyetem Általános Orvosi Kara az Egyetemi Tanács 1999. április 20-i ülésén Transzfuziológiai Tanszéket alapított, melynek vezetésére Dr. Vezendi Klára egyetemi docens kapott megbízást. A Tanszék feladata a transzfuziológia graduális és posztgraduális oktatása, a transzfuziológia területére vonatkozó tudományos tevékenység folytatása, valamint a klinikai transzfuziológiával kapcsolatos egyetemi feladatok ellátása. Az oktatási tevékenység középpontjában évtizedeken keresztül a végzett orvosok posztgraduális transzfúziós tanfolyama, a szakdolgozók transzfuziológiai továbbképzése, ill. a klinikai transzfúziós felelősök rendszeres oktatása szerepelt, de a transzfuziológia mint diszciplina csak minimális óraszámmal szerepelt a graduális képzés tematikájában, valamint választható kurzusként volt elérhető az ötödéves medikushallgatók számára.


Az ország négy orvosegyeteme egyeztetett ajánlásokat fogalmazott meg a 18/2016. (VIII. 5.) EMMI rendelethez a felsőoktatási szakképzések, az alap- és mesterképzések képzési és kimeneti követelményeiről, melyek a jogszabályba beépültek, és a 2017.01.01-től hatályos rendelet szerint az orvosegyetemet végzett hallgató kell, hogy rendelkezzék a transzfúzió végzéséhez szükséges kompetenciákkal. A curriculum reform keretében a kötelező graduális képzés elméleti és gyakorlati tematikájának kidolgozásával Dr. Marton Imelda egyetemi adjunktust bízták meg. A transzfúzióval kapcsolatos orvosi teendők önálló végzésére kompetenciát adó graduális transzfuziológia képzést kezdetben választható kurzusként vehették fel a medikus hallgatók a szigorló évben, majd 2018/19-es tanévtől kötelező tantárgyként épült be a szigorló év tematikájába. A képzés teljesítése szakmai kompetenciát ad a transzfúzió végzésére és egyenértékű a rezidens törzsképzés keretében előírt „2 hetes transzfúziós tanfolyammal”.


A tanszék oktatási feladatai folyamatosan bővülnek, mivel az ápoló BSC és MSC képzés tantervében is kötelező tantárgy lett a transzfuziológia. E mellett a posztgraduális transzfuziológia oktatás, a transzfúziót végző szakmák klinikusainak transzfuziológiai továbbképzése, és a transzfuziológus szakorvosjelöltek képzése, az utánpótlás nevelés szintén fontos feladat. Tudományos munka végzésére, szakdolgozat téma választására az OVSZ-el és a klinikai szakmákkal történő együttműködésben számos lehetőség kínálkozik.