Betegeinknek >> Profilok >> Szegedi Transzplantációs Centrum

Szegedi Transzplantációs Centrum

Az SZTE Sebészeti Klinika Transzplantációs Osztálya bemutatása

A magyar transzplantáció története Szegeden kezdődött, 1962-ben Németh András elvégezte az első magyarországi veseátültetést, melyet azonban szervezett transzplantációs program a budapesti után (1973) csak 1979-ben követett Szegeden, Csajbók Ernő és Szenohradszky Pál vezetésével. A magyarországi és a szegedi transzplantáció fejlődése szinte párhuzamos az európai fejlődéssel, a veseátültetések eredményei ma már nemzetközi szintűek. A szegedi centrum transzplantációs aktivitását az 1. ábra mutatja, átlagban évi 40-50 veseátültetés történik.


Jelenleg a Szegedi Tudományegyetem Sebészeti Klinikája a magyarországi veseátültetés programjában a dél-magyarországi régió Transzplantációs Centruma. Négy megye tartozik a régióhoz (jogszabályban meghatározva): Csongrád, Békés, Bács-Kiskun és Jász-Nagykun-Szolnok megye. A régió ellátása transzplantációs szempontból sokoldalú.


  • A régióban jelentett agyhalott donorokból történő szervkivételt a transzplantációban jártas mobil sebész team (2 sebész szakorvos, egy műtősnő és egy centrum koordinátor) végzi.
  • A régióban transzplantációs várólistán lévő végstádiumú vesebetegek átültetése a Sebészeti Klinikán történik. Vesetranszplantációban sokéves gyakorlattal rendelkező team dolgozik: Dr. Szederkényi Edit profilvezető, centrumvezető egyetemi adjunktus, Dr. Hódi Zoltán klinikai szakorvos, Dr. Rokszin Richárd klinikai szakorvos, Dr. Borda Bernadett egyetemi adjunktus.
  • 2006 óta ismételten megindult az élő donoros veseátültetés, melyet Prof. Dr. Lázár György vezetésével a donor nephrectomia (vese eltávolítás) új módszerével végeznek, az ún. kézi segédletű laparoscopiával.
  • A transzplantált betegek utógondozása szintén a centrum feladata. A transzplantációs járóbeteg rendelésen (Hétfő: Dr. Borda Bermadett 8-13 óráig; Kedd: Dr. Hódi Zoltán 8-13 óráig; Csütörtök: Dr. Szederkényi Edit 8-13 óráig, és Kéthetente Péntek: Dr. Rokszin Richárd 8-12 óráig) történik a veseátültetett betegek rendszeres ellenőrzése.
  • A régió végstádiumú vesebetegeinek transzplantációs várólistára helyezése, arról való levétele, illetve az átültetésre való alkalmasság elbírálása a Regionális Transzplantációs Bizottság feladata, melyet az OVSZK működtet. A Bizottság tagjai: Elnök Dr. Szederkényi Edit (transzplantációs sebész), Dr. Ondrik Zoltán (belgyógyász, nephrológus) és Dr. Bajcsi Dóra (belgyógyász, nephrológus). A Bizottság minden páros héten pénteki napon 10:00-tól ülésezik, ekkor fogadja a régió betegeit is.


A vesetranszplantáció eredményességének a mutatói csakúgy, mint egyéb betegségekben, a beteg- és a graft túlélés. A legtöbb statisztika élesen elválasztja a korai és a késői graft túlélést, melynek ésszerű magyarázata a transzplantációt követő első évben és a később előforduló szövődmények különböző természetéből adódik.


Az egyéves graft túlélést elsősorban a korai poszttranszplantációs időszakban előforduló akut rejekciókon (AR) kívül a technikai jellegű szövődmények (artériás, vénás vagy ureter elzáródások), illetve a nagyobb dózisú immunoszuppresszió szövődményei, gyógyszer toxicitás vagy infekciók határozzák meg. A SZTE Sebészeti Klinikáján az egyéves vese graft túlélés a nemzetközi adatokkal megegyezően 90% körül van.


A késői graft túlélést részben a beteg halálozás, részben a chronicus allograft diszfunkció (CAD) határozza meg. A CAD oka 60-80%-ban a chronicus allograft nephropathia (CAN), amelynek a szövettani kritériuma az interstitialis fibrosis (IF) és tubulus atrophia (TA). A 2005-ös Banff konferencia törölte ugyan a “CAN” kifejezést a szövettani osztályozásból, törekedve a kóroki diagnózisra, használata mégis széles körben elfogadott a klinikusok számára, a lassú funkcióromlással járó klinikai kép jellemzésére. A CAN-hoz vezető etiológiai tényezők részben immunológiai (nem optimális immunszuppresszió, szubklinikus akut kilökődés, zajló antitest közvetített kilökődés, stb.), részben nem immunológiai okok, mint a donorból importált károsodások, fertőzések, a recipiens anyagcsere eltérései, magas vérnyomása, stb.


A Sebészeti Klinikán került először bevezetésre egy új diagnosztikus módszer ezeknek az elváltozásoknak a korai felismerésére, az ún. protokoll biopszia. A módszer bevezetésének köszönhetően a transzplantált betegek időben kapnak megfelelő kezelést, így a vese graft túlélése közép- és hosszútávon is jelentősen javult, az 5 éves túlélés 81%.


Veseatultetesek_szama_Szeged_1979-2022.



Élő donoros vesetranszplantáció

Tovább a teljes cikkhez


Hírek


A Szegedi Tudományegyetem országos szinten kiemelkedő szerepet tölt be az innovatív orvosi módszerek alkalmazásában, különösen a daganatos betegségek kezelésében. Az itt alkalmazott technológiák és eljárások közül kiemelkedik az elektrokemoterápia és az utóbbi időben más onkointervenciós eljárások, amelyek forradalmi lehetőségeket kínálnak a betegek számára. A rákterápia új irányairól és lehetőségeiről Prof. Dr. Lázár Györggyel, az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar dékánjával, a Sebészeti Klinika tanszékvezető egyetemi tanárával, valamint Prof. Dr. Oláh Judittal, az SZTE Onkoterápiás Klinika tanszékvezető egyetemi tanárával beszélgettünk.

Az interjúban Prof. Dr. Lázár György dékán, Prof. Dr. Molnár Tamás tudományos dékánhelyettes és Dr. Maléth József tudományos ügyekért felelős dékáni megbízott nyilatkozik.

Egy alapos, számos területre kiterjedő önértékelési folyamat és az akkreditációs bizottság helyszíni látogatásai után nyolc évre megkapta az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar az Orvosképzési Világszövetség (WFME) akkreditációját. Prof. Dr. Lázár György dékán szerint ez a siker a kar oktatói, hallgatói és munkatársai kemény munkájának gyümölcse. A licenc megkönnyíti a hallgatók számára, hogy más országokban folytathassák tanulmányaikat vagy vállaljanak munkát.

Emlékét tisztelettel megőrizzük!


In memoriam Prof. Dr. Baradnay Gyula

Miskolc, 1931. november 3. - Szeged, 2023. december 18.


A Magyar Szervátültetettek Szövetsége Dr. Szederkényi Editnek, az SZTE Sebészeti Klinika Transzplantációs Centrum vezetőjének a szegedi, illetve a hazai veseátültetési programban végzett elkötelezett munkájáért a Szervátültetettek Szolgálatáért díjat adományozta. Gratulálunk!

Készítő